#FreshTag.cz


Pád Gondolinu: první Tolkienův příběh ze Středozemě vyjde již letos!

zdroj foto: wikipedia.org

13.4.2018Iva Mališová

Tolkienův Pád Gondolinu, který autor popsal jako "první skutečný příběh" na Středozemi, má být poprvé publikován jako samostatná kniha. Kniha mapuje příběh elfského města, které bylo vypleněno Temným pánem, Morgothem. Autor začal psát knihu v roce 1917, daleko dříve před Hobbitem nebo Pánem prstenů, nikdy ji však neupravil do publikovatelné podoby. Toho se teď zhostil jeho syn Christopher, který plánuje dílo vydat ještě tento rok.

Face Tweet Seznam

V srpnu letošního roku vyjde nová kniha z prostředí Středozemě, kterou Tolkien údajně napsal, když byl zraněný v nemocnici po bitvě na Sommě, jedné z hlavních bitev první světové války. Mělo jít o autorův vůbec první sepsaný příběh ze světa Středozemě, informoval list The Guardian. 

Pád Gondolinu editoval Tolkienův nejmladší syn ChristopherPád Gondolinu editoval Tolkienův nejmladší syn Christopher (zdroj: wikipedia.org)

Jak již z názvu vyplývá, celý děj se odehrává v elfském městě Gondolin, založeném elfským králem Turgonem. Děj knihy se odehrává v prvním věku, tudíž na časové ose předchází i původní trilogii Pána prstenů, odehrávající se v rozmezí třetího a čtvrtého věku. 

Pád Gondolinu je první knihou o slavné StředozemiPád Gondolinu je první knihou o slavné Středozemi (zdroj: wikipedia.org)

O čem kniha vypráví?

Gondolin je tajné město obklopené horami a přístupné jen tajným průsmykem. Po tomto městě zatoužil i temný pán Morgoth, kterému trvalo 400 let, než dokázal město nalézt s pomocí Maeglina, Turgonova bratrance. V příběhu se vyskytuje i posléze nechvalně známý Sauron, v tomto věku je však stále ještě pouhým služebníkem Morgotha.

V novém příběhu lze nalézt i spojitosti s dějem trilogie Pán prstenů. Například Tuor a Idril jsou prarodiče Elronda, pána z Roklinky. Další zajímavou spojitostí jsou zbraně, které Bilbo a Gandalf naleznou ve zlobřím doupěti, totiž zbraně vyrobené právě v Gondolinu. V příběhu se také opět vyskytuje zdráhavý hrdina, kterého však okolnosti promění v hrdinu pravého, což už je typický Tolkienův rukopis. 

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa