#FreshTag.cz


Trojice pražských neturistických vánočních trhů, které mají šmrnc

5.12.2017Jana Krivenkaja

Staromák, Václavák, Mírák – to jsou stálice vánočních trhů, které známe všichni. Zcela očekávaně jsou populární i mezi turisty, pro něž jsou nezřídka středobodem výletů do sváteční zimní Prahy. Následkem takové zvýšené popularity jsou vyšší ceny (svařák za 60 Kč, ale prosím vás!), vcelku rigidní nabídka a zpravidla i nižší kvalita surovin, o „odfláknutém“ přístupu k zákazníkovi ani nemluvě.

Face Tweet Seznam

V posledních letech se ale naštěstí v Praze začaly množit menší a komornější markety, trochu stranou od klasické turistické magistrály ze Starého do Nového Města. Letošní rok je na mini-vánoční trhy, zdá se, obzvláště bohatý, což u nás v redakci rozhodně vítáme, neboť právě tam je pravděpodobnost vychutnání té zatraceně kouzelné atmosféry blížících se svátků nebezpečně vysoká.  

Trhy Tylovo náměstí

Trh na Tyláku hodnotíme jako nejbohatší na stánky se svařáky: napočítali jsme jich šest, jsou zde představena i velká moravská vinařství. Je libo svařák s brusinkou nebo sušenou švestičkou? Nám se nejvíc zamlouval poctivý svařák od vinařství Hlavinka, kde si můžete vybrat, zda si do horkého vína přejete jablko nebo švestku. Zřejmě jsme s touto volbou neprohloupili – milá slečna nám při servírování prozradila, že loni se se svým svařákem dostali na špičku zebříčku vyhlašovaného rádiem Frekvence 1. Sladký je tak akorát, ale je zde možnost svařák dochutit, ať už cukrem, medem či kořením. Alkoholu neholdujícím se tu nabízí i lahodný dětský punč.

Trhy, ač se řadí spíš mezi ty menší, o rozmanitost nabídky nemají nouzi: pochutnat si zde můžete na Funny Fries – "belgických hranolkách s českým srdcem", teplých vaflích, tureckých klobásách, lahodných kremrolích nebo amazonském grogu – pokud se odvážíte. 

Trhy na Tylově náměstíTrhy na Tylově náměstí
Vinařství Hlavinka se může pochlubit širokou nabídkou alko a nealko nápojů...Vinařství Hlavinka se může pochlubit širokou nabídkou alko a nealko nápojů...
...a nejlepším svařákem oceněným Frekvencí 1...a nejlepším svařákem oceněným Frekvencí 1

Trhy Náměstí Republiky – V Celnici (u Billy)

Tyto trhy se proslavily už několik sezón zpátky především jako jediná lokace Vinařství Kubík, jež bylo průkopníkem v oblasti poctivých svařáků: právě u Kubíků jako základ bylo poprvé použito kvalitní víno. Záhy se o nich začalo mluvit jako o „těch se švestkou“, neboť na dně kelímku jste po vypití vždy narazili na sušenou švestičku. Od té doby se Kubík „rozmnožil“: dnes ho potkáme i na již zmíněném Tyláku, na Náměstí Republiky (ale pozor! bavíme se o trzích před Billou, nikoliv před Palladiem) už má stánky dva – nepřehlédnete je hlavně díky obří švestce visící na přístřešku.

Kromě toho, že tu objednáte i zatím na pražských trzích ne tolik rozšířený bílý svařák, u Kubíkova vinařství můžete dostat kartičku stálého zákazníka a sbírat razítka, aby vám na konci sezóny bylo přáno: 11. svařák dostanete od Kubíků zcela zdarma.

Kromě svařáku tu rozhodně stojí za návštěvu stánek s kaštany – jsou o něco větší než jejich „staromácká“ obdoba a podle nás i chutnější. Vedle klasických pečených kaštanů tu ochutnáte dezerty s kaštanovým krémem – ne náhodou se jim říká „kaštanové delikatesy“. Když už jsme u dezertů, tak stánek Lipkafe zaručeně neminete – jejich dorty a různobarevné cukroví přitahují jako magnet. Výhodou je, že tu cukroví můžete objednat po kusech, jen na zub – buďte si ale jistí, že se pro něj vrátíte na nákup ve velkém. 

O adventních trzích píšeme i zde...
Poctivý svařák od KubíkaPoctivý svařák od Kubíka
...ten vždy poznáte podle obří švestky...ten vždy poznáte podle obří švestky
Lipkafe a sladké delikatesyLipkafe a sladké delikatesy

Trhy za Quadriem

Trhy u hlavy Franze Kafky se konají teprve druhým rokem, ale právě zde dostanete svařákový zážitek par excellence – horké víno vám totiž naservíruje muž, který pohladil Obamu. Jaroslav Suchý vás přivítá vřelým úsměvem a kromě svařáku (ke kterému pohotově „přibalí“ kartičku s 20% slevou) nabídne punč a horkou čokoládu. O stánek dál si pochutnáte na ciombelkách, neboli dietických mini-donutkách: dát si je můžete jak na sladko, tak i naslano s kečupem a sýrem.

Pro ty, kdo to rádi horké, je zde i stánek s poctivými českými „horalskými“ pálenkami: nemůžeme než doporučit horkou hrušku s vánočním kořením nebo domácí borůvkovici „řízlou“ mátovou limonádou. Podtrženo sečteno: svařák od p. Suchého chutná o poznání líp než ten „ze Staromáku“ a trhy u Quadria nabízí komorní atmosféru, čímž představují příjemnou zastávku ať už z práce, ze školy nebo jen tak uprostřed zběsilého předvánočního nakupování.

Na zdraví od vždy usměvavého Jaroslava SuchéhoNa zdraví od vždy usměvavého Jaroslava Suchého
Ciombelky na trzích u QuadriaCiombelky na trzích u Quadria
České horalské pálenky vás zaručeně nakopnouČeské horalské pálenky vás zaručeně nakopnou

Už jste stihli navštívit nějaké vánoční trhy? A které patří k vašim oblíbeným?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa