Proč a jak se stát digitálním nomádem?
zdroj foto: flickr.com
Kdo by nechtěl pracovat a zároveň cestovat po exotických zemích? Novodobí nomádi chytře využívají moderní technologie a i v Čechách každým rokem přibývá těch, kteří na zimu odlétají pracovat z Kanárů nebo jihovýchodní Asie.
Face Tweet SeznamKdo vlastně je digitální nomád? Člověk, který se dlouhodobě přesouvá z místa na místo a živí ho práce přes internet. Může přitom být jak freelancer, tak zaměstnanec či podnikatel.
Robert Vlach z portálu Na volné noze jej charakterizuje takto: „Digitální nomád je nezávislý profesionál, který může pracovat pro své klienty distančně ze zahraničí jen pomocí notebooku a mobilu. Jeho nomádská dovolená vypadá typicky tak, že pracuje v průměru pár hodin denně a jinak si užívá pobyt jako každý jiný turista; s rodinou, partnerem či přáteli; dělá několikadenní výlety; poznává místní lidi apod.“

Nomádi se pomalu přesouvají z místa na místo a svůj domov si doslova vozí na zádech. Pracují podobně, jak by pracovali v ČR, tedy 6 až 8 hodin denně, 5 dní v týdnu. Jednoduše na daném místě chvíli žijí. Většinou platí, že čím déle takto cestují, tím méně se přesouvají.
Proč se stát nomádem?
Většina freelancerů si nemůže vzít na tři týdny dovolenou (být offline). Práci za ně nikdo neudělá a klienti nepočkají. Právě proto mnozí z nich začali spojovat dovolenou s prací a postupně zjistili, že pracovat na dálku může být mnohem výhodnější, než zůstávat v bezpečí (a stereotypu) kanceláře. Výhod nomádství je ale mnohem víc.

Příjemné počasí
Většina nomádů v první řadě utíká před zimou. Obecně je daleko težší se 8 hodin soustředit, když je venku tma a ve 4 odpoledne se stmívá. V teplých krajinách počasí přispívá k vyšší efektivitě a také lepší náladě. O ušetřených penězích za topení nemluvě.

Nižší ceny
Digitální nomádi využívají toho, že mohou odjet pracovat do zemí s životními náklady nižšími než u nás. Fakturují ale českým klientům, takže si buď mohou dovolit pracovat méně, nebo na cestách ještě dokážou našetřit hodně peněz. Ideální možnost samozřejmě je pracovat zároveň pro klienty ze západních zemí a se stejnými náklady vydělávat výrazně víc.
Nevýhody..
Po čase vám může začít chybět rodina, přátelé a známí. Udržovat vztahy na dálku není snadné. Také každý přesun vám rozhodí pracovní rutinu a může trvat i několik dní, než budete znovu moct soustředěně pracovat. Časem vám také mohou chybět věci, které prostě nemáte šanci uvézt - všechno se do zavazadla zabalit nedá. Digitální nomádství je zkrátka o prioriách.

Které práce se hodí pro digitální nomádství?
Nejjednodušší je, když pracujete v některém z online oborů. Vaše pracovní nástroje jsou pouze mobil a počítač. K takovým např. patří:
- vše kolem webů
- programování a vývoj aplikací
- grafika a design
- marketing a PR
- vše kolem textů
- průzkumy trhu, analýzy, rešerše
- zákaznická podpora
Chtěli byste tento způsob života vyzkoušet i vy? Nebo s ním už i máte osobní zkušenost?
Fresh News
- 24/04/2018 09:02My jsme...Venom! Pořádná ukázka na dalšího anti-hrdinu je konečně zde i s jeho tváříEddie Brock i Symbiont se již předvedli v předešlém teaseru, ale každý...
- 19/04/2018 09:47Ženy mají dvakrát vyšší šanci být blond než muži, zjistili vědciJsou věci, které si v životě zkrátka nevyberete a na jejichž vzniku...
- 14/04/2018 08:56Nebezpečné smartphony ničí planetu rychleji, než kdokoliv předpokládal, tvrdí studieVědci varují před bezmyšlenkovitým nakupováním chytrých mobilů. Celý...