#FreshTag.cz


17.1.2018Jan Marek

Podle australské odbornice přes vztahy Melanie Schilling můžete v dnešní době svého partnera podvádět, aniž byste si to vy sami uvědomovali nebo připouštěli. Příkladem mohou být tajné konverzace nebo nevhodné emotikony - podle ní a dalších expertů, ale také informovaných uživatelů na sociálních sítích, jde o mladý, stále se rozvíjející fenomén v anglické terminologii označovaný jako micro-cheating.

Face Tweet Seznam

Stačí kliknout

Existenci teoretického pojmu v praxi podporuje svými definicemi i psycholog Martin Graff z Univerzity v Jižním Walesu. Ten říká, že „i jenom jedno kliknutí myši už může ve vašem vztahu znamenat micro-cheating.”

Hlavní uplatnění a dost možná i původ tohoto druhu podvádění, neuvědomovaného nebo nepřiznávaného, vidí právě v sílícím postavení sociálních sítí v dnešním světě. 

Vytváří nebezpečné sociální bubliny a na druhé straně některé své uživatele až nebezpečně sdružuje Vytváří nebezpečné sociální bubliny a na druhé straně některé své uživatele až nebezpečně sdružuje (zdroj: maxpixel.freegreatpicture.com)

Jaké chování je tedy rizikové?

„Milostný vztah dvou lidí může zruinovat i odeslání špatného smajlíku nebo statusu na Facebooku nebo Twitteru. I když se tyto činnosti můžou jevit jako triviální a bezvýznamné, měli byste brát ohled na to, že dopad to může mít stejný, jako kdybyste spali s někým jiným,” dodává Graff. 

Australská psycholožka Melanie Schilling, která se úzce specializuje právě na vztahy a manželství, vysvětluje pojem, s nímž sama přišla, ještě podrobněji: „Jde o sérii zdánlivě drobných akcí, které již ale indikují to, že se člověk emocionálně nebo fyzicky zaměřuje na jinou osobu mimo vlastní vztah.” 

Určující je utajování. Vypsali jsme vám i hrubý seznam činností

Podstatné ovšem je, a vám i vašemu partnerovi pomůže rozlišit, zdali se pojem vztahuje i na váš vztah, jestli před sebou tyto věci utajujete nebo byste se zdráhali si je vzájemně sdělit. Pokud se na vás tajnosti nevztahují, je následující seznam příkladných činností a akcí indikující micro-cheating v podstatě neškodný:

Utajované spojení s nějakou osobou - ať už prostřednictvím sociální sítě, nebo mobilu, na telefonu poté ukládání kontaktů pod falešným jménem, obecně rozesílání nevhodných emotikon jako srdíček a podobně - i ty prý mohou indikovat utajovanou emocionální náklonnost, soukromé vtipy… samozřejmé jsou pak jakékoliv konverzace nebo akce, které v momentě příchodu svého partnera urychleně přerušujete, skrýváte nebo dokonce maskujete. 

Nejlepší je neskrývat vůbec nic, důvěra rozhodně není přeceňovanáNejlepší je neskrývat vůbec nic, důvěra rozhodně není přeceňovaná (zdroj: pixabay.com)

„Je to právě to tajemství, faleš a podvod, které komunikaci provází a dělají z ní to, co nazývám micro-cheating,” dodává Melanie. 

Jak proti tomu? Někteří se ohrazují, že hranice má každý jinde, ale…

… obrana je jednoduchá - mluvit spolu. Pokud se cítíte, že byste snad mohli být na druhé straně tohoto fenoménu, není nic snazšího, než vytáhnout ostýchavé téma na světlo. “Klíčové zde je být objektivní a racionální spíše než subjektivní a emocionální, rozhazování prázdných obvinění nebo urážek vás nikam nedovede,” radí odbornice.

Našli jsme pro vás ale i pár uživatelů na Twitteru, kteří s pojmem micro-cheating ve svých reakcích zásadně nesouhlasí. Například pan Joe Zu na svém účtu tvrdí, že vzpomínání na hezké, společně zažité věci ve zprávách bývalé přítelkyni není špatné. Zvládnout udržovat monogamní vztah a zároveň stále dobrý vztah s ní je pro něj věcí „dostatečné dospělosti.“ Uživatelka Anna Spargo-Ryan zase říká, že micro-cheating a vůbec kterýkoliv jiný druh podvádění záleží čistě na parametrech každého jediného vztahu a partnerech v něm.

Jaký na to máte názor vy? 

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa