#FreshTag.cz


Znají Dánové recept na štěstí?

zdroj foto: flickr.com

13.2.2018Iva Mališová

O Dánsku se uvádí, že patří mezi jednu z nejspokojenějších zemí na světě. Kladli jsme si otázky, jak je to vůbec možné, když žijí polovinu roku ve tmě a zimě, a k nepřízni počasí ještě platí nejvyšší daně v Evropě. Tajemství se nachází v útulných dánských domcích. 

Face Tweet Seznam

Základem dobré nálady je příjemná atmosféra, a tu není těžké si navodit. Když je venku ošklivo, že by člověk ani psa nevyhnal, je nejlepší si uvařit čaj a přehodit přes sebe teplou deku. 

Základem spokojenosti je samozřejmě dobré jídloZákladem spokojenosti je samozřejmě dobré jídlo (zdroj: pxhere.com)

Dánové šperkují příjemné pocity zapálenými svíčkami nebo jiným nedráždivým osvětlením a vhodnými bytovými doplňky, mezi které například patří spousta polštářů, houpací křeslo nebo vonné tyčinky. 

Pro chvíle klidu by si měl každý vyčlenit svůj relaxační koutPro chvíle klidu by si měl každý vyčlenit svůj relaxační kout (zdroj: flickr.com)

Není od věci si v bytě vyčlenit kout, který bude sloužit ke zklidnění a urovnání myšlenek. Pokud si člověk během ne příliš úspěšného dne vytyčí bod, na který se těší, těžko podlehne depresi. Sebemotivace ve chvílích, kdy se úplně nedaří, je velmi důležitá.

Celá dánská filozofie domácí pohody se skrývá ve slově „hygge“, které ovšem nejde jednoslovně přeložit, vlastně nelze přeložit vůbec. Je to souhrn příjemných pocitů, při kterých se cítíme uvolněně a odpočatě. 

Osvětlení i dekorace hrají roli v navození příjemného pocituOsvětlení i dekorace hrají roli v navození příjemného pocitu (zdroj: flickr.com)

Základem „hygge“ je již zmíněná atmosféra – ztlumená světla, nejlépe v kombinaci s nějakým potěšením (čokoláda, káva), zaklapnutím notebooku, odložením telefonu a přesunutím se na relaxační místo nejlépe s hudbou nebo knížkou. 

Pokud nejsme zrovna osamělí vlci, přispěje duševnímu klidu také společnost dobrých přátel. Mezi přáteli se nikdy nesnažte soutěžit, předhánět se v úspěších, arogance většinou vede ke střetu zájmů. V partě lidí je lepší potlačit svoji individualitu a vytvářet konverzaci spíše společně. Soulad a pospolitost jsou základem každého kvalitního přátelství. 

Večer s kamarády není nikdy špatný nápadVečer s kamarády není nikdy špatný nápad (zdroj: flickr.com)

Jestli trpíte únavou, doháníte resty do školy nebo práce, svět se nezhroutí, pokud si dopřejete chvíli pohody u knížky s hrnkem kakaa. I půlhodinka člověku může dodat potřebnou energii, že uvidí svět v daleko jasnějších barvách. 

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa