#FreshTag.cz


26.3.2018Káťa Kočí

Potraviny kupujeme ze všeho nejčastěji. Nejde se tomu vyhnout, jsme lidé a jíst prostě musíme. Bohužel však i mnozí z těch, kteří snažně usilují o vědomá rozhodnutí a potraviny nakupují co nejzdravější, mívají občas mezery, co se týče ekologičnosti a snížení škodlivého dopadu naší spotřeby na přírodu. Protože reálně, asi to nejhorší na potravinách je množství obalů, které musíme nakoupit spolu s nimi. Pojďme se podívat na to, co s tím jde dělat.

Face Tweet Seznam

Přinášíme vám další pokračování našeho EKOseriálu, v němž jsme se doposud zaměřili na malé pozitivní změny, které může ve svém životě udělat každý (článek najdete zde) a na oblast módy (k přečtení tady). Tentokrát tu pro vás máme několik tipů na to, jak mít čistší svědomí, co se týče jídla.

Podobné články

Co nakupujeme?

Když jdeme do obchodu s potravinami, přemýšlíme nad tím, co nakupujeme? Kupujeme si ovoce a zeleninu, která je separátně zabalená v plastových či papírových vaničkách, a nebo si nabereme do vlastního pytlíku na opakované použití ovoce z volných přepravek? Kupujeme si sušenky, protože jsou pěkně zabalené v barevném a luxusně vypadajícím velkém plastovém obalu? Většina ze zboží, které kupujeme běžně v supermarketech, prošla nějakou formou balení, a když jídlo sníme (což je nejčastěji do pár dní),  obal musíme vyhodit a kupujeme znovu.

Je opravdu nutné balit papriky do igelitu? Když se to lidem líbí a kupují to, výrobci budou pokračovat - ať to postrádá smysl, jak chce.Je opravdu nutné balit papriky do igelitu? Když se to lidem líbí a kupují to, výrobci budou pokračovat - ať to postrádá smysl, jak chce.

S tím ale přece nic neuděláme… nebo ano?

Když se chce, jde všechno. Jistě jste už slyšeli o projektu bezobalu, který funguje na principu snižování množství odpadu, který jako lidé produkujeme. V bezobalových obchodech si lidé skutečně kupují potraviny a další věci - ne jejich obaly. Do prodejny si můžete donést vlastní obaly - sklenice, svačinové boxy, látkové pytlíky, lahve a další - a ty naplnit takovým množstvím potraviny, jaké potřebujete. Pokud žijete minimalisticky a nebo prostě doma nemáte velkou zásobu zavařovaček či látkových sáčků, nějaké si můžete pořídit i na prodejně. Jak se to ale v tuto chvíli liší od běžného nákupu v “sámošce”? Rozdíl je v tom, že i látkový pytlík zakoupený spolu s jídlem v obchodě se dá opakovaně použít (a prát) - ne jako igeliťák, který vyhodíte, protože je plný cukru a marmelády, když jste si v něm domů nesli jednu koblihu.

Bezobalové obchody podporují myšlenku zero wasteBezobalové obchody podporují myšlenku zero waste (zdroj: www.weefsworld.eu)

Další možnosti

Pokud nemáte podobnou bezobalovou prodejnu v blízkosti bydliště, můžete samozřejmě ještě nakupovat ve velkém, nebo u lokálních prodejců. Když například snídáte kukuřičné lupínky, vždy je lepší koupit jich jedno kilové balení, místo čtyř balení po 250 g - pořád vyhazujete o tři (zřídkakdy papírové) obaly méně.

Krájený chléb v igelitu se značkou velké pekárny - no nekup to! Krájený chléb v igelitu se značkou velké pekárny - no nekup to!

Podpora lokálních prodejců či nákupy na farmářských trzích, to není jen otázkou ekologičnosti, ale podporujete tím i zdravou ekonomiku a podnikavost. Je lepší si koupit balený krájený chléb od nějaké velké korporace s velkými továrnami, kde je podobného chleba vyrobeno mnoho tun denně, nebo čerstvý chléb, s nímž si dal práci konkrétní místní pekař a vy přesně víte, čí rodinu tímto nákupem podporujete? Volba je na vás.

Fastfoody a jiné stravování mimo domov

V dnešní rychlé a dynamické době je téměř nemyslitelné, že bychom nejedli někde venku. Ať už v závodní jídelně, restauracích či fastfoodech, to vše nám šetří čas a za to jsme ochotní platit. Po ekologické stránce s restauracemi, kde používají látkové ubrousky a vyhýbají se brčkům, vlastně nic špatně není. Oproti tomu však takové fastfoody, kde dostáváte teplý oběd v plastových či polystyrenových krabičkách, případně v alobalu, pití v kelímku atd., a to vše poletí za čtvrt hodiny do koše, ty jsou pro životní prostředí hotovým peklem.

Vypadá po dni v práci váš koš takto? Možná byste se měli zamysletVypadá po dni v práci váš koš takto? Možná byste se měli zamyslet

Možná si říkáte, že hranolky v “mekáči”, kafe ve Starbucks či domů dovezená pizza, to je všechno v papíru, takže v pořádku. Zdání však klame - tento papír je nerecyklovatelný. Promaštěný papír od hranolek či pizzy recyklovat nelze, stejně jako povoskovaný či jinak chráněný papír, z něhož jsou kelímky na nápoje. Ačkoli ekologičtější alternativa už existuje, její implementace do provozoven ještě nějaký ten pátek potrvá.

Není vám to jedno? Gratulujeme! Udělali jste první krok k pozitivní změněNení vám to jedno? Gratulujeme! Udělali jste první krok k pozitivní změně (zdroj: pixabay.com)

Nikdo nejsme dokonalí

V ideálním případě bychom si vše měli pěstovat doma na zahrádkách, případně kupovat v bezobalových obchodech, veškeré zbytky využívat či kompostovat, do práce či školy si připravovat jídlo a nosit si ho s sebou v znovupoužitelných krabičkách, nenakupovat nic, co je baleno v igelitu… Buďme však realisté. Moderní společnost je postavená na konzumerismu a málokdo má ideální podmínky na to, aby se vždy choval nanejvýš ekologicky. Každá snaha se počítá, a my tyto články rozhodně nepíšeme, aby se kdokoli cítil špatně, že právě posvačil a naplnil obaly celý odpadkový koš. Píšeme je proto, abychom se všichni společně zamysleli nad tím, jak žijeme, v čem máme mezery a co můžeme do budoucna změnit.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa