#FreshTag.cz


Czech Press Photo 2017: 5 nejzajímavějších fotografií, které výstava nabídla

zdroj foto: www.czechpressphoto.cz

31.1.2018Štěpán Sochor

Výstava tento týden završila svůj již 23. ročník. V roce 2017 se událo hned několik ikonických okamžiků, u kterých nechyběli pohotoví fotografové. Ti nejlepší z nejlepších se utkali v prestižní soutěži. Pojďte se společně s námi podívat na ty nejzajímavější kousky, jež letošní Czech Press Photo nabídlo.

Face Tweet Seznam

Támhle máš mikrofon

Bývalý předseda vlády Bohuslav Sobotka přišel 4. května 2017 na Hrad konzultovat aktuální politickou situaci, prezident Miloš Zeman měl však jiné plány. Byl totiž připraven přijmout dříve avizovanou, následně však zrušenou demisi vlády. Poděkoval Sobotkovi za jeho služby a nechal ho, ať se s tím vypořádá po svém. Sobotka sice ze vzniklé situace vybruslil do jisté míry sofistikovaně, veřejnému ponížení se však nevyhnul. Na fotografii ukazuje prezident tehdejšímu premiérovi poněkud zajímavým způsobem mikrofon, do kterého se má vyjádřit. Snímek zvítězil v kategorii Lidé, o kterých se mluví. Autorem je Robert Sedmík.

Miloš Zeman využil své hole jako ukazovátkaMiloš Zeman využil své hole jako ukazovátka (zdroj: www.czechpressphoto.cz)

První vteřiny na svobodě

Jiří Kajínek byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu, i tak se mu však podařilo stát se národní senzací. Prezident Miloš Zeman se loni rozhodl udělit mu milost kvůli pochybnostem v jeho případu. Na jeho vysvobození čekalo spoustu zájemců, a to nejen novinářů. První okamžiky na svobodě si Jiří Kajínek užil ve společnosti svých příznivců a žurnalistů. Petr Zbranek zachytil svým snímkem kouzlo okamžiku - omilostněného dvojnásobného vraha v centru pozornosti celého národa. Fotografie byla nominována do kategorie Lidé, o kterých se mluví, zvítězit se ji však nepodařilo.

Jiří Kajínek ve svém ikonickém tílku adidasJiří Kajínek ve svém ikonickém tílku adidas (zdroj: www.czechpressphoto.cz)

Odvážná skautka

Fotografie, která obletěla celý svět a objevila se například i v CNN či The New York Times, zobrazuje šestnáctiletou skautku Lucii, která se nebojácně postavila členovi neonacistického průvodu. Na obrázku jsou zachyceni uprostřed intenzivní diskuze. Snímek pořídil programátor a amatérský fotograf, Vladimír Čičmanec. Poté, co ho zveřejnil na svém facebookovém profilu, se začal samovolně šířit po internetu a získal si obrovskou popularitu. Pro spoustu lidí se Lucie stala díky této fotce symbolem odvahy.

Extrémista skautce důrazně vysvětluje své názoryExtrémista skautce důrazně vysvětluje své názory (zdroj: Facebook)

Jan Tříska

„Jmeuji se Igor Hnízdo!“ Jan Tříska byl herec, který za své role převzal nejedno herecké ocenění. Kromě role Igora Hnízda ve snímku Obecná škola si však spousta lidí spojí toto jméno s jeho tragickou smrtí, ke které došlo v září loňského roku. Tříska nešťastnou náhodou spadl z Karlova mostu do Vltavy. Uvedená fotografie je z natáčení filmu Po strništi bos. To je také poslední role, kterou si ve svém životě zahrál. Snímek pořídila Dagmar Vyhnálková a byl nominován na cenu v kategorii Umění a kultura. 

Film byl natočen na námět knihy od Zdeňka SvěrákaFilm byl natočen na námět knihy od Zdeňka Svěráka (zdroj: www.czechpressphoto.cz)

Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem

Nemůžeme samozřejmě opomenout vítěznou fotografii letošního ročníku. Ta byla pořízena v libanonském městě Hermel, které se nachází poblíž hranic se Sýrií. Zachycuje mladého chlapce stojícího na ramenou jiného muže v průběhu oslav vítězství Hizballáhu nad Izraelem. Oslavy se zde odehrávají pravidelně každý rok. Snímek byl zařazen do kategorie Problémy dnešní doby. Co tento kousek odlišuje od ostatních je skutečnost, že byl zachycen na mobilní telefon, což však málokdo na první pohled pozná. Autorem je Martin Bindžák.

I s chytrým telefonem se dá vyhrátI s chytrým telefonem se dá vyhrát (zdroj: www.czechpressphoto.cz)

23. ročník Czech Press Photo skončil v úterý 30. 1. My už se však nemůžeme dočkat, co nám nabídne rok 2018. A co vy? Navštívili jste výstavu? 

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa