#FreshTag.cz


30.4.2018Káťa Kočí

Slunečné počasí, na nějž jsme více než půl roku čekali, je konečně tady! A zatímco vytahujeme lehké letní oblečení a konečně si teplého počasí užíváme do sytosti, vážíme si každého centimetru opálení a veškerého vitamínu D, který můžeme z blahodárného sluníčka získat, nesmíme zapomenout, že pořád máme co do činění zjednodušeně řečeno s gigantickou hořící koulí, a pro fungování světa tak potřebné elektromagnetické záření nám může i ublížit.

Proto jsme tu pro vás shrnuli vše, co si myslíme, že by nikdo neměl zanedbat, pokud nechce dlouho očekávané slunečné dny strávit doma s úpalem nebo spálenými zády.

Face Tweet Seznam

Opalovací krém

Začneme tím nejjasnějším (tedy, nejjasnější je tu asi to Slunce, ale rozumíme si) - opalovací krém je základ veškeré ochrany proti sluníčku, a to zejména teď, když je po zimě většina z nás doslova bílých a kůže je ještě hodně zranitelná. Každý člověk má samozřejmě pokožku jinak citlivou, také záleží, kolik času venku trávíte, a zda se sluníte tady, nebo třeba někde u moře… podle toho pak také můžete zvolit ochranný faktor SPF, který označuje míru ochrany před ultrafialovým slunečním zářením. Důležité je také nezapomínat na opalovací krém, když hodně fouká vítr. Takové počasí je záludné - nemusí nám totiž být vůbec horko, ale i tak se můžeme bez problému spálit.

Jeden den, kdy zapomenete na opalovací krém, může znamenat další týden, kdy toho budete litovatJeden den, kdy zapomenete na opalovací krém, může znamenat další týden, kdy toho budete litovat (zdroj: pixabay.com)

Pokrývka hlavy

Pokrývka hlavy nás chrání hlavně před úpalem a úžehem. Přeci jen, ať už sedíme v parku, chodíme po výletech a nebo se koupeme v rybníce, hlava je vždy nejvíce “na ráně” a současně je hodně citlivá. I když se vám možná v kšiltovce či klobouku bude hlava potit, je to lepší, než dostat “přímý zásah” slunečními paprsky, které mají mnohem větší sílu. Pokud nebudeme hlavu chránit, mohou se nám překrvit mozkové blány a mohou nám dokonce začít selhávat různé tělesné funkce. Kdybychom to s tím sluněním přehnali ještě více, můžeme skončit dokonce s trvalými následky. To už bude lepší to pár dní přežít se “splácnutým” a zpoceným účesem.

Není to za trest - vezměte si pokrývku hlavy a vaše budoucí já vám poděkujeNení to za trest - vezměte si pokrývku hlavy a vaše budoucí já vám poděkuje (zdroj: picjumbo.com)

Dostatek tekutin

Zcela rozhodující je dostatek tekutin - a to samozřejmě nejen za slunečných dní. Pokud se ale zejména za parného počasí nacházíme venku, je nezbytně nutné neustále pít. Někteří lidé používají prazvláštní logiku a říkají, že schválně pijí málo, protože “čím míň piju, tím míň se potím” - kdo má však alespoň minimum pudu sebezáchovy a nechce skončit s již výše zmíněným úpalem, bude pít hodně a často. Obchody i restaurace nám v tomto vychází vstříc a nějakou tu ledovou tříšť, osvěžující domácí limonádu či ledový čaj seženete na každém rohu, jde tu tedy hlavně o to nezapomenout si láhev vody s sebou, vyrážíte-li někam do přírody.

To nejkrásnější na létě - osvěžující limonádyTo nejkrásnější na létě - osvěžující limonády (zdroj: pixabay.com)

Sluneční brýle

Dokonce i oči potřebují ochranu, a i když se sluneční brýle považují v dnešní době spíše za módní doplněk, vyplatí se do nich investovat. Sluníčko je totiž rok od roku agresivnější, a pokud vůbec jednou budete něčeho litovat, bude to spíše nedostatku ochrany, nikoli toho, že jste byli obezřetní a raději se chránili více. Slušivé sluneční brýle každopádně krásně doplní každý letní outfit, takže se to vyplatí, i kdybyste náhodou na škodlivost slunečních paprsků třeba nevěřili.

Módní doplněk, co ochrání vaše oči - dvě pozitiva v jedněch slunečních brýlíchMódní doplněk, co ochrání vaše oči - dvě pozitiva v jedněch slunečních brýlích (zdroj: picjumbo.com)

Hydratace vlasů a kůže

V neposlední řadě je to celková hydratace těla. Souvisí samozřejmě s výše zmíněným dostatečným příjmem tekutin, jsou tu ale i další stránky věci. Často máme v letních měsících pocit, že jak pokožka hlavy, tak i naše pleť a kůže celého těla se mastí dost, a tak děláme, co můžeme, abychom ji vysušovali. To však za nás dělá sluníčko, my musíme hydrataci dodávat. Pořád je třeba používat krémy a tělová mléka, sice možná celkově přes léto zvolíte méně mastné přípravky (tedy s menším obsahem olejů), hydrataci (tedy dodávání vody) zanedbat ale nemůžeme. Léto je také ideálním obdobím pro různé osvěžující a hydratační obličejové či vlasové masky - dámy potvrdí. Také se vyplatí investovat do ochranného spreje na vlasy.

Sluníčko nám hodně dává, ale i něco bere. Dodejte své pleti všechnu hydrataci, která jí chybíSluníčko nám hodně dává, ale i něco bere. Dodejte své pleti všechnu hydrataci, která jí chybí (zdroj: www.freepik.com)

To jsou základy, které by neměl zanedbat vůbec nikdo. Napadá vás nějaká další oblast, v níž je třeba se chránit před sluníčkem, na kterou jsme třeba zapomněli? Nebo si myslíte, že je to přehnané, a že si tělo samo poradí? Podělte se s námi o názory a zkušenosti v komentářích.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa