#FreshTag.cz


Disney kupuje 21st Century Fox za 52,4 miliardy dolarů! Filmový monopol incoming

zdroj foto: cdn.pixabay.com

14.12.2017Jan Marek

Hollywoodské studio The Walt Disney Company přidává do svého neustále se rozšiřujícího repertoáru dceřiných společností a stanic, mezi které patří i známá studia Pixar, Marvel nebo jeho poslední, vcelku kriticky hodnocený úlovek Lucasfilm, nově 21st Century Fox. Pojďme si tuto novinku, její klady, ale i rizika stručně probrat. 

Face Tweet Seznam

Musíme říct, že se jedná o vskutku mistrně zvládnutý strategický tah. Plán Disneyho skoupení většinového vlastnictví společnost 21st Century Fox, zkráceně Fox, rezonoval internetem již začátkem měsíce. Převážně jsme o něm mohli číst spíše jako o „možných špatných zprávách“. A ty se právě nyní staly skutečností. S uvedením filmového tržebního skvostu osmé epizody Star Wars do kin nebylo zkrátka na co čekat. 

Video: Již nyní v kinech, stojí to za to, alespoň Disney si epizody docenil na miliardy!

Předpremiéry a premiéry jsou na prasknutí a ještě dlouho budou, tudíž by hodnota filmového studia 20th Century Fox jenom neustále narůstala. Jenom teď se Disneymu povedlo za 52,4 miliard dolarů odkoupit od Foxu jeho filmové studio a stanice, jež mají se svými závazky skutečnou hodnotu nějakých 66 miliard dolarů, a to ještě může připočítávat zisk, který nová epizoda Star Wars teprve celosvětově bude sbírat. 

Zbavuje se Rupert Murdoch na stará kolena přítěží? Možná ho už boje mezi studii unavovalyZbavuje se Rupert Murdoch na stará kolena přítěží? Možná ho už boje mezi studii unavovaly (zdroj: upload.wikimedia.org)

Marvel a Star Wars jsou komplet! 

Z vlastnictví rodiny Ruperta Murdocha tak k současné podobě společnosti původního filmového producenta Walta Disneyho přibyla i rozsáhlá nabídka filmů, z nichž snad nejvíce bude při své tvorbě čerpat Marvel (ano, s Avengers a dalšími hrdiny se konečně schází i X-Meni a Deadpool), ale konečně máme například i pěkně pohromadě všechny Star Wars díly (Fox měl práva na poslední díl, který ještě Disney s dceřinou společností Lucasfilmu nevlastnil, a to sice na Novou naději). A co teprve televize!

Nevíme, co tam dělá Batman, ale jinak to teď všechno konečně patří k soběNevíme, co tam dělá Batman, ale jinak to teď všechno konečně patří k sobě (zdroj: pixabay.com)

Až 272 světových televizních stanic pod jednou střechou!

Z televizního vysílání Foxu si Disney vytloukl nějakých 39% celé produkce Sky TV – tedy její indickou odnož, dále také americké stanice FX, National Geographic a další. V důsledku bude společnost vlastnit 272 celosvětově vysílaných televizních stanic, kdežto Foxu a Murdochovým zbydou Fox News a Sports, nebo pak také noviny The Times a The Sun, které se od hlavní společnosti naštěstí odtrhly již v roce 2013.

Jo, koupili i Simpsonovi, Vetřelce, Predátory, Avatary a další

Takže si shrňme známé názvy seriálů a filmů, které se nově dostaly pod vlastnictví The Walt Disney Company – Simpsonovi, Griffinovi, Taková moderní rodinka, American Horror Story, Homeland nebo Americans, z filmů poté série Vetřelce, Predátora, Smrtonosné pasti, Avatara, Planety opic nebo Doby ledové… a zmíněný Deadpool a X-Men.

Není to trochu moc?

I Homerovy donuty už patří Disneymu... a celí Simpsonovi k tomu! Snad nebudou re-animovat podle svéhoI Homerovy donuty už patří Disneymu... a celí Simpsonovi k tomu! Snad nebudou re-animovat podle svého (zdroj: www.publicdomainpictures.net)

Nezdravý lev filmových salónů. Troufne si na něj někdo?

Vzrůstají konglomerát společností, studií a mediálních stanic Disneyho jistě přiláká pozornost nějakého úřadu brojícího proti monopolizaci takového rozsahu. Ale takové procesy se dějí dnes a denně, v menším měřítku, byť stále nebezpečném, i u nás – a stále se nic neděje. Z našeho pohledu je ale toto oslabování konkurenceschopnosti zbývajících filmových studií nezdravé. Ze soutěžení vychází ty nejlepší výkony ode všech, pokud tedy někdo nemá náskok několika desítek a stovek bodů, kilometrů nebo mílí před ostatními. 

Černobílý, ale střízlivý pohled na závěrČernobílý, ale střízlivý pohled na závěr (zdroj: pixabay.com)

Disney si to sám zaplatí za chvíli, po kom se podívá potom?

S momentálním ročním ziskem celé společnosti a jeho růstem můžeme totiž čekat, že jenom tuto koupi si pravděpodobně zaplatí s pouhými příjmy za tři čtvrtiny příštího produkčního roku… a co bude dál? Kdo přijde na řadu potom?

Co si o tom myslíte vy? Je to dobře, nebo špatně?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa