#FreshTag.cz


4 pražské kavárny, které vám pomůžou s novoročními předsevzetími

zdroj foto: www.facebook.com

29.12.2017Jana Krivenkaja

Přemýšlíte, jak si na maximum užit krásný čas mezi svátky? To mezidobí, kdy Vánoce již pominuly, ale jejich kouzlo ještě zdaleka nevyprchalo? Kdy máme pár dní k dobru na novoroční přípravy, jejichž součástí je nezřídka i sepsaní seznamu předsevzetí. Proč nevyužit této příležitosti k návštěvě jednoho (anebo více) z podniků, u jejichž zrodu právě stálo ono nejdůležitější a nejsmysluplnější novoroční předsevzetí?

Face Tweet Seznam

U dobré myšlenky

Nemůžeme začít náš sepis jinak než provozovnou se všeříkajícím jménem. Bar-restaurant nacházející se v bezprostřední blízkosti Náplavky vás nejprve odrovná krásnými webovkami, ale hlavně a především skvělou nabídkou pokrmů za víc než příznivé ceny. Co ale činí tuto restauraci výjimečnou, je poslání: U dobré myšlenky je totiž jedním z prvních účastníků projektu Stůl pro jednoho, v rámci kterého denně zprostředkovává porci jídla lidem bez domova. Projekt Dominiky Farkasové podpořila začátkem roku 2017 městská část Praha 2 a nyní je do něj zapojeno už šest restaurací, které poskytují teplou a pravidelnou stravu deseti lidem bez domova.

Interiér restaurace U dobré myšlenkyInteriér restaurace U dobré myšlenky (zdroj: www.dobramyslenka.cz)

Café Na půl cesty

Kavárna situovaná uprostřed rozlehlého kdysi Parku Družby, nyní Centrálního parku na Pankráci, je obzvláště vyhledávána v teplých měsících. Poctivá Plzeň, domácí limo, sezení na zahrádce s výhledem – co víc si přát v parných letních dnech? V zimě je však Café Na půl cesty stále v provozu, ale než na limču a grilované dobrůtky láká spíše na fair trade kávu a pravidelnou kulturní nabídku.

Ať už se sem vydáte na koncert či vernisáž, nezapomeňte, že právě tato kavárna stojí u zrodu ušlechtilé myšlenky zaměstnávaní lidí s duševním postižením - je obdivuhodné, že Café Na půl cesty byla první tréninkovou kavárnou nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě, když poprvé otevřela v roce 1997. Práce (nebo dle vyjádření provozovatelů – nestátní organizace Green Doors - spíše „trénink“) v této kavárně je svého druhu nácvikem sociálních dovedností pro lidi, kteří by se jinak ocitli na okraji společnosti. Je nutno podotknout, že je místní personál příkladově přátelský a pohotový a kolikrát by se od něj mohli učit i vyškoleni číšníci a baristi. 

Zimní rouška Café Na půl cestyZimní rouška Café Na půl cesty (zdroj: Facebook)

Naše kavárna

Tato kavárna je trochu vzdálenější centru Prahy – nachází se totiž v prostředí Thomayerovy nemocnice – o to víc ale stojí za separátní výlet do Krče. Je projektem spolku Lékořice, jenž už několik let usiluje o pracovní uplatnění osob, které v nemocnici prošly těžkou nemocí a náročnou léčbou. Původně zamýšlená jako kavárna pro maminky, jejichž děti jsou v Thomayerce dlouhodobě hospitalizovány, tato kavárna v průběhu času prodělala několik změn a rozšířila pole působení. Jistou dobu také spolupracovala se spolkem Epistom na zprostředkování pracovních míst lidem, kteří se v nemocnici léčili s epilepsií. Kromě všech výše zmíněných výjimečností je to také jediný podnik v blízkém okolí, kde si můžete dopřát výbornou mamacoffee a pochutnat si na bezlepkových dobrůtkách

Vychutnejte si povánoční cappuccino v Naší kavárněVychutnejte si povánoční cappuccino v Naší kavárně (zdroj: www.facebook.com)

Mezi řádky

Smíchovská kavárna, která otevřela před čtyřmi roky, byla po dlouhou dobu především známá jako „ta od Báry Nesvadbové“: velké množství literatury, které je zde k dispozici, kavárně věnovala tato známá spisovatelka a novinářka jako pozůstalost po svém otci Josefu Nesvadbovi. Omen je zde tudíž opět nomen, a tak se vysloveně ocitáme mezi řádky (či spíše sloupy) knih – kavárna je zčásti koncipována jako knihovna, a personálu se zde neříká jinak než „knihovnici“.

Kromě toho, že se kavárna může pochlubit vynikajícím pečivem z řemeslné pekárny v Kladně, také zde zaměstnává lidi s lehkým mentálním postižením. Je totiž jedním z podniků občanského sdružení Etincelle, které podobně jako výše zmíněné Green Doors usiluje o uplatnění a nácvik pracovních dovedností těchto lidí, kteří by jinak zaměstnání jen těžko hledali. V roce 2016 otevřelo sdružení další provozovnu – tentokrát Bistro Mezi řádky v prostorách Filozofické fakulty UK. 

Bistro Mezi řádky se může pochlubit pečivem z řemeslné pekárnyBistro Mezi řádky se může pochlubit pečivem z řemeslné pekárny (zdroj: Facebook)

Už jste měli příležitost navštívit některou z těchto kaváren? Či možná víte o nějaké jiné, která nám unikla? Ať už to máte s novoročními předsevzetími jakkoli, přejeme vám (i sobě) do roku 2018, ať jsme na sebe a lidi okolo nás hodnější!

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa