#FreshTag.cz


Jídlomat na emoce nabízí sušenky přátelství, odvahy, nebo i představivosti

zdroj foto: pixabay.com

2.4.2018Jan Marek

Prodejní automaty na potraviny a balené nápoje jsou pro mnohé sporným, ale přesto spolehlivým, poměrně i levným a především široce rozšířeným vynálezem. Nejrůznější bagety, tyčinky a sladkosti jsou klasickou nabídkou, kterou někde nadstandardně rozšiřují i hotová jídla, nově pak zdravomaty nabízejí také zeleninu nebo ovoce. V Austrálii však nyní vyzkoušeli úplnou netradiční novinku - tým kreativců a odborníků “na zdravou mentalitu” vytvořil automat, který by měl sytit a uspokojovat lidskou mysl.

Face Tweet Seznam

Dvojice umělců, Mark Starmach a Elizabeth Commandeur podrobili o víkendu australskou veřejnost drobnému výzkumu. Spolu s týmem odborníků “na zdravou mentalitu” vytvořili automat na tzv. “nehmotné dobroty”, který je nyní součástí výstavy Art & About v Sydney, odkud oba kreativci pochází.

Víme, co chceme, ale již si za tím tolik nejdeme

“Žijeme ve společnosti, kde se mezi většinou z nás naše mentální potřeby setkávají, přitom ale naše emocionální a psychologické stránky života zůstávají nenaplněny,” popisuje motiv vytvoření automatu Starmach.

“Doufáme, že v tomto zábavném a interaktivním uměleckém díle naleznou lidé nečekanou cestu k tomu, aby více přemýšleli a hovořili o věcech, kterých v našich myslích potřebujeme víc, a aby si také uvědomili jejich důležitost,” dodává Commandeur.

A co mohli obyvatelé Sydney v automatech nalézt?

Samozřejmě, že na konzumenty “mentálního zdraví” čekaly uvnitř automatu malé tyčinky a krabičky. Namísto četných známých značek na jejich obalech ale čekal unifikovaný, opravdu jednoduchý, pětibarevný design s nápisy jako spojení, spontánnost, přátelství, odvaha, jistota nebo představivost.

Tyčinky přátelství ale neměly žádnou zázračnou schopnost navýšení počtu přátel svého konzumenta. V každé z “nehmotných dobrot” byly také věci jako mapky, poznámky, tužky a psané výzvy, které měly právě například to Australany naučit. Předním účelem těchto “manuálů” navržených odborníky bylo to, aby jejich uživatelé udržovali a navyšovali úroveň svého mentálního zdraví.

Úzkosti a deprese podložené výzkumy a požehnání starosty

Tým odborníků na lidskou mentalitu, Barbara LeBas, Dr Tim Sharp a Charlotte Stapf si dal zacíl redukovat nežádoucí, již ale poměrně vysoce zaběhnuté povahové charakteristiky většiny lidí. Podle jejich letošního, lednového výzkumu zastřešeného Australskou asociací medicíny trpí úzkostnými stavy a depresemi až 7,3 milionu Australanů mezi 16 a 85 lety, což je 45 procent populace celého státu.

Není proto divu, že “nehmotným dobrotám” požehnal i starosta Sydney, Clover Moore: “Umění má kapacitu dopadu na naší komunitu tak, aby stigmatu izolace lidí zamezilo. Doufám, že tento projekt podpoří všechny lidi, kteří o svém mentálním zdraví uvažují, aby udělali krok vpřed a pomohli těm, co to potřebují.”

Jedna tyčinka nebo balíček stojí dva dolary. Podpořili byste umělecký projekt a byli byste třeba pro zavedení automatů, alespoň zkušebně, i u nás?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa