#FreshTag.cz


Japonaiserie: jak ovlivnilo Japonsko tvorbu Vincenta van Gogha?

zdroj foto: www.wikipedia.org

25.3.2018Iva Mališová

Vincent van Gogh je podle průzkumů často hodnocen jako neoblíbenější umělec všech dob. Jeho práce ovlivňuje dnešní výtvarníky, filmaře nebo designéry. Ve van Goghovém domovském muzeu v Amsterdamu je nyní k vidění výstava, která ukazuje propojení japonského tradičního stylu a malířova impresionismu.

Face Tweet Seznam

Van Gogh se nechal inspirovat tradičními japonskými prvky při jeho pobytu v Paříži, kde se blíže poznal s pár japonskými malíři. Sám van Gogh nikdy Japonsko nenavštívil, svou představu o něm si utvářel pouze z vyprávění, ale i z vlastní fantazie. Japonskou kulturu vnímal jako něco velmi vzdáleného, chtěl jí porozumět a získat tak nový pohled na umění. Chtěl najít něco jiného, odlišit se. 

Samotná výstava v Muzeu van Gogha v Amsterdamu obsahuje 60 obrazů a kreseb z jeho "japonské éry", včetně malířovy soukromé sbírky japonských tiskovin. Všechny expozice nabízejí fascinující pohledy na van Goghovu novou vizi v umění. Návštěvníci tak, se všemi těmito materiály, mají šanci pochopit malířovu lásku k "Zemi vycházejícího slunce". 

Flowering Plum Tree, 1887Flowering Plum Tree, 1887 (zdroj: wikipedia.org)

Van Gogh nebyl sám, který se úplně ponořil do tajů japonského života. Mezi významné výtvarníky, kteří se touto zemí rovněž nechali inspirovat patří například Monet nebo Degas. Všichni poté shromažďovali japonské tiskoviny a promítali je do svých prací. Začali přizpůsobovat svůj vlastní styl tomu japonskému. Do svých děl začlěnili jasné barvy a silné linie, předmětem jejich malby se staly zasněžené krajiny, duhy nebo třešňové květy. 

Selfportrait with bangaged ear, 1889Selfportrait with bangaged ear, 1889 (zdroj: wikipedia.org)

Kuriozitní van Goghův obraz je například "Autoportrét se zavázaným uchem" (1889), který určitě každý zná. Většina lidí, si však nikdy nevšimla plakátu v pozadí, na kterém jsou gejši v typicky japonské přírodě. Ani sebe však van Gogh neochudil o asijský prvek. Mnozí si všimnou, že jeho pleť zdaleka neodpovídá evropským parametrům a je tzv. "žlutá", z obrazu jde poznat, že do japonského umění promítl svou identitu.

Mezi další vystavené obrazy patří například dílo "U otce Tinguy", které rovněž v pozadí obsahuje mnoho barevných japonských motivů. Van Gogh se vyžíval ve východní kultuře, obdivoval Japonce za to, jak žijí s souladu s přírodou a navíc jsou velice pracovití. Viděl v nich svůj ideál. 

Portrait of Pére Tinguy, 1887Portrait of Pére Tinguy, 1887 (zdroj: wikipedia.org)

„Je to nejbarevnější van Goghova výstava, kterou jsme doposud měli. Celá Japonaiserie je hlavně o práci s barvami – všechny obrazy jsou velmi pestré a syté. Návštěvníci exhibice odejdou domů s příjemným zážitkem. Sám van Gogh říkal, že umění by mělo být hlavně veselé,“ řekla CNN kurátorka výstavy Nienke Bakker. Celá výstava je k vidění v Muzeu van Gogha v Amsterdamu až do 24. 6. 2018. 

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa