#FreshTag.cz


Kolik stojí černé pasažéry jejich riskování v MHD čtyř největších českých měst?

21.11.2017Jan Marek

A je to tu zase, jako každý jiný rok. První sníh napadl a pomalu se rozehřívající stánky se svařákem a punčem dávají za předzvěst touto dobou obvykle příchozímu peněžnímu krveprolití - vánoční trhy startují.  Velká česká města tak čeká nával všeho národa a revizory MHD zase čeká ráj. Kolik vám až můžou napálit, když si nedáte pozor, a jaké jsou možnosti levnějšího úniku?

Face Tweet Seznam

Praha pro černé pasažéry zavedla zkušební úlevu. Je tak nejlevnější, ale s háčkem

Kde jinde očekávat nejvyšší pokuty za cestování načerno než právě v našem hlavním městě. Ještě do nedávna to tak také i platilo. Základní sazba výše přirážky za jedinou jízdu bez platné jízdenky činí 1500 Kč. Pokud byste pak byli schopní dát tyhle peníze dohromady do kalendářních 15 dnů nebo je i rovnou zaplatit na místě, přišli byste zkrátka „jenom“ o nějakých 800 Kč.

Dopravní podnik města Prahy se však rozhodnul, že černým pasažérům uleví, alespoň by to tak mohlo na první pohled vypadat. Od 23. října do 31. března 2018 bude totiž pokuta v pražském MHD za polovic. ALE…

Podmínkou pro to, že vás v tomto období bude jízda načerno stát namísto 800 Kč pouze poloviční částku 400 Kč, je, abyste si pořídili jízdenku na celý rok. Tu pak musíte předložit nejpozději do pěti dnů od svého nevytouženého setkání s revizorem na místě doplatkové pokladny. Jízda načerno tak sice klesla na ne zas tak moc nepříjemných 400 Kč… 

k tomu si ale musíte pořídit roční kupon v ceně 3 650 Kč (pro dospělé). Ke kupónům pro studenty a seniory se bohužel tato úleva nevztahuje, jelikož nejsou roční. Nutno však podotknout, že cena je i přes její zdánlivě velkou výši stále nižší, než cena roční jízdenky v Brně nebo Ostravě. K Brnu se ostatně hned také dostaneme. V pořadí druhé největší město v ČR tak totiž pokutám černým pasažérům momentálně kraluje.

Jinak byste v hlavním městě měli být zvlášť ostražití, nebo nejlépe pak féroví, a jízdenku si koupit právě 29. listopadu. To totiž proběhne druhé kolo velkého zátahu v rámci Akce revizor. 

Video: YouTube.com

Brno zůstává nekompromisní

Zato Dopravní podnik města Brna se černým pasažérům ulevit nechystá. Právě naopak. Připravuje informační kampaň, kterou cílí na platící cestující MHD. V té chce „vtipně a zajímavě“ poukázat na problematiku černých pasažérů.

Chystá se až třicet různých vizuálů nesoucích souhrnné označení #jezdimpoctive. Cestující budou zpravovat například o tom, že 62 procent černých pasažérů jezdí tramvají, že klesá počet případů napadení revizorů nebo že na jízdenky ročně padne 7 500 kg papíru. Vedoucí tarifního odboru DPMB Vít Prýgl dále také uvádí, že kdyby i černí pasažéři za své jízdy hromadnou dopravou platili, bylo by možné jízdenky celkově zlevnit – jednorázovou o korunu, měsíční o 25 Kč, čtvrtletní o 65 Kč a nejvíce by platiči jízdenek pocítili rozdíl na ročním kupónu, na kterém by rozdíl činil až 230 Kč.

Mimo tuto kampaň tak stále platí sazba nastavená na 1500 Kč, která se v případě okamžitého uhrazení na místě nebo do pěti pracovních dní ode dne kontroly snižuje na 800 Kč. 

Černí pasažéři, raději u sebe vždy mějte pár kaček navícČerní pasažéři, raději u sebe vždy mějte pár kaček navíc (zdroj: www.pixabay.com)

Ostrava a Olomouc se ve výši pokut dělí o stříbro

O stovku levnější pokuta na vás pak čeká u Dopravního podniku Ostrava a města Olomouce. V Ostravě tak ze základní sazby 1500 Kč sleví, pokud přirážku zaplatíte ihned na místě nebo do sedmi kalendářních dnů ode dne zjištění jízdy bez platného jízdního dokladu. V Olomouci je základní i snížená cena stejná, tedy 700 Kč,  akorát lhůtu k pozdějšímu zaplacení máte stejnou jako v Praze, tedy 15 kalendářních dnů. Pro platící cestující pak dopravní podnik města zavádí novinku, kterou jim chce jejich jízdy zpříjemnit. Od příštího roku si budete moci delší časové jízdenky, tedy na měsíc a více, nahrát na své platební karty, kterými se následně prokážete zaměstnancům přepravní kontroly.

Co myslíte, po všech výše uvedených informacích o výhodách pro platící a nevýhodách pro neplatící cestující MHD, vyplatí se jezdit načerno? 

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa