#FreshTag.cz


22.1.2018Tamara Zubac

Říká se o nich, že jsou sebestřední, rozmazlení, leniví a nesoustředění. Pozitivnější přístup zase vyzdvihuje jejich kreativitu, flexibilitu a touhu mít ze života víc než jen povinnosti a závazky. Mileniáni, formovaní technologiemi, svobodou a liberálnější výchovou, jsou zkrátka sví. Mají pravdu ti, kteří je považují za "přerostlé děti", nebo jsou opravdu ambiciozními osobnostmi, které přinesou revoluci ve vnímání světa?

Face Tweet Seznam

Mileniálům je dnes mezi dvaceti a třiceti pěti lety a zatímco jejich rodiče sami sebe ve stejném věku považovali za dospělé, dnešní mladí lidé se takto označit zdráhají. Jejich rodiče se většinou drželi společenského vzorce "škola - manželství - děti - dovolená v Jugoslávii" a zkrátka do tohoto procesu vlítli co nejdříve, dnešní dvacátníci i někteří třicátníci jsou oproti nim na vážkách a přešlapují na prahu dospělosti. V čem je problém?

(zdroj: pixabay.com)

Dynamické desetiletí plné zvratů

S odkladem potomstva vykrystalizovala nová vývojová etapa - celé jedno desetiletí bujení dospělosti. Každého mladého člověka, poté co překoná neřízené pubertální výkyvy a slavnostně vymáčkne (snad) poslední beďar, čekají výzvy jako je výběr školy (každý dnes přece musí mít titul), lekce zvaná Erasmus, nastartování kariéry, vydělávání peněz, usilovné a opakované hledání nejen vhodného, ale dokonalého partnera, mezitím musí také stihnout vidět kus světa, zažít pár FuckUpů a nakonec, aby měli rodiče radost, možná zadělat i na to mimino. To je mnoho životních změn na jednu dekádu, nemyslíte?

Nejedná se ovšem o jednoznačný vzorec chování, jako tomu bylo u generací dříve. Naši rodiče tyto "znaky dospělosti" měli víceméně nalajnované - nejdříve práce, poté zábava. Průměrný věk vstupu do manželství býval krátce po dvacátém roku, dítě přišlo buď počestně poté, nebo neplánovaně předtím. A další kroky se formovaly tak nějak za chodu, rytmus byl určován potřebami mladé rodiny a omezenými danostmi té doby.

(zdroj: pixabay.com)

Kdo chvíli stál, již stojí opodál

U dnešních mladých lidí je situace zcela jiná - jednotlivé milníky dospělosti nejsou cílem, ale nekončícím procesem. Podle psychologa Jeffreyho Arnetta mladí lidé považují za znaky dospělosti zcela jiné aspekty, jako je schopnost přijmout odpovědnost, dělat vlastní rozhodnutí a na všechno mít vlastní peníze. To jsou sice hluboké, ale vcelku abstraktní požadavky.

Mileniáni jsou totiž perfekcionističtí idealisté, fascinováni a zároveň tak trochu ztraceni v možnostech, které tento svět nabízí. Cesta k dospělosti pro jejich rodiče byla skokem, pro ně je to zatraceně dlouhá vyhlídková jízda se spoustou odboček. Chtějí si hlavně užívat naplno a nic nezmeškat, na druhou stranu ovšem často váhají, bojí se selhání a špatné volby. Mnohdy také přehodnocují svá předchozí rozhodnutí, protože jimi zvolená možnost zkrátka "není ta pravá". Pak se ale může stát, že jim čas a příležitosti protečou mezi prsty.

(zdroj: pixabay.com)

Každá generace neplnila očekávání

Mileniáni si tedy posunuli čas na zakládání rodiny o celé jedno desetiletí - někteří, aby si prodloužili dětství, jiní aby poznali svět, další zas aby poznali sami sebe a odpověděli si na své existenciální otázky. 

Vyrůstali sice ve světě, kde jim nic zásadního nechybělo, přitom si ale více než polovina z nich myslí, že se jejich rodičům žilo snadněji. Není náhodou, že mnoho mladých lidí dnes trpí depresemi a prožívají krize středního věku už takto brzy. Kdo by přece ve světě bez překážek nemohl dosáhnout úspěchu na všech frontách? Všechny bytosti by prý měly být šťastnéNemějme jim to tedy za zlé, i oni jednou vyrostou a zbaví se syndromu Petra Pana. Vždyť přece každá generace byla v očích svých předchůdců promarněným potenciálem.

(zdroj: pixabay.com)

Každopádně způsob života mileniálů bude i nadále fascinovat psychology i rozčilovat veřejnost. Ovšem dobrá zpráva přímo pro mileniány - to neustálé omílání jejich schopností či neschopností brzy skončí… jen si počkejte na dorůstající generaci ZET.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa