#FreshTag.cz


18.1.2018Káťa Kočí

Zamyslet se nad tím, jak naše každodenní činy a zvyky ovlivňují naše okolí, životní prostředí a případně i budoucnost naší planety? Pro někoho je to automatické, pro někoho však jen zbytečné nepohodlí. Právě proto tu pro vás máme několik tipů na to, jak v podstatě drobnostmi, které vás nijak nezatíží, uděláte alespoň malou změnu. Protože i malá změna se počítá. Kde bychom teď byli, kdyby všichni na světě udělali alespoň pár menších krůčků k uvědomělejšímu, ekologičtějšímu životnímu stylu? Každá velká změna každopádně začíná u jednotlivců, tak se na to pojďme podívat.

Face Tweet Seznam

Je nutné jet autem?

Ano, my víme. Jakmile si miláčka na kolech pořídíte, je těžké ho nevyužít při každé možné příležitosti. Občas je však cesta veřejnou dopravou rychlejší a cesta pěšky stejně rychlá a zdravější. Chceme-li udělat něco jak pro planetu, tak pro sebe, pouhé zamyšlení nad tím, jestli je cesta autem tentokrát opravdu nezbytná, je krok správným směrem. A věřte tomu nebo ne, přečíst kus knížky v metru nebo dospat pár minut v autobuse je docela dobré, minimálně v porovnání se znuděnými a nervózními řidiči v ranní špičce.

Pohled, který nikdo nemá rád - ulice města ucpané autyPohled, který nikdo nemá rád - ulice města ucpané auty (zdroj: pixabay.com)

Lahev na pití

To je ale opravdu drobnost. Místo abyste si denně kupovali novou petlahev s minerálkou, co takhle prostě pít vodu? Nebo klidně kávu, čaj či cokoli jiného, to je přece jedno. Jde však o to používat dokola tu samou lahev či hrnek, co je na to uzpůsobený a dá se vymýt. A v dnešní době je na trhu k dostání tolik pěkných termohrnků a lahví na opakované použití, že nejde jen o nutné zlo pro snížení spotřeby plastů ve společnosti, nýbrž i o zajímavé módní doplňky!

Příklad praktické a stylové lahve od značky DopperPříklad praktické a stylové lahve od značky Dopper (zdroj: www.freshlabels.cz)

Koupit

Taška na nákupy

Známe to všichni. Jdete po škole nebo práci domů, vymyslíte, co si chcete uvařit či co doma potřebujete, cestou se zastavíte v obchodě a automaticky koupíte i igelitku. Říkáte si: “Příště si ji nezapomenu, vezmu ji s sebou a nebudu kupovat další”... Nejste sami, skříň, šuplík či alespoň igelitku plnou igelitek má doma snad každá česká domácnost. Přitom s taškami je to stejné jako s výše zmíněnými lahvemi na pití. Zbytečné plasty, které jdou nahradit praktickým a skladným módním doplňkem, co vám ušetří peníze a udělá aspoň trošku dobra pro planetu.

Obyčejná látková taška, nejlepší přítel člověkaObyčejná látková taška, nejlepší přítel člověka (zdroj: www.bezpotisku.cz)

Koupit

Sáčky na ovoce a zeleninu

Totéž se týká i igeliťáků, do nichž si dáváme v obchodech pečivo, ovoce a zeleninu. V dnešní rychlé době je potřeba, aby si ve většině obchodů zákazníci vážili ovoce sami, každý druh rohlíku dali do separátního sáčku, abychom nezdržovali prodavače či nepopletli samoobslužnou pokladnu, ve výsledku si neseme domů skoro více igeliťáků než samotných potravin. Možností řešení je hned několik. Kupujete-li si třeba jeden nebo dva banány či jablko s sebou do práce, můžete je klidně zvážit a koupit i bez pytlíku. Pokud je váš nákup větší a nechcete, aby se vám rozkutálel, můžete koupit třeba alternativní znovupoužitelné sáčky. A dát pečivo do papírového sáčku místo do plastového? To už je to nejmenší :)

Látkové sáčky na ovoce, zeleninu či pečivo pro opakované použitíLátkové sáčky na ovoce, zeleninu či pečivo pro opakované použití (zdroj: www.econea.cz)

Koupit

Třídit odpad

To je základ. Většina českých domácností (v tom jsme mezi nejlepšími v Evropě) už odpad třídí, když nic jiného, tak alespoň na směsný - papír - plast. Ti proaktivnější třeba nosí zvlášť i sklo či nápojové kartony, výjimečné případy i textil. Nejvyšší level je v tomto asi kompostování, které je v současnosti klidně možné nejen u domů se zahradou, nýbrž v bytě.

Tahle parádní vychytávka není nic jiného než domácí kompostérTahle parádní vychytávka není nic jiného než domácí kompostér (zdroj: www.bonami.cz)

Koupit

Zkuste se zamyslet - kolik z toho, co obsahuje váš smíšený odpadkový koš (fuj, já vím, ale za tu myšlenku to stojí), by se dalo ještě vytřídit? Další věc je o třídění si zjistit víc. Některé věci se třídí jinak, než je v obecném povědomí zafixováno - například plato od vajíček nepatří do papíru a zrcadlo nepatří do skla. 

Příbory

Jíte často venku? Kupujete si jídlo s sebou, které jíte v práci, ve škole, někde v bufetu? A používáte plastové příbory? I k tomu existuje alternativa. Můžete si sice do tašky přihodit normální příbor, komu to přijde jako zbytečná zátěž, může si pořídit i malou cestovní sadu praktických bambusových příborů. Cílem totiž není jen snížit spotřebu plastů - snažíme se snížit množství odpadu jako takového, ať vytříděného či nikoli.

Bambusový příbor - a proč ne?Bambusový příbor - a proč ne? (zdroj: www.econea.cz)

Koupit

Kartáčky na zuby

Bambusové dřevo obecně v poslední době často nahrazuje plast ve věcech denní spotřeby. Za život použijeme a vyhodíme desítky zubních kartáčků, které mohou být z plastu, ale mohou být taky z rozložitelných materiálů, jako je právě bambusové dřevo. Kromě toho, že máte čisté svědomí ohledně životního prostředí, máte pak doma i stylový doplněk vaší koupelny. No řekněte, nestojí to aspoň za zvážení?

Zubní kartáček ze dřeva? To není extrém, to je stylZubní kartáček ze dřeva? To není extrém, to je styl (zdroj: www.econea.cz)

Koupit

To je jen pár tipů, které může ve svém každodenním životě používat kdokoli, kdo se pro to rozhodne. Jak už jsme psali v tomto článkunemáme žádnou planetu B. Je tedy nejvyšší čas se dle toho začít chovat. Další nápady a zamyšlení nad ekologičtějším životním stylem můžete očekávat v dalších článcích, kde se zaměříme například na oblast stravování, oblékání nebo i bydlení. Jsou některé z našich "malých změn k lepšímu" součástí i vašeho každodenního života? Podělte se o své zkušenosti.

Související články
Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa