#FreshTag.cz


Japonec kreslí komiksové postavy na slavnou Monu Lisu

20.2.2018Iva Mališová

Da Vinciho Mona Lisa je jedním z nejpopulárnějších obrazů na světě. Japonský výtvarník Keita Sagaki však dal tomuto obrazu nový rozměr, když do klasické Mony Lisy namaloval stovky malých postav z mangy a anime komiksů. Na první pohled si člověk komiksových postav nevšimne, z dálky totiž obraz vypadá jako replika namalovaná inkoustem. Sagaki ale nezůstal u jednoho obrazu, slavných děl předělal hned několik.

Face Tweet Seznam

Některé karikatury mohou fanouškům připadat povědomé, všechny postavy ale Sagaki vytvořil právě pro tuto příležitost. "Komiksová Mona Lisa je podle něj moderní, představuje koncept nového umění. Původní Mona Lisa byla nudná, obraz potřeboval oživit," sdělil Sagaki médiím. 

Mona Lisa namalováná z komiksových postavMona Lisa namalováná z komiksových postav (zdroj: twitter.com, Keita Sagaki)

Sagaki nezůstal jen u repliky slavného obrazu. Vytvořil si vlastní verze např. Poslední večeře taktéž od Leonarda da Vinciho, Zrození Venuše od Botticelliho, vlastní ilustraci přidal také k Velké vlně u pobřeží Kanagawy od Kacušiky Hokusai, který pocházel taktéž z Japonska.

Velká vlna u pobřeží Kanagawy od Kacušika HokusaiVelká vlna u pobřeží Kanagawy od Kacušika Hokusai (zdroj: twitter.com, Keita Sagaki)

"Západní malby a japonské umění nemají skoro nic společného. Na Západě se obrazy malují „do hloubky“, zatímco mé postavy jsou ploché. V mnoha japonských malbách se perspektiva nepoužívá," vysvětlil Sagaki.

Zrození Venuše od renesančního malíře Sandra BotticellihoZrození Venuše od renesančního malíře Sandra Botticelliho (zdroj: twitter.com, Keita Sagaki)

Fúze západních mistrovských děl s japonskou popovou kulturou si získala mnoho fanoušků po celém světě. Sagakiho tvorba se objevuje i na výstavách v Evropě, např. v Portugalsku nebo v Německu. V současné době se výtvarník připravuje na výstavu v hongkongské galerii umění, kde odhalí své nové práce, které budou tentokrát založené na barokních malbách. Mezi nimi budou repliky obrazů od Caravaggia, Vermeera nebo Rembrandta.

Úspěch Sagakiho kreseb spočívá ve způsobu, jakým manga komiksy „oživují“ klasická díla. Sagaki začínal jako karikaturista, kombinovat klasické a moderní techniky ho napadlo až později. Své výtvory kreslí za pomoci tenkého inkoustového pera. Sagaki kreslí různé formáty výkresů od A4 po obrovské práce, které měří až tři metry.

Socha svobody v Sagakiho podoběSocha svobody v Sagakiho podobě (zdroj: twitter.com, Keita Sagaki)

Sagaki si vybírá klasické obrazy, které obsahují velké kontrasty – může tak měnit intenzitu barvy, podobně jako u komiksových anime. Další zajímavostí je, že obrazy kreslí z předloh z „druhé ruky“. "Většinu děl jsem nikdy naživo neviděl. Chtěl bych se podívat na originál Mony Lisy," uzavřel.  

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa