#FreshTag.cz


Láska je záludná aneb 5 pravidel spokojených a dlouhotrvajících vztahů

zdroj foto: pixabay.com

12.3.2018Káťa Kočí

Člověk je tvor společenský a všichni - ať už podvědomě či aktivně - hledáme tu pravou nebo toho pravého, kdo bude po celý život stát po našem boku, sdílet s námi okamžiky štěstí a stát za námi v krušných časech. Vztahy ale nejsou často procházkou růžovým sadem, a co se může po měsíci zdát jako námět na nejromantičtější film světa, po roce občas spíš vypadá jako ironická tragikomedie.

Face Tweet Seznam
Každý chce happy end jako z romanťáku, v reálném životě se to však tak často nevidíKaždý chce happy end jako z romanťáku, v reálném životě se to však tak často nevidí (zdroj: picjumbo.com)

Do vztahů vstupujeme každý s imaginárním batohem plným očekávání, názorů, minulých zkušeností i vrozených vlastností, které jen sotva odhalíme všechny na prvním rande. I když mají někteří přímo takzvané “kostlivce ve skříni”, jejichž objevení vztahem otřese natolik, že se už nikdy nespraví, ani ostatní to nemívají tak jednoduché, jak se často na začátku v opraru zamilovanosti zdá. Proto jsme tu pro vás připravili 5 “pravidel”, jejichž dodržování vám pomůže vybudovat a udržet spokojený vztah plný lásky.

Komunikace je základ

Komunikace je základem všech vztahů, nejen partnerských. Jde tedy o nejlogičtější a nejjednodušší pravidlo. Přesto je to právě oblast komunikace, v níž mají partneři často největší mezery a na čem hladký průběh jejich soužití nejvíce drhne. Není-li vaše drahá polovička vyloženě jasnovidec, je potřeba komunikovat pokud možno verbálně. A to nejen ve smyslu “zase jsem po tobě sbírala ze země špinavé prádlo”, ale i třeba sednout si a ujasnit si, co jeden od druhého a i od vztahu jako takového očekáváte, jaké máte představy do budoucna, co jste ochotni vztahu obětovat či co od druhého potřebujete, abyste se cítili milovaní.

Minimálně pro váš vztah je vždy lepší mluvit spíše přímo s partnerem, než s přáteli o partneroviMinimálně pro váš vztah je vždy lepší mluvit spíše přímo s partnerem, než s přáteli o partnerovi (zdroj: pixabay.com)

A proč mluvit o všem? Nechcete třeba zjistit, co partnerovi ve vztahu chybělo, až když vás opustí, protože z vaší strany necítil lásku. Nechcete se dostat ani do situace, kdy po letech vztahu narazíte na křižovatku, kde se vaše cesty rozdělí, protože od začátku jdete každý úplně k jinému cíli, jen jste to nevěděli. Upřímná komunikace - a to nejen mluvení, ale i naslouchání - vám může ušetřit mnoho bolesti a slz.

Chcete, aby vaše láska vydržela dlouho? Připravte se investovat i nějaké to úsilí a snahuChcete, aby vaše láska vydržela dlouho? Připravte se investovat i nějaké to úsilí a snahu (zdroj: pixabay.com)

Nepřestávejte být ochotní se učit a snažit

Jak se píše v bestselleru Garyho Chapmana s názvem Pět jazyků lásky: “Opravdová láska nemá s počáteční zamilovaností moc společného.” V zamilovanosti máme pocit, že jsme našli toho pravého, došli jsme do cíle, dokázali jsme to a jsme okouzlení dokonalostí svého protějšku. Později - většinou do dvou let - však z obláčku zamilovanosti všichni spadneme, když už si svůj protějšek dostatečně okoukáme a poznáme ho v dostatku různých situací, v nichž vyplavou na povrch i jeho slabší stránky.

I když počáteční zamilovanost rychle přejde, romantické kouzlo se vytratit nemusí. Jen se musíte smířit s partnerovými chybami a pracovat na těch svýchI když počáteční zamilovanost rychle přejde, romantické kouzlo se vytratit nemusí. Jen se musíte smířit s partnerovými chybami a pracovat na těch svých (zdroj: pixabay.com)

Nejsme v cíli, jsme na cestě, a ta je o rozvoji a neustálém učení. Není nic špatného na čtení knížek o vztazích, návštěvě vzdělávacího semináře či společné upřímné konverzaci třeba se starším párem, jejichž vztah funguje tak, jak byste chtěli, aby fungoval ten váš. Nepřestávejte hledat způsoby, jak vztah zlepšit! Nic totiž není statické, a co se nezlepšuje, neroste a nevzkvétá, to se zhoršuje a upadá to.

Mohlo by vás také zajímat

Empatie a kompromisy

Každý jsme jiný, jak se říká, muži jsou z Marsu a ženy z Venuše (na nedorozumění tohoto typu doporučujeme knihu Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách od manželů Peasových), do toho máme každý jinou povahu a jiné naučené vzorce chování z minulých vztahů i z rodiny, v níž jsme vyrůstali. Proto je každý vztah kromě komunikace a učení se také o kompromisech a velké dávce empatie.

Neberte partnera jako samozřejmost, snažte se jej pochopit a vcítit se do jeho situaceNeberte partnera jako samozřejmost, snažte se jej pochopit a vcítit se do jeho situace (zdroj: pixabay.com)

Vždy je tu něco, v čem se musíme druhému přizpůsobit, nemůže být všechno tak, jak to chce ten z partnerů, který má větší autoritu. A v momentě, kdy jeden udělá něco, co se druhému nelíbí, je potřeba o tom mluvit, naslouchat, snažit se pochopit, vcítit se do druhého a případně i omluvit se či omluvu přijmout, problém vyřešit a v situaci se případně i moc dlouho nešťourat.

Co máte společného?

Málokterý vztah dokáže stát pouze na lásce či fyzické přitažlivosti jako takové. Zpočátku to možná stačí, později je ale potřeba najít něco, co máte společného. Může to být třeba záliba v literatuře či filmech, společné cestování, sport, hudba, fotografie, hraní deskovek či práce na nějakém společném projektu, která vás sblíží a upevní vaše pouto, možností je nekonečně mnoho. Snad žádný zdravý vztah nedokáže žít pouze ze společného řešení každodenních problémů. Přesto se o to tolik párů snaží - a proto si také pořizují hypotéky, auta, zvířata a děti, i když se jim to vůbec nehodí - jen aby měli co společně řešit a neodcizili se úplně.

Vyražte spolu na cesty - poznáte nejen nová místa, ale i jeden druhéhoVyražte spolu na cesty - poznáte nejen nová místa, ale i jeden druhého (zdroj: picjumbo.com)

Vztahy stojí na důvěře

Tento bod by se mohl zdát stejně samozřejmý jako potřeba komunikace, ne vždy tomu tak ale je, a proto jsme se ho také rozhodli zahrnout. Aby vztah fungoval, jak nejlépe může, je potřeba, aby si partneři stoprocentně věřili. To na jednu stranu znamená, že nebudeme tajně procházet partnerův telefon či prohledávat jeho batoh, na druhou stranu to také znamená, že nebudeme dělat nic, co by mohlo vzbudit nedůvěru toho druhého. A to může být cokoli od malých, nevinných lží, až po micro-cheating ve formě laškovných zpráv s kolegy opačného pohlaví či tajných schůzek, o nichž si myslíme, že se ten druhý nemá jak dozvědět.

Přirozeně předpokládáme, že se všichni chovají tak, jak se chováme my. A proto budeme-li stoprocentně čestní, budeme i tomu druhému věřit více a budeme se ve vztahu cítit jistěji. Přirozeně předpokládáme, že se všichni chovají tak, jak se chováme my. A proto budeme-li stoprocentně čestní, budeme i tomu druhému věřit více a budeme se ve vztahu cítit jistěji. (zdroj: pixabay.com)

Těchto pět "pravidel" je dobrým základem pro dlouhý a šťastný vztah za předpokladu, že do rovnice hned na začátku dáte lidi, kteří se mají skutečně rádi. Nebo máte jiné zkušenosti? Napadá vás nějaké další "pravidlo", kterým je dobré se ve vztahu řídit? Podělte se s námi v komentářích. 

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa