#FreshTag.cz


5.3.2018Káťa Kočí

Chcete z podnájmu “do svého”, ale nechcete si brát hypotéku na několik desítek let? Současné ceny nemovitostí v kombinaci s neochotou mladých lidí se jakýmkoli způsobem zavazovat na delší časový úsek a zůstat flexibilní poslední dobou stále více inspirují k hledání alternativních cest. Jednou z nich může být takzvaný Tiny House Movement, neboli v češtině Hnutí minidomků.

Face Tweet Seznam

Toto “hnutí”, jestli se tomu tak dá vůbec říkat, začalo někde mezi Austrálií, Novým Zélandem a Severní Amerikou a rychle se šíří i do dalších koutů světa. Jde o myšlenku bydlení na ploše velké přibližně mezi 10 a 35 čtverečními metry - a to jak v bytech (byty takovýchto velikostí jsou k dispozici především v Japonsku a dalších asijských zemích), tak hlavně v domech. Proč by někdo chtěl omezovat svůj životní prostor na tak malou plochu?

Šetříme, a to pořádně

Menší dům, nižší cena. Proto jsou minidomky častou volbou mladých lidí - jednotlivců, párů i mladých rodin. Je to skvělý způsob, jak bydlet “ve svém”, kdy vám dům patří doopravdy, ne pouze “hypoteticky” (tzn. máte na něj hypotéku, a tak ho po mnoho let vlastně jen spravujete bance). Pokud se později chcete přestěhovat do většího, už máte něco, co má nějakou hodnotu, co můžete přeměnit na kapitál, a už se zdaleka nezadlužujete na tak dlouhou dobu.

Minidomky jsou skvělým způsobem, jak bydlet "ve svém" bez dluhů, aniž byste museli vyhrát SportkuMinidomky jsou skvělým způsobem, jak bydlet "ve svém" bez dluhů, aniž byste museli vyhrát Sportku (zdroj: www.livingbiginatinyhouse.com)

A nejde jen o pořizovací cenu domu, bydlet v takovém domku vyjde mnohokrát levněji i co se týče energií - jen si představte, na kolik vás vyjde vytopení vily či rodinného domu oproti něčemu, co má v podstatě velikost obytného přívěsu.

O bydlení už jsme psali

Malý domek s velkou duší

Nepopiratelným pozitivem minidomečků je fakt, že všechno vybavení musí být dělané na míru. Někdo si takový domek už koupí jako hotový projekt, někdo mu věnuje spoustu svého času a energie a jak z fasády, tak z interiéru si udělá příležitost pro vlastní seberealizaci, každopádně však nehrozí, že byste do domečku nacpali třeba postel IKEA. Každý malý domeček či byt je naprostým originálem, který je do puntíku vybaven dle potřeb lidí, kteří ho obývají.

Chcete minidomeček? Vše je na vás - vzhled, vybavení i místo, kde domek bude státChcete minidomeček? Vše je na vás - vzhled, vybavení i místo, kde domek bude stát (zdroj: www.livingbiginatinyhouse.com)

Mobilita a minimalismus jsou in

Tiny house movement je trendy, jde totiž ruku v ruce se vším, po čem zejména mladší generace v dnešní době touží. Jednak je to mobilita - většina moderních minidomků má kola a dá se jednoduše “zapřáhnout” za auto, převést přes půl kontinentu a zaparkovat jinde, kdyby vás náhodou omrzel výhled… Abyste se však nelekli, nejde o hnutí nějakých kočovných kmenů. Mnoho lidí v minidomcích vychovává děti, pořizuje si k nim zahrady a nijak s nimi necestuje. Jde tady i o flexibilitu obecně - nekupujete dům, v němž musíte nutně bydlet třeba dalších 30 let, než ho vůbec splatíte.

Chcete si odpočinout od moderní civilizace a užít si léto v přírodě? Minidomky fungují i jako chaty, do nichž se lidé uchylují třeba na létoChcete si odpočinout od moderní civilizace a užít si léto v přírodě? Minidomky fungují i jako chaty, do nichž se lidé uchylují třeba na léto (zdroj: www.archdaily.com)

Dalším trendem dnešní doby je takzvaný “downsizing”, při němž se lidé ptají: Opravdu potřebujeme tolik místa? Na co potřebujeme tolik věcí? Bez čeho všeho se obejdeme? Jednodušší život s menší zátěží v podobě materiálních věcí pomáhá lidem cítit se volněji, svobodněji a jaksi více naživu.

Někdo je spíše pro útulno, někdo spíše pro čistý a moderní interiérNěkdo je spíše pro útulno, někdo spíše pro čistý a moderní interiér (zdroj: www.livingbiginatinyhouse.com)

Ekologická stránka věci

Pro minidomky se často rozhodují i lidé, kteří po sobě na světě chtějí zanechat co nejmenší stopu na životním prostředí. Mnohdy jsou to právě ti, kteří do domků implementují ekologické záchody, solární panely a další vychytávky, které jim pomáhají žít ekologičtěji a i ekonomičtěji, a snaží se o co největší udržitelnost a obnovitelnost zdrojů. Minidomky jsou pro své majitele často opravdu srdcovým projektem, a když je jejich budovatelé ve většině případů vytváří od základů úplně sami a podle svého, rovnou se pochopitelně nad škodlivostí a nejlepším možným řešením zamýšlí.

K tomu není co dodat, některé minidomky jsou prostě kouzelnéK tomu není co dodat, některé minidomky jsou prostě kouzelné (zdroj: lisavandore.files.wordpress.com)

Je jen otázkou času, než se tento trend rozšíří i v České republice. A co vy, chtěli byste také takový domeček? Zařídit si ho 100% podle toho, jak se vám zlíbí? Nebo potřebujete více prostoru a soukromí ve formě uzavřeného pokoje? Podělte se o své názory.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa