#FreshTag.cz


4.3.2018Káťa Kočí

Máte doma diář, stolní kalendář, spoustu cedulek s poznámkami a nekonečnými to-do listy, do toho používáte kalendář v mobilu a nebo si píšete záznamy do deníku? Do jednoho sešitu plánujete akce a činnosti na konkrétní dny, do jiného si píšete dlouhodobé cíle a rozepisujete komplexnější projekty, jinam zase seznam drobností, které je potřeba udělat a je jedno kdy… Trochu na zbláznění, nemyslíte?

Face Tweet Seznam

Pokud jste se s Bullet Journalingem ještě nesetkali, jen těžko asi uvěříte, že na to všechno můžete mít jeden jediný bloček, kde budete mít přehledně záznamy o minulosti, budete se orientovat v přítomnosti a své místo tam najde i budoucnost - ať už si potřebujete zaznamenat den koncertu za půl roku nebo svatbu kamaráda za rok - a dokonce tam bude dost prostoru i pro náhodné zapisování nápadů, myšlenkových map, poznámek ze školy či třeba vylepování fotek. Ano, všechno v jednom bloku.

Analogový systém pro digitální dobu

Na úplném počátku Bullet Journalingu stál  Ryder Carroll, mladík, jemuž prostě obyčejné diáře nestačily a chtěl mít ve věcech systém. Nazval to "analogovým systémem pro digitální věk", což přesně odpovídá. Jeho vysvětlující video najdete zde:

Video: Bullet Journaling - co, proč a jak

Od té doby se Bullet Journaling hodně vyvinul, nevěnují se mu zdaleka jen lidé, co si potřebují naškrábat logicky uspořádané a systematické poznámky. Základ sice zůstává, ale každému jednotlivci vyhovuje úplně jiný druh plánování, a proto co člověk, to jiný Bullet Journal.

Někdo potřebuje vidět na stránce týden, někdo potřebuje stránku na den. Jeden člověk má ze svého Journalu v podstatě deník plný náhodných poznámek, obrázků a fotek, kde sem tam najdete nějaký pokus o naplánování budoucnosti, u jiného byste našli dokonale úhledné tabulky a krasopisně napsané poznámky. Kreativitě se meze nekladou, o tom Bullet Journaling je. Každý si metodou pokus-omyl prostě najde to, co vyhovuje jemu.

Kde začít?

Internet je plný inspirace, proto když se do oblasti Bullet Journalingu (nebo, jak se dá zkráceně najít, #BuJo) vrhnete poprvé, možná budete mít pocit, že je toho na vás moc. Doporučujeme tedy následující:

1) Nekupujte si zbytečně drahé bloky, psací potřeby apod., dokud si nenajdete svůj styl. Je dost pravděpodobné, že se při prvním pokusu ne všechno povede. Samozřejmě, že později se asi vyplatí do pořádného bloku investovat - doporučujeme Moleskine (tečkovaný - poznáte jej podle modrého přebalu) nebo Leuchtturm 1917.

Vyštrachejte první prázdný blok a tužku, a jdeme na to!Vyštrachejte první prázdný blok a tužku, a jdeme na to! (zdroj: pixabay.com)

2) Kašlete na dokonalost. Ano, internet je plný ukázkově nádherných bločků, z jejichž krásy vám skoro přeběhne mráz po zádech, je však třeba si uvědomit, že prapůvodní myšlenkou celého systému je, abyste měli vše po ruce, kdykoli to potřebujete. Má sloužit vám, ne vy jemu, a pokud chcete strávit každou neděli malováním dvoustránky na další týden, prosím. Nezbytné to však skutečně není.

I takhle může vypadat Bullet JournalI takhle může vypadat Bullet Journal (zdroj: www.youtube.com)

3) Začněte jednoduše. Obyčejným plánovačem, stránkami na poznámky, možná checklistem. Další věci - habit trackery, mood trackery, stránky s úhledně napsanými citáty, stránka na přehled rozpočtu a útrat, stránka na plánování cvičení, nákupů, vaření a tak dále a tak dále - doporučujeme nechat na později. Aby se vám z toho všeho do začátku nezatočila hlava.

Čím více se o Bullet Journalingu dozvíte, tím více možností vám to dá, tím lépe si ho přizpůsobíte pro sebe a tím spíše vám pomůže v dosahování cílů a větší přehlednosti vašeho každodenního života. Líbí se vám ten nápad? Nebo jste pro starý dobrý předtištěný diář? Podělte se s námi o své tipy a zkušenosti!

Související články
Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa