#FreshTag.cz


8 tipů na to, jak se efektivně učit cizí jazyky

zdroj foto: pixabay.com

15.3.2018Iva Mališová

Chcete se opravdu pořádně naučit cizí jazyk, ale nejde vám to podle představ? Zde jsou tipy od Matthewa Youldena, který mluví plynule devíti jazyky. Nechte se inspirovat zábavnou formou učení, která vám pomůže porozumět cizímu jazyku. 

Face Tweet Seznam
Video: Tipy od Matthew Youldena, mluvícího devíti jazyky

Motivace

Zdá se to jako základní věc ke každému úspěchu, ale pokud nemáte dostatečnou motivaci se naučit cizí jazyk, je méně pravděpodobné, že vám chuť k učení vydrží. Měli byste si stále připomínat, klidně si i někde napsat, proč se chcete učit zrovna tento jazyk. Mít k učení silné argumenty a udržovat se tak stále motivovaní.

Najděte si parťáka

Podle vzoru již zmíněného Matthewa je důležité najít si partnera, který s vámi bude zájem o jazyk sdílet a budete se učit společně. Matthew se kupříkladu naučil spoustu jazyků společně se svým bratrem. Ve dvojici se můžete navzájem kontrolovat, lépe motivovat a učení s parťátem je samozřejmě daleko zajímavější.

Při každém učení je důležitá motivacePři každém učení je důležitá motivace (zdroj: flickr.com)

Mluvte cizím jazykem sami se sebou

Pokud zrovna nemáte někoho, kdo stál o konverzaci v cizím jazyce, jde to vyřešit i tím, že budete mluvit sami se sebou. Takovýto trénink pomáhá rozvíjet hlavně sebejistotu v mluvení, ale také vyladíte výslovnost.

Berte to zodpovědně

Konverzovat, konverzovat, konverzovat. Pokud se budete snažit o komunikaci už ze začátku, získáte tím cit pro jazyk a gramatika nebude tolik obtížná. Nezapomeňte - učíte se jazyk, abyste ho používali. Zkuste jazyk zařadit jako bežnou součást svého života - filmy, písničky. Kolikrát nemusíte ani jet do zahraničí, můžete třeba jen pomoct turistům s orientací. 

Partner vás v učení může motivovat k lepším výsledkůmPartner vás v učení může motivovat k lepším výsledkům (zdroj: flickr.com)

Učte se zábavnou formou

Studium cizího jazyka je kreativní činnost, rozvíjejte svoje dovednosti zábavným způsobem. Komiksy nebo hry jsou vizuálně atraktivní a pomáhají při koncentraci. 

Učí se děti rychleji? 

Představa, že děti jsou lepšími žáky než dospělí, se ukazuje jako mýtus. Nový výzkum nemůže najít přímý vztah mezi věkem a schopností učit se. Klíčem k učení je přijmout určité dětské postoje. Těmi jsou například nedostatek sebeuvědomění, touha hrát si s jazykem a ochota dělat chyby. Učíme se chybami. U dětí se očekává, že dělají chyby, u dospělých je to ale tabu. Nestyďte se za své chyby. Vyměňte slovo "nemůžu" za "ještě jsem se to nenaučil". Připusťte si, že nevíte vše, ale pracujte na tom, abyste se zlepšili.

(zdroj: flickr.com)

Opusťte svou komfortní zónu

Ochota dělat chyby vás sice někdy může dostat do potenciálně trapných situací, zní to děsivě, ale je to jediný způsob, jak se vyvíjet a zlepšovat. Bez ohledu na to, jak moc se učíte, nikdy nebudete mluvit jazykem, aniž byste se dostali do přímého kontaktu s cizími lidmi. Promluvte si s nimi, objednejte si třeba v italštině jídlo v italské restauraci. Čím častěji to děláte, tím větší je vaše komfortní zóna a tím větší jistotu v jazyce získáte.

Poslouchejte

Pro správné vyslovování, hlavně při čtení cizích textů, je důležité si jazyk nejprve naposlouchat. Jsme schopni vyslovit cokoliv, jen na to nejsme zvyklí. Pravdelným posloucháním cizího jazyku, i třeba na ulici, si výslovnost lépe zafixujeme. 

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa