#FreshTag.cz


Čínská kontroverzní umělkyně Lu Yang boří tabu na internetu

zdroj foto: flickr.com

29.3.2018Iva Mališová

Lu Yang z Pekingu je často označována za tzv. post-internetovou umělkyni. Její produkce na platformách YouTube a Vimeo zahrnuje 3D animované filmy často s japonskými manga a anime obrázky, videohry, hologramy, a to všechno s dost bizardními příběhy.

Face Tweet Seznam
Video: Ukázky z tvorby Lu Yang

Yang natáčí také krátkometrážní filmy. V roce 2013 uvedla na internet snímek Uterus, který na internetu vzbudil velmi rozličné ohlasy. Ve filmu můžeme vidět například grotesktního hrdinu, který se přepravuje na lidské pánvi, nebo skateboardy na okřídleném létajícím polštáři. Již po pár záběrech zjitíte, že toto umění zkrátka není pro každého.

Další snímky Moving Gods a Delusional mandala z roku 2015 byly dokonce uvedeny na Benátském bienále (prestižní mezioborové přehlídce současného výtvarného umění pořádané v každém lichém roce) a oceněny v kategorii projekt, zabývající se vědou, technologiemi a bouráním tabu ve společnosti. 

"Přitahují mě odlišné věci, které ráda ve svých projektech spojuji v jeden celek, i když se třeba k sobě vzájemně vůbec nehodí, přináší mi to pocit svobody," řekla Yang CNN.

Video: Oceněný snímek "Moving Gods"

Výtvarnici inspiruje hlavně japonská pop kultura, ale také východní náboženství a filozofie. V jejích videích se objevují témata genderové identity, sexuality, podvědomí, lidského těla a smrti. "Mé práce jsou rozšířením toho, co se odehrává v mé hlavě. Mé myšlenky definují moji osobnost, videa jsou jejich odrazem," řekla Yang o svých uměleckých dílech. "Já opravdu neodděluji svou práci od soukromého života. Všechno co vytvářím, je primárně pro mou potřebu, nepotřebuji zaujmout velké masy lidí," sdělila Lu Yang dále.

"Neprožívám ve svém každodenním životě moc pocitů. Nechci se zbytečně děsit u hororových snímků, brečet u smutných. Nesměji se, když ostatní vtipkují, mám svůj vlastní žánr zábavy. Nesnažím se vést revoltu proti vládě, nechci vyvolávat kontroverzi, jen přenáším své vlastní myšlenky na papír," vysvětluje 33letá Yang svoje projekty.

"Moje umění je pro zábavu, není v tom žádný politický ani jiný podtext. Politiku vůbec neřeším, ani se nepovažuju za občana Číny, jsem spíše občan internetu," uzavřela.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa