#FreshTag.cz


Létajících aut se možná dočkáme dříve, než si myslíme. A to nejen ve filmu

zdroj foto: bbc.com

13.7.2018Štěpán Sochor

K jakémukoli ztvárnění budoucnosti neodmyslně patří kromě robotů, vesmírných lodí a mezigalaktických bytostí také létající auta. Tato představa začíná sice působit už lehce stereotypně, není však příliš daleko od pravdy. Elon Musk vytrvale pracuje na tom, aby se člověk co nejdříve podíval do vesmíru, a v poslední době se také několik start-upů věnuje právě technologickým zázrakům v podobě létajících aut.

Face Tweet Seznam

Společnost Opener sídlící v samosprávném městě Palo Alto v oblasti San Francisca se může pochlubit s nejnovějším kouskem, jímž je létající auto BlackFly. Podle zakladatelů bude tato vymoženost schopna cestovat na vzdálenost až čtyřiceti kilometrů a bude dosahovat nejvyšší rychlosti téměř sto kilometrů za hodinu (62 mph). Prvotní modely budou opravdu jen pro bohatší vrstvu, postupně by se ale cena měla dostat na podobnou částku, za kterou dnes koupíte sportovní auto. BlackFly byl testován v Kanadě, kde dostala společnost oprávnění k jeho používání.

"Létající auta" ve skutečností připomínají spíše drony než auta"Létající auta" ve skutečností připomínají spíše drony než auta (zdroj: pxhere.com)

BlackFly není jediným létajícím autem na trhu. Americký start up Kitty Hawk vyvíjí podobný technologický zázrak. Jeho testy probíhají v Las Vegas, celou společnost navíc podporuje spoluzakladatel Googlu, Larry Page. Nejedná se samozřejmě o jediné soupeřící firmy na trhu, koncept létajících aut zaujal více příznivců.

I když je používán termín „létající auto“, o auto se tak úplně nejedná. Tyto stroje totiž připomínají spíše větší drony, které slouží k přepravě lidí. Navíc vozidla nejsou designovaná k tomu, aby jezdila po silnici. Kokpit má kapacitu pro jednoho člověka a každý, kdo bude chtít BlackFly používat, bude muset projít speciální zkouškou. Nejedná se však o zkoušku na pilotní průkaz.

Přesune se v budoucnu doprava ze země na oblohu?Přesune se v budoucnu doprava ze země na oblohu? (zdroj: pxhere.com)

BlackFly budete mít se svým joystickem plnou kontrolu nad přesunem dronu v prostoru. Pokud budete chtít, budete moci dokonce doslova zastavit ve vzduchu. Jedná se tak o kombinaci letadla, vrtulníku a dronu v jednom.

Žijeme ve zlomové éře technologií a čím dál tím více se blížíme k budoucnosti předpovídané předchozími generacemi. I když zatím testované vymoženosti nepřipomínají auta z Futuramy, je pravděpodobné, že se dožijeme doby, kdy se budeme schopni sami dopravit po obloze na místo určení bez použití letadla.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa