#FreshTag.cz


Drony před pár lety nikdo neznal. Nyní vědci věří, že změní celou společnost

zdroj foto: wikipedia.com

24.4.2018Iva Mališová

Ještě pár let nazpět znal pojem "dron" jen málokdo. Během krátké doby se ze slova pro inovátory stala věc, která míří do blízké budoucnosti a mnozí věří, že zcela jistě změní tvář světa.

Face Tweet Seznam

Snahy zkonstruovat věc, která létá i bez pilota, se sice objevily už na konci první světové války, ale teprve na přelomu tisíciletí výkonné mikročipy umožnily, aby se takové stroje nejen udržely ve vzduchu, ale byly i spolehlivě ovladatelné.

Dlouho se zdálo, že drony budou velmi drahé, a proto půjde o okrajovou záležitost pro vojáky, policii a možná pro velké korporace. Kolem roku 2012 ale začala Čína zaplavovat svět levnými drony i komponenty, z nichž si každý poučenější kutil mohl takový stroj postavit. Komerční bezpilotní letadla začala měnit svět − i když si to dnes ještě zdaleka ne všichni uvědomují.

Video: Drony s miniaturní velikostí

"Drony jsou celá budoucnost létání," tvrdí novinář Adam Majendie na webu Bloomberg Technology. Jiní se domnívají, že jsou ještě něčím mnohem víc. "Drony zcela změní světovou ekonomiku," říká Guillaume Thibault z Nanyang Technological University. A ještě dál zašel Bill Gates, když nedávno prohlásil: "Myslím, že drony budou mít celkově pozitivní efekt na společnost − větší, než si dnes kdo umí představit."

Gates je jedním z mnoha technologických vizionářů a podnikatelů, kteří věří, že drony dnes představují trend měnící svět, tak jako před časem osobní počítače, mobily nebo internet. Kombinace schopnosti létat s výkonným hardwarem i softwarem spojuje všechno, čím se vyznačuje takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce − společně s AI a robotikou drony otevírají dveře někam, kam dnes dohlédne jen málokdo.

Vývojáři se shodují na tom, že drony změní světVývojáři se shodují na tom, že drony změní svět (zdroj: flickr.com)

"Využití dronů v podnikání rychle přešlo z módní záležitosti do stadia megatrendu," tvrdí Divya Joshi z Business Insider. "Protože jsou řízené na dálku, umožňují vykonávat činnosti na nepřístupných místech s minimální potřebou pracovních sil, času a energie. Proto roste jejich obliba po celém světě, především v armádě, podnikovém sektoru, u soukromých uživatelů a vývojářů nových technologií," dodal.

Komerční drony se začaly na trhu ve větším měřítku objevovat roku 2012, ale nějaký čas šlo o velké, těžké stroje za stovky tisíc až miliony korun nebo hračky s malým doletem a špatnými kamerami. Brzy se ale v ceně desítek tisíc korun objevily produkty schopné unést minikamery GoPro a přenášet jejich obraz na ovladač v rukou operátora. Za průkopníky jsou označovány především čínské firmy Yuneec a DJI. 

Jaký máte na drony názor? Plánujete si podobnou hračku pořídit nebo dokonce už takovou máte?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa