#FreshTag.cz


České umění boduje - Slovanská epopej Alfonse Muchy je v Tokiu třetí nejnavštěvovanější výstavou na světě

zdroj foto: flickr.com

30.3.2018Iva Mališová

Výstava obrazů českého malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej v japonské metropoli Tokiu byla v loňském roce třetí nejnavštěvovanější výstavou na světě, vidělo ji průměrně 11 tisíc lidí, informoval časopis The Art Newspaper, který sestavil žebříček nejnavštěvovanějších expozic podle průměrného denního počtu návštěvníků.

Face Tweet Seznam

Slovanská epopej je cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, pomocí kterých chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Výstavy epopeje se konají po celém světě, kde je vystavovaná buď po částech nebo celá. V rámci letošního výročí 100 let od založení Československa by se všechny obrazy měly vrátit do Česka, na květen a červen je pak v Brně na výstavišti naplánovaná výstava těchto děl v rámci projektu Re:publika.

Mucha při tvorbě části ze Slovanské epopejeMucha při tvorbě části ze Slovanské epopeje (zdroj: wikipedia.org)
Alfons Mucha (1860-1939)Alfons Mucha (1860-1939) (zdroj: wikipedia.org)

Na prvním místě se v žebříčku nejnavštěvovanějších výstav umístila výstava děl japonského sochaře z přelomu 12. a 13. století s názvem Unkei: Mistr buddhistického sochařství, která byla k vidění rovněž v Tokiu. Průměrná denní návštěvnost přesahovala 11 000 lidí, výstava byla ale otevřena kratší dobu, takže celkový počet návštěvníků byl 600 439, což je nižší číslo než v případě Muchovy Slovanské epopeje, která přilákala 657 350 lidí.

Výstava buddhistických soch Unkei Výstava buddhistických soch Unkei (zdroj: wikipedia.org)

Na druhém místě žebříčku skončila pařížská výstava obrazů impresionistů a postimpresionistů, které před revolucí v roce 1917 shromáždil ruský sběratel Sergej Ščukin. Ščukinova sbírka je považována za jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek moderního umění na světě. Do budovy Nadace Louise Vuittona v Paříži se na obrazy slavných mistrů, jako je Henri Matisse, Pablo Picasso či Paul Cézanne, přišlo podívat více než 1,2 milionu lidí a denní průměr návštěvníků byl 8926.

Výstava sběratele obrazů Sergeje Sčukina se umístila druhá (na obrázku Henri Matisse- Tanec)Výstava sběratele obrazů Sergeje Sčukina se umístila druhá (na obrázku Henri Matisse- Tanec) (zdroj: wikipedia.org)

V první desítce je rovněž například další tokijská výstava představující díla výstřední současné výtvarnice Jajoi Kusamaové, která bývá označována za pokračovatelku pop artu, či další výstava v brazilském Riu de Janeiru věnovaná nizozemskému uměleckému hnutí De Stijl a jeho zástupci, průkopníkovi abstraktního malířství Pietu Mondrianovi. Časopis upozorňuje, že tato výstava byla pro návštěvníky přístupná zdarma.

Jaoji Kusama - Infinity roomJaoji Kusama - Infinity room (zdroj: wikipedia.org)

DESET NEJPOPULÁRNĚJŠÍCH VÝSTAV ROKU 2017 PODLE PRŮMĚRNÉ DENNÍ NÁVŠTĚVNOSTI:

1. Unkei: Mistr buddhistického sochařství, Národní muzeum v Tokiu

2. Ikony moderního umění: Ščukinova sbírka, Nadace Louise Vuittona, Paříž

3. Alfons Mucha, Národní centrum umění, Tokio

4. Painters' Painters, galerie Saatchi, Londýn (zdarma)

5. Jajoi Kusamaová: Moje věčná duše, Národní centrum umění, Tokio

6. Mondrian a De Stijl, Kulturní centrum Brazilské banky, Rio de Janeiro (zdarma)

7. Ken Jacobs: Hosté, Guggenheimovo muzeum, Bilbao

8. Bill Viola: Retrospektiva, Guggenheimovo muzeum, Bilbao

9. Georg Baselitz: Hrdinové, Guggenheimovo muzeum, Bilbao

10. Van Gogh a roční období, Národní galerie státu Viktorie, Melbourne

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa