#FreshTag.cz


Facebook vydává novou aplikaci. Messenger Kids je pro děti, s kontrolou

zdroj foto: c1.staticflickr.com

4.12.2017Jan Marek

Největší sociální síť na světě dnes využívá více jak dvě miliardy uživatelů. Zdá se ale, že ani tento vysoký počet uživatelských účtu Facebooku nestačí. Proto se vývojářská společnost rozhodla vyzkoušet další možnost na trhu a zacílila na mladší uživatele – děti. 

Face Tweet Seznam

Abyste mohli mít uživatelský účet na Facebooku a mohli i využívat jeho volně dostupnou aplikaci Messenger, musíte být starší 13 let. Mladší uživatelé na sociální síť doposud přístup neměli, navíc se na ně také vztahuje Zákon o ochraně soukromí dětí na internetu. Právě tento zákon tak byl v posledních 18 měsících pro vývojáře společnosti denním chlebem. Pracovali totiž na verzi Messengeru pro dětské uživatele Facebook Messenger Kids, kterou dnes uveřejnili a spustili v Americe. 

Vedoucí aplikace Messenger, David Marcus.Vedoucí aplikace Messenger, David Marcus. (zdroj: c1.staticflickr.com)

Jak Facebook Messenger Kids funguje?

Aplikace je zatím dostupná pouze na americké platformě iOS App Store, stejně jako v případě Facebooku je kompletně bezplatná. Již brzy se však dostane i na Google Android a Amazon Kindle devices.

Děti ve věku pod 13 let si budou moci posílat zprávy, fotky i videa, veškerá tato komunikace bude ale probíhat pod dohledem rodičů. Aplikace je totiž vázaná na nově vytvořený dětský účet oddělený od normálního Facebooku a Messengeru. Ten dětem vytvoří až rodiče za užití jména a příjmení svých dětí, a zároveň tak propojí jejich nový účet s vlastním, který musí mít – kvůli kontrole. 

Messenger Kids návodMessenger Kids návod (zdroj: boygeniusreport.files.wordpress.com)

Rodiče budou dětem schvalovat nové kontakty. Děti budou mít také možnost nahlásit rodičům nevhodné chování jiných uživatelů, které k tomu bude procházet naprogramovaným záchytným filtrem. Na všechna upozornění bude dohlížet tým vybraných lidí, jeho počet ale zatím ředitel managementu produktu Loren Cheng neuveřejnil. Filtr však prý podle něj zatím nezvládá kontrolovat zasílané odkazy. Na dotažení tohoto nedostatku vývojáři pracují.

I děti dostanou možnost chatovat mezi sebouI děti dostanou možnost chatovat mezi sebou (zdroj: c1.staticflickr.com)

„Děti si chtějí po Messengeru psát, a taky si píšou. Akorát se to neděje kontrolovaně,“ vysvětloval vedoucí aplikace David Marcus minulý týden na tiskové konferenci v San Franciscu. Společnost tak argumentuje pro tento její nový krok na trhu tím, že se pouze snaží dát rodičům kontrolu nad tím, co jejich děti již dávno a ne úplně bezpečně dělají. 

Dětem jsou dnes technologie bližší a bližšíDětem jsou dnes technologie bližší a bližší (zdroj: c1.staticflickr.com)

Vypuštění aplikace si načasovali dobře. Co ale skutečně sledují?

Vhodnější dobu si pro oznámení a vypuštění nové aplikace Facebook ani vybrat nemohl. Poslední týdny se stále řeší problematika filtrů video databáze Youtube, ze které technici po upozornění rozhořčených rodičů stále ještě odstraňují klipy s nevhodným obsahem, jejichž počet přesahoval stotisícovou hranici.

Otázkou zůstává, zdali největší sociální síť na světě opravdu jedná tak nesobecky, jak tvrdí, nebo své zájmy sleduje právě u uživatelských účtů rodičů, kteří svůj počet zastoupení na ní určitě značně rozšíří. Messenger Kids prý totiž bude zcela bez reklam a jiných nabídek marketingových produktů. 

Co si o tom myslíte vy?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa