#FreshTag.cz


Eyebombing: street art, co vám zlepší den

zdroj foto: eyebombing.com

7.4.2018Káťa Kočí

Svět ožívá s každým dalším očíčkem. Hnutí eyebombingu, které vzniklo v Dánsku, začali dva street artoví umělci s jednoduchým cílem - začít vidět a vnímat svět jinak, a tím přimět k úsměvu náhodné kolemjdoucí. Díky twitteru se z několika dánských ulic a stanic metra rychle stala záležitost celého světa, která už několik let baví obyčejné lidi na cestách do práce, při vyhazování odpadků, kupování jízdenek i při dalších každodenních a ničím nezajímavých činnostech.

Face Tweet Seznam
Kuk!Kuk! (zdroj: eyebombing.com)

Eyebombing má svá jednoduchá pravidla, která byste měli dodržovat, pokud byste se chtěli vydat ve stopách zakladatelů a v tomto street artovém hnutí pokračovat. Jednak se očíčka lepí pouze ve veřejných prostorách - když si totiž nalepíte očka třeba u sebe doma na roli toaleťáku, světu to moc radosti nepřinese.

Komu by nezlepšil den pohled na nečekané obličeje?Komu by nezlepšil den pohled na nečekané obličeje? (zdroj: eyebombing.com)

Druhým pravidlem je, že se používají pouze očíčka, která vidíte na obrázcích - nikoli papírové nálepky či třeba barva. Je tomu tak proto, aby se tato forma street artu nedala považovat za vandalismus. Malá očíčka, která jsou k sehnání víceméně v každém papírnictví, hračkářství či galanterii, totiž jdou lehce sundat, a tak náhodně vytvořený "obličej" rozhodně není permanentí a nikdo ho nemusí třeba složitě uklízet.

Obličeje můžete opravdu najít všude, stačí se pořádně dívatObličeje můžete opravdu najít všude, stačí se pořádně dívat (zdroj: eyebombing.com)

A poslední pravidlo - žádné oči na očích. Oči se lepí na místa, kde ještě není zobrazena tvář člověka či zvířete, protože cílem je, aby ožilo něco, co doposud obličej nemělo. Nalepit oči na obrázek člověka postrádá smysl, když člověk už prostě jedny oči má. 

Video: Co je to ten eyebombing?

S eyebombingem se dle jeho zakladatelů pojí znatelná odlišnost od ostatních forem street artu. Eyebombing se nesnaží upozorňovat na své autory či jim jakkoli přinášet respekt či slávu za cenu vandalismu. Eyebombing je stvořen proto, aby bavil, dodával život a radost do obyčejných věcí a každodenního stereotypu obyčejných lidí. Kdokoli ho může zkusit, a kdyby se to někomu nelíbilo, jednoduše očíčka sloupne. 

A co vy, líbilo by se vám na vykulená očka narazit ve městě častěji? Je dle vás eyebombing jednoduchou a zábavnou formou umění, či je to pouze neoriginální přidávání nepořádku do ulic? A už jste se s podobnýma očima někde - třeba v Praze - setkali? Podělte se o své zkušenosti!

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa