#FreshTag.cz


6 tipů na deskovky pro dlouhé zimní večery

zdroj foto: pixabay.com

16.1.2018Káťa Kočí

Už máte plné zuby koukání do obrazovek? V práci, ve škole, doma, když to není monitor nebo televize, je to aspoň displej telefonu… někteří sice utíkají do offline světa pomocí knížek, co když ale nechcete být sami?

Než zase bude dost dlouho světlo a dost teplo na piknik v parku nebo na výlety po okolí, můžete trávit čas s přáteli či drahou polovičkou - nebo třeba se spolubydlícími - hraním deskovek. A jste-li ve světě deskohraní noví a znáte možná tak Člověče, nezlob se! z dětství a Aktivity z nějaké párty, nemusíte se bát. Připravili jsme pro vás výběr her, které stojí za vaši investici, netrvá tak dlouho je pochopit a hlavně - budou vás bavit.

Face Tweet Seznam

Dobble

Začneme jednou známější - jestli jste ji ještě nehráli, určitě jste ji alespoň zahlédli v nějakém hračkářství či knihkupectví. Kulatá plechovka obsahuje kulaté karty s obrázky, s tím že každé dvě karty mají přesně jeden obrázek společný. V balíčku pak najdete pravidla k pěti minihrám, které sice fungují každá jinak, všechny však stojí na jednoduchém cíli - najít co nejrychleji společný obrázek. Jelikož je to hra na postřeh, nebudete u ní v žádném případě v klidu. Užijete si však rozhodně spoustu legrace.

DobbleDobble (zdroj: eshop.albi.cz)

Patchwork

Patchwork je hrou pro dva hráče, je tak ideální i na dlouhé zimní večery s partnerem či sourozencem, nemusíte ihned pořádat herní sedánek pro široké okruhy přátel. Všichni asi znáte patchworkové deky, jejichž hlavní kouzlo spočívá v tom, že jsou zde sešité kusy látek, které k sobě původně nepatřily. Podobný cíl máte i v této hře, kde jsou k dispozici různě velké a různě tvarované “kusy látky”, z nichž si “šijete” deku. Pak už jen správně naložit s knoflíky a záplatami a výhra je vaše.

Jak vypadá hra PatchworkJak vypadá hra Patchwork (zdroj: www.yogi.cz)

Sushi Go

Další karetní hra, tentokrát pro milovníky sushi. Hru lze hrát ve 2-5 lidech a cílem je ve třech kolech předávání karet mezi hráči nasbírat co nejvíce bodů. Body získáváte za karty s různými druhy japonských pokrmů, každé se však počítají jinak, od některých je potřeba mít více kusů, aby platily, jiné se zase s rostoucím počtem násobí, další platí pouze, máte-li jich více než protihráči apod. A ano, tahle hra je zábavná i pro ty, kteří třeba sushi nejí - jen se podívejte, jak jsou ty obrázky roztomilé! Celá hra navíc trvá pouze nějakých 15 až 20 minut, je to tedy spíš taková jednohubka.

Roztomilé karty hry Sushi goRoztomilé karty hry Sushi go (zdroj: hrajeme.cz)

Krycí jména

Tahle hra je typickou hrou pro co nejvíce lidí (minimálně 4), takže se hodí na jakoukoli oslavu či párty. Cílem je, aby šéf každého týmu pomocí jednoho slova - krycího jména - poradil svým agentům, které karty se slovy zvolit, a pokud možno pomocí toho jednoho slova určit i více než jednu kartu. Tým agentů podle krycího jména hádá a určuje, které karty měl šéf na mysli. S touto hrou si užijete spoustu legrace, zejména je-li vás větší počet a nemáte rádi hry, co vás nutí do pantomimy.

 
Krycí jménaKrycí jména (zdroj: eshop.albi.cz)

Dixit

Další hra pro více hráčů, u které se pomocí slov a příběhů poznávají karty. V tomto případě však jsou karty obrázkové a jeden z hráčů - vypravěč - poví ostatním příběh, který popisuje jeho kartu. Potom ostatní hráči ze svých karet vyberou tu, která nejvíce odpovídá odvyprávěnému příběhu. Následně se vybrané karty zamíchají a boduje se, jak se popis karty povedl a kdo se svým výběrem karet popisu nejvíce přiblížil. Dixit je hra, kterou zabavíte snad jakoukoli skupinu přátel - rozhodně ji musíte zkusit.

Video: Jak se hraje Dixit?

Labyrinth

Poslední hra z našeho výběru je zábavnou deskovkou pro 2-4 hráče. Hrací plocha se skládá z pevně ukotvených a pohyblivých čtverečků, s tím že jeden přebývá. Každý z hráčů má kartičky s obrázky, které musí v bludišti postupně najít, a to tak, že hráči střídavě přebytečný čtvereček vsouvají do bludiště - na druhé straně nějaký další vypadne - a mění tak podobu celé hrací plochy. Kdo všechny obrázky na kartách našel nejrychleji, ten vyhrává. Ideální způsob, jak přečkat studené a tmavé zimní měsíce :)

Video: Jak vypadá hra Labyrinth

Znáte některou z výše zmíněných her? Hráli jste ji a bavila vás? Nebo nám doporučíte něco dalšího?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa