#FreshTag.cz


14.6.2018Káťa Kočí

Každý procházíme dnes a denně spoustou různých situací, které nějakým způsobem vnímáme a ovlivňují nás. Občas proplouváme životem jen tak samovolně, jindy dřeme a překonáváme jednu překážku za druhou, jen abychom se dočkali drobného úspěchu. Sepsali jsme pro vás pár jednoduchých změn v přístupu, které vám mohou pomoci nejen “přežít”, ale třeba i dosáhnout svých cílů či splnit si některé sny.

Face Tweet Seznam

Převezměte zodpovědnost

První, klíčový posun v myšlení, je vzdát se takzvané mentality oběti, kterou si můžete jednoduše představit jako hlásek v hlavě, který omílá průpovídky “Proč se mi tohle děje?”, “Já chudák...” nebo “Svět je ke mně nespravedlivý!”, případně třeba typické “Mám den blbec.” Jsou věci, které neovlivníme, když však na ně nemáme vliv, proč se nimi vůbec zabývat?

Převzetí zodpovědnosti, takzvaně proaktivní přístup, je závazek dělat to nejlepší s tím, co ovlivnit můžeme. (Na toto téma se více dočtete například v knize 7 návyků skutečně efektivních lidí od Stephena R. Coveyho).

Chcete, aby něco bylo jinak? Tak to změňte. Chcete, aby něco bylo jinak? Tak to změňte. (zdroj: pixabay.com)

Můžeme svádět neustálé pozdní příchody na dopravu, a nebo můžeme převzít zodpovědnost a pro změnu vyrazit s časovou rezervou. Volba je na nás. Můžeme sedět se založenýma rukama a brumlat, a nebo se můžeme zvednout a zkusit udělat něco s čímkoli, co se nám nelíbí, a to i včetně svých nedostatků a zlozvyků. S tím souvisí další přístup.

Zbavte se fixního myšlení

Žijeme v dynamické době, jak se říká, kdo chvíli stál, stojí opodál. Největšího úspěchu dosahují ti, kdo jsou nejflexibilnější a jsou nejvíce otevření růstu, ačkoli většině z nás od malička rodiče a učitelé vštěpovali naopak velice neflexibilní nastavení mysli - přiznejte se, kdo jste si svou kariéru na počátku vybírali podle toho, na co vám nějaký “dospělák” řekl, že máte talent?

Říká se, že život je jako eskalátor, který jede dolů. Buďto rostete, rozvíjíte se a vzděláváte, a stále stoupáte vzhůru... a nebo stojíte na místě, tudíž klesáte.Říká se, že život je jako eskalátor, který jede dolů. Buďto rostete, rozvíjíte se a vzděláváte, a stále stoupáte vzhůru... a nebo stojíte na místě, tudíž klesáte. (zdroj: pixabay.com)

Pokud zpětnou vazbu berete jako kritiku, která zraňuje vaše ego, místo abyste si jí vážili a využili příležitost k růstu, pokud se vzdáváte při prvním nepovedeném pokusu, protože “to neumíte”, místo abyste vytrvali, dokud “se to nenaučíte”, pokud smýšlíte tak, že buď někdo je a nebo není v něčem dobrý, tečka, konec diskuze, máte nejspíš převládající fixní nastavení mysli. To je ale velice limitující a rozhodně není od věci ho nahradit přístupem růstovým.

Život je dynamický, na tom nic nezměníme. Co zvolíte vy? Stát na místě, nebo běžet kupředu?Život je dynamický, na tom nic nezměníme. Co zvolíte vy? Stát na místě, nebo běžet kupředu? (zdroj: pixabay.com)

Růstové nastavení mysli na rozdíl od fixního nerozlišuje ten je dobrý/má talent oproti tomu, kdo pro danou činnost vlohy nemá, spíše rozlišuje činnosti na tohle už umíme vs. tohle se teprve musíme naučit. Neomezuje jedince na úzké spektrum věcí, jimž se může věnovat, protože je na ně šikovný, ale nechává člověku volné pole působnosti bez limitů. Každý člověk má neomezený potenciál a je na něm, do jaké oblasti se ho rozhodne investovat a rozvíjet se v ní. (Pro více informací doporučujeme knihu Nastavení mysli od Carol Dweck).

Mnohem více než talent má na úspěch vliv píle a ochota se učit. A samozřejmě vytrvalost.Mnohem více než talent má na úspěch vliv píle a ochota se učit. A samozřejmě vytrvalost. (zdroj: pixabay.com)

Jak se díváte na svou cestu?

Pokud se snažíte dosáhnout nějakého cíle, nějakého ať už profesního úspěchu, nebo máte vysněný životní styl, k němuž se snažíte dostat jakýmkoli možným způsobem, ať už se snažíte jenom přežít další semestr nebo chcete mít vlastní TED Talk či medaili z olympiády, právě teď se na cestě ke svému cíli nacházíte v nějakém bodě. To, jak se na tento bod díváte, je dle business coache Todda Hermana rozhodující v tom, jak se vám po cestě k úspěchu půjde.

Pokud se díváte dopředu na vše, co vás ještě čeká, co musíte absolvovat, zvládnout a překonat, stresem se vám z toho všeho svírá žaludek a cíl se zdá nedosažitelný, nepanikařte. Je tu ještě druhý pohled na to samé konkrétní místo, v němž se právě teď na své cestě nacházíte, a to je pohled zpátky na to, kolik cesty jste už ušli.

Ať už vypadá vaše cesta jakkoli, nezapomeňte se jednou za čas ohlédnout, jak daleko jste už došli.Ať už vypadá vaše cesta jakkoli, nezapomeňte se jednou za čas ohlédnout, jak daleko jste už došli. (zdroj: pixabay.com)

Každý má za sebou nějaké úspěchy a nějaké překonané překážky, bez nichž by nebyl tam, kde je dnes, takový, jaký je dnes. A když si to uvědomíme a na chvilku vypneme “Kéž by to povýšení býval nedostal kolega!” nebo “Ale státnice jsou o tolik těžší než maturita!”, třeba pocítíme i trochu vděčnosti a nebo alespoň dostaneme malé nakopnutí ve formě zvládls i horší věci, poradíš si.

Podobné články
Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa