#FreshTag.cz


21.5.2018Káťa Kočí

Stěhování je vždycky velká, nákladná a vyčerpávající akce spojená se spoustou stresu, nejistoty, ale překvapení a úsměvných zážitků. O čem se tak často nemluví, jsou však dobrordužství spjatá s hledáním vysněného domova, mezi něž patří pročítání desítek až stovek inzerátů, prohlížení stovek fotografií holých prázdných místností, komunikace s majiteli či realitními makléři, prohlídky a další. Pojďme se podívat na pár záludností, které se nám staly a běžně se dějí, a pokud máte s hledáním bydlení nějaké zkušenosti, určitě jste na některou situaci narazili také.

Face Tweet Seznam

1) Inzeráty s neobvyklými požadavky na nájemce

Inzeráty, které vyžadují “nekuřáky bez domácích mazlíčků” či je v nich zmíněno “ideální pro pár bez dětí”, jsou zcela běžné. Sem tam však narazíte na unikát typu “důchodce pronajme ve svém bytě pokoj mladému blond studentovi” nebo “volná garsoniéra pro jednu profesionální ženu”, který vám ještě dlouho bude ležet v hlavě, ať už byl zamýšlený význam jakýkoli.

Najít "normální" byt je občas skutečná fuškaNajít "normální" byt je občas skutečná fuška (zdroj: pixabay.com)
Podobné články

2) Byty, jimž něco zásadního chybí

Čím zkušenější v hledání bytů jste, tím lépe víte, na co si dát pozor. Příliš dobře znějící inzeráty, u kterých chybí fotky, jako by na sobě měly velké červené tlačítko “na vlastní nebezpečí!”, sem tam ale šikovný majitel či realiťák dokáže nedostatky zamaskovat i na fotografiích. Přiznejte, kdo už viděl byty bez oken či s výhledem do metr vzdálené zdi, byty bez přípojky na vodu, bez topení, nebo byty, kde nebyl vyfocen záchod, a při zavolání jste zjistili, že z inzerátu nějakou náhodou vypadlo, že je o dvě patra níž společný pro celý dům?

Kuchyň není běžnou součástí bytů, kdo si to neohlídá, ten ji nemáKuchyň není běžnou součástí bytů, kdo si to neohlídá, ten ji nemá (zdroj: pixabay.com)

3) Vychytávky ve smlouvě

Rodiče nás učili, že než cokoli podepíšeme, musíme si to důkladně přečíst. A občas to vážně stojí za to - nejtypičtějším příkladem tohoto manévru jsou průměrné, ničím nevýrazné byty v běžných lokalitách, které se nabízí oproti podobným bytům o dost levněji, někde uprostřed smlouvy se však můžete klidně dočíst, že smlouva je na neurčito, a chcete-li se odstěhovat, zaplatíte několik set tisíc pokutu. Není to úplně neobvyklé, takže pozor na ně, podvodníky!

Dávejte si pozor, na co kývnete. Mohli byste později litovatDávejte si pozor, na co kývnete. Mohli byste později litovat (zdroj: pixabay.com)

4) Byty, do nichž nejdete, jen abyste už nemuseli komunikovat s divným realiťákem

Tento zážitek je asi nejbližší mladým slečnám studentkám. Sem tam se to prostě stane, že majitel bytu či realitní makléř je, omluvte mé vyjadřování, prostě slizoun, se kterým nechcete v zavřeném bytě trávit ani minutu. Jen co si podáte ruku, už máte divný pocit a chcete vzít nohy na ramena. I když by třeba prohlídka proběhla v pořádku a byt byl přesně tím, co hledáte, nedá se nic dělat, tam bydlet nemůžete. A na všechny další prohlídky půjdete se sestrou, přítelem či kamarádkou, jen tak pro jistotu.

Jsou lidé, se kterými si nesednete, i kdyby nabízeli královský palác za pětikorunuJsou lidé, se kterými si nesednete, i kdyby nabízeli královský palác za pětikorunu (zdroj: pixabay.com)

5) Byty, jejichž majitelé nemají jasno v tom, co vše se dá počítat jako pokoj

Kromě běžně používané zkratky KK s významem kuchyňský kout by možná nebylo od věci zavést zkratku SP jakožto spací patro, případně OS jakožto odděleno skříní. Kdo bydlení nehledá moc často, určitě by se divil, jak běžné je pomocí kusu nábytku magicky z 1+kk vytvořit 2+kk, jako by snad těch 30 metrů obytné plochy nemluvilo za vše.

Obsahuje byt patro na spaní? Dejte si pozor, mohlo by se počítat do dispozic jako samostatná místnostObsahuje byt patro na spaní? Dejte si pozor, mohlo by se počítat do dispozic jako samostatná místnost (zdroj: www.92tangle.com)

Toto je samozřejmě pouze osekaný výběr zvláštních zkušeností, které však zdaleka nejsou až tak neobvyklé, jak by někdo, kdo se stěhuje poprvé, mohl čekat. Zažili jsme samozřejmě i byty, kde byl sprchový závěs i s hadicí na stropě kuchyně, takže jste se mohli sprchovat a u toho smažit třeba řízky... viděli jsme i čerstvě rekonstruovaný moderní byt, kde malá místnost s wc navazovala na kuchyň - bez dveří - takže vůně oběda linoucí se z hrnců se mísila s... No, při troše hledání narazíte na kde co. 

Jaké jsou vaše zkušenosti, pokud už jste někdy hledali bydlení? Nebo jste na druhé straně - nabízeli jste byt či třeba pokoj ke spolubydlení a zatajili jste nějaké zásadní skutečnosti? Podělte se o své zážitky!

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa