#FreshTag.cz


Gastro turistika - jde to i v Praze! Díl 1: výlet na Balkán

zdroj foto: Facebook

14.1.2018Jana Krivenkaja

Už jste se setkali s pojmem “gastro turistika”? Věřím, že zcela určitě, neboť tento terminus technicus v posledním desetiletí nabírá na popularitě nevídanou rychlostí. V dnešní době globalizace, kdy se pomalu, ale jistě začíná dbát na regionální rozmanitost, dokonce i takoví velikáni fastfoodu jako McDonald’s postupně přicházejí s nabídkou, v níž se odráží kultura a kulinářské tradice té které země. Vydat se do Thajska s cílem ochutnat ten nejlepší pad thai nebo do Bosny pro pravé čevapčiči není v dnešní době díky Trip Avisoru, Yelpu nebo Foursquare ničím ojedinělým.

Face Tweet Seznam

Co si ale počít, když je výlet do zahraniční v nedohlednu? Naštěstí už nemusíte utrácet za letenky, abyste poznali autentické jídlo z celého světa, stačí jen pár zastávek tramvají. Teprve před deseti lety vrcholem pražské gastro turistiky bylo “kuřecí kung pao” z vedlejší “číny”, dnes je nabídka i díky stále stoupajícímu počtu expatů dost rozmanitá, a tak už vám nic nestojí v cestě rozšíření svého gurmánského přehledu (než si tu letenku nakonec koupíte :)).

V tomto seriálu vám seznámíme s nejlepšími představiteli národních kuchyní z celého světa, které naleznete v hlavním městě rodných Čech. První díl věnujme u nás nejen díky dovoleným v Chorvatsku a Goranu Bregovici oblíbenému „Balkánu“. 

Luka Lu

Jedna z nejzavedenějších balkánských restaurací v režii bosensko-italské rodiny voní Jadranem. Luka se z chorvatštiny překládá jako „přístav“, a vskutku: ryby tu připraví přesně tak, jak si je pamatujete z loňské dovolené v Chorvatsku. Atmosféře přímořské vesničky nahrává veselé barevné prostředí a doplňky laděné do bílo-modra. Návštěva je obzvlášť doporučována v období zimní apatie vyvolané nedostatkem denního světla – právě zde na vás vykoukne jadranské slunce a po pár locích hroznové pálenky už dočista zapomenete, že se nacházíte v lednové Praze... Personál je zde jak jinak než usměvavý – s nefalšovanou balkánskou vřelostí vám naservírují ty nejčerstvější dary moře. „Klidná a divoká, roztomilá a vzdorovitá“, přesně jako balkánská povaha, taková je Luka Lu.

Luka Lu navodí atmosféru přímořské dovolenéLuka Lu navodí atmosféru přímořské dovolené (zdroj: www.lukalu.cz)

Jelica

Dalším balkánským klenotem je vyhlášená Jelica v pražských Hlubočepech. Trochu z cesty, namítnete, ale výlet do dřevěného srubu mimo centrum Prahy skutečně stojí za to: nejen kvůli rustikálnímu interiéru v tradicích filmů Kusturicy. Cesty na Zlíchov se nemusíte obávat: například z Luky Lu se tam dostanete za pouhých 15 minut, když na Újezdě nasednete do 12ky nebo 20ky ve směru Barrandov. Srbský majitel, sám zarytý frutarián, v Jelice nabízí alternativu – pro vyznavače raw životního stylu se tu najde celá řada pokrmů z ovoce a tepelně neošetřené zeleniny, pro hardcore „masožravce“ tu mají ty nejlepší balkánské speciality: je libo čevapčiči, telecí čorbu (srbská poctivá polévka), jehněčí paprikáš? Za hřích stojí i místní Beograd burger s ajvarem a domácím sýrem – za tím si sem prý jezdí návštěvy i z Balkánu.

Rustikální interiér restaurace JelicaRustikální interiér restaurace Jelica (zdroj: Facebook)

Mon Ami

Ačkoliv na první poslech by vás spíš napadlo, že se jedná o francouzskou restauraci, právě zde najdete ty nejlepší speciality z balkánského grilu. Dejte si Mon Ami do záložek a vydejte se sem v parném letním dni, až budete chtít (znovu) navodit atmosféru dovolené. Schovaná na žižkovské pavlači, skýtá tato restaurace perfektní klid a smír uprostřed velkoměsta. Nenechte se ale zmást – čas zde utíká vlastním tempem. Restaurace Mon Ami je již přes 15 let svérazným žižkovským středobodem, kde vám naservírují pljeskavicu a jehněčí klobásky přímo z roštu, a k nim bez přimhouření oka donesou řecké tzatziki či italskou bruschettu. Na zahrádce můžete pokračovat do pozdních večerních hodin a nechat se unášet na vibrující vlně místní pohody. Jednoduše se nebudete moci zastavit.

Mon Ami v létě má zcela jedinečnou atmosféru - prožijete zde menší dovolenou!Mon Ami v létě má zcela jedinečnou atmosféru - prožijete zde menší dovolenou! (zdroj: www.restauracemonami.com)

Milujete balkánskou kuchyni tak, jak ji milujeme my? Potom dobrou chuť! V dalším díle gastro turistiky se „vydáme“ do Asie.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa