#FreshTag.cz


Disko koule na oběžné dráze! Humanity Star odstartovala potají

zdroj foto: static.pexels.com

26.1.2018Jan Marek

Teprve včera oznámila soukromá raketová společnost Rocket Lab, že během víkendového testování vlastně také potají vypustila vlastní družici na zemskou orbitu. Ani se nedivíme, že o satelitu nikomu neřekli předem - je tak malý a vysoce reflexní, že bude dost možná jenom nejzářivějším objektem na noční obloze a zatím si na něj stěžují pouze astronomové! Zajímá vás, kdy přeletí na Českou republikou, jak dlouho tam nahoře vydrží a co se stane, až začne padat?

Face Tweet Seznam

Vědecká rubrika zpravodajského kanálu BBC News píše, že “Nový Zéland vystřelil do vesmíru disko kouli.” Fráze se nám zalíbila natolik, že jsme se o téma začali zajímat a původ Humanity Star, tedy Hvězdy pro lidstvo, jsme vysledovali až na její domovské stránky. Tam jsme se dostali i k jejímu zevrubnějšímu popisu. Koneckonců, 24. února by možná měla přeletět i nad Českou republikou, tak ať víme, na co se vlastně budeme dívat.

Video: Mimo překážku v pozorování skutečných hvězd v ní někteří vidí i první krok v zaplňování vesmíru "odpadem"

Z čeho Hvězdu vyrobili a proč se tak leskne? 

Družice Humanity Star má v průměru pouhý metr, takže její viditelnost na noční obloze pouhým okem je daná hlavně tím, z čeho ji její stvořitel Peter Beck nechal zkonstruovat. Blyštivá koule je totiž vyrobená z uhlíkových vláken a je pokrytá 65 vysoce reflexními panely. Ty ve vysokorychlostním rotování družice získaném na oběžné dráze odráží sluneční paprsky zpět k Zemi - neustále. Nic jako odvrácená strana Hvězdy pro lidstvo neexistuje.

“Nezáleží na tom, kde na světě se nacházíte nebo co se zrovna děje ve vašich životech. Každý se v určitý moment bude moci podívat nahoru na noční oblohu na Humanity Star,” uvedl ve svém prohlášení výkonný ředitel a zakladatel společnosti Rocket Lab Peter Beck.

Myšlenkou je, aby lidé sami mezi sebou setřeli všechny rozdíly. Hvězda je tu pro každého

Ideou projektu je podle něj to, aby lidé pocítili jistou míru souznění. “Doufám, že všichni ti, kteří se dívají tam nahoru a nechávají se unášet v rozlehlých hlubinách vesmíru, pochopí a budou přemýšlet o tom, jak jsou rozdíly mezi námi a naše jednání malicherné, o tom, co je důležité pro celé lidstvo,” uvádí dále Beck.

http://www.thehumanitystar.com/http://www.thehumanitystar.com/ (zdroj: Hvězdu můžete "sledovat" i na oficiálních webových stránkách)

My si myslíme, že nás sjednocují už i jenom webové stránky Humanity Star. Lidé na nich mohou sledovat aktuální pohyb družice - její přesnou lokaci nad zemským povrchem, nadmořskou výšku i rychlost, která se drží kolem 7,7 km/s, postupem času by se ale měla zvyšovat, protože nejzářivější hvězda na obloze stejně nakonec půjde zase k Zemi.

Za 90 minut kolem celé Země, ještě 9 měsíců... pak spadne

Technici z novozélandské Rocket Lab odhadují, že jejich Humanity Star vydrží na orbitě přibližně devět měsíců. Poté zvítězí zemská gravitace, která umělý satelit vtáhne zpátky do atmosféry, kde ve vysoké rychlosti a odporovém tření beze zbytku shoří. Doufejme tedy, že jí do té doby opravdu uvidí co nejvíce lidí po celém světě - jednou za každých 90 minut ho Hvězda pro lidstvo stihne obkroužit celý.

Co si o tom myslíte vy? Vítězí ve vás hezká myšlenka nebo jste toho názoru, že by si do vesmíru neměl pouštět, co chce, každý, kdo na to má peníze?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa