#FreshTag.cz


FRIENDZONE: Poprvé už v roce 1994. Známe ho i z GoT, Harryho Pottera, Hunger Games a dalších

zdroj foto: maxpixel.freegreatpicture.com

1.12.2017Jan Marek

Zvláště mladí mají užívání tohoto slova takřka na denním pořádku. Staří mu však nerozumí, přitom by ho mohli znát. Friendzone je tu s námi totiž více jak dvacet let, definovaný je i v anglickém slovníku z Oxfordu a na obrazovkách nebo v knihách je součástí téměř každého, alespoň okrajově romantického příběhu. 

Face Tweet Seznam

„Je to situace, ve které mezi dvěma lidmi existuje přátelství, v němž jeden ke druhému cítí neopětovanou romantickou nebo sexuální přitažlivost,“ definuje pojem online slovník provozovaný Oxford University Press, největším univerzitním nakladatelstvím na světě. To už má docela váhu, nemyslíte? Ale asi ne tak velkou, jako když vás „někdo považuje výhradně za kamaráda/kamarádku i navzdory vašim romantickému nebo sexuálnímu zájmu.“ 

Najděte si na online stránkách anglického slovníku Oxford Living DictionariesNajděte si na online stránkách anglického slovníku Oxford Living Dictionaries (zdroj: en.oxforddictionaries.com)

Termín přibyl do internetové databáze slovníku v únoru roku 2013. Televizní reality show v produkci americké MTV z roku 2011 se přímo jmenovala FriendZone. Ryan Reynolds si již v roce 2005 vyslechl od Amy Smart, že ho miluje jako bratra, když si zahráli hlavní role v romantické komedii Miluji tě k sežrání (v originále Just Friends). Vůbec nejdál ale sahá kultovní americký seriál Přátelé, ve kterém pojem „friendzone“ přímo zmiňuje nejpovolanější ze vztahových specialistů Joey Tribbiani. Frázi použil v sedmém dílu první série již v roce 1994, když označil Rosse Gellera rovnou za starostu téhle „zóny“. 

Video: Termín nemohl poprvé použít nikdo jiný než Joey Tribbiani, mistr přes vztahy

Zatím to vypadá, že nepohodlné slovo se vztahuje pouze a jen výhradně na muže, kteří tak viní ženy z toho, že je nemilují, zatímco oni po těch svých vyvolených přímo prahnou. To jsme ale až doteď nenapsali a ani to neuděláme. Při rešerši jsme totiž narazili i na pár článků, které plamenně útočí na mužskou část populace, zejména redaktorů a rádoby autorů píšících manuály a spisy rad typu „Jak poznat, když vás žena zfriendzonuje,“ a právě tomu bychom se rádi vyhnuli. 

Video: Jak to probíhá v praxi se můžeme podívat například v Game of Thrones

I když další příklady z popkultury knih a filmů - jako Jorah a Daenerys z Game of Thrones, Snape a Lily Potterová z Harryho Pottera, trio z Hunger Games nebo Stmívání a další - nesvědčí v náš prospěch, našli jsme i články monitorující tuto problematiku přesně z opačné strany. Ano. I muži friendzonují ženy, a ty to řeší. Vrátit se můžeme hned k Harrymu Potterovi a dlouhým sedmi (filmovým osmi) dílům, než se Ron a Hermiona dali dohromady.

Tři roky zpátky jsme v kinech zase mohli sledovat, jak si ve filmu S Láskou, Rosie přehazují friendzone jako horkou bramboru jeho hlavní protagonisti Alex a Rosie (překvapivě). Přiložit můžeme i seznam manuálů a spisů rad stejně jako výše, akorát psaných pro ženy.

Video: Nejde výhradně o věc vyjadřování pánů. My budeme jedině rádi, když nám nějaké příklady přihodíte

Dál si ale jaksi nemůžeme na nic vzpomenout… Pomůžete nám? Jaký je váš oblíbený friendzone, a co vaše zkušenosti?  

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa