#FreshTag.cz


Na olympiádě v Pchjongčchangu se testuje nová datová síť 5G

zdroj foto: flickr.com

20.2.2018Iva Mališová

Diváci na olympiádě v Pchjongčchangu nesledují jen výkony těch nejlepších sportovců, ale jsou svědky i nové technologie, kterou přímo v dějišti her testují Intel se Samsungem. Využití technologie se nachází při přenosu 360stupňových přímých přenosů nebo v samořídících autobusech. Podle vývojářů bude technologie do pěti let široce rozšířená mezi běžnými uživateli.

Face Tweet Seznam

Síť, kterou testují firmy Intel se Samsungem, demonstruje potenciál nové generace bezdrátových datových přenosů. 5G je oproti své předchůdkyni 4G stokrát rychlejší. Na olympiádě je k vidění 360stupňový přímý přenos videozáznamu, který využívá stovky kamer rozmístěných kolem sportovišť. Fanoušci tak mohou sledovat například závody v lyžování či na snowboardu v reálném čase a ze všech úhlů.

Na olympiádě v Pchjongčchangu se testuje nová datová síť 5GNa olympiádě v Pchjongčchangu se testuje nová datová síť 5G (zdroj: flickr.com)

Některé spoty jsou propojeny s možností přenést se na dané sportoviště skrze virtuální realitu a zažít ty samé pocity jako vrcholoví sportovci. Také v olympijském parku našla technologie své využití. Vysokorychlostní síť zde využívají samořídící autobusy, které mají místo oken zabudované displeje přehrávající obraz ze závodišť.

V Pchjongčchangu se podle některých zástupců technologických společností rozhoduje o budoucnosti standardizace technologie 5G. Ta kromě přenosu videí slibuje až 10 gigabitů dat za sekundu, lepší komunikaci mezi jednotlivými zařízeními od domácích spotřebičů po osobní vozidla. Technologie se má stát přelomovou v tzv. intranetu věcí. 

Diváci si mohou prostřednictvím virtuální reality vyzkoušet, jaké to je, být přímo na sportovištiDiváci si mohou prostřednictvím virtuální reality vyzkoušet, jaké to je, být přímo na sportovišti (zdroj: flickr.com)

Na letní olympiádě v Číně 2020 by se měly začít testovat ještě pokročilejší technologie. V té době by měla být 5G již více rozšířena v podvědomí lidí. „Mnoho lidí ještě netuší, kolik toho 5G umí. Už to není jen o chytrém telefonu v kapse,“ uvedl zástupce Intelu.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa