#FreshTag.cz


Nazaret ruší oslavy Vánoc. Protestuje tak proti Trumpovi

zdroj foto: upload.wikimedia.org

16.12.2017Jan Marek

Izraelské město Nazaret, ve kterém údajně vyrůstal Ježíš Kristus, zrušilo některé z tradičních slavností vánočních svátků. Významné křesťanské poutní místo tak protestuje proti prohlášení Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Tento krok učinil americký prezident Donald Trump minulou středu.

Face Tweet Seznam

Již minulý týden se proti Trumpovi kvůli jeho rozhodnutí zvedla obrovská vlna kritiky. Spor o Jeruzalém byl až donedávna tématem, které bylo na poli mezinárodní politiky téměř až tabuizované. Mezi Izraelci a Palestinci se o město neustále vedou spory. Palestinská autonomie vidí jeho východní část jako hlavní město svého budoucího státu. OSN pak právě jeho anexi ze strany Izraelců označila za okupaci a opakovaně tento krok kritizovala, nicméně bez dalšího většího vměšování. 

Město dřímající konfliktem mezi dvěma státy bylo doposud v relativním kliduMěsto dřímající konfliktem mezi dvěma státy bylo doposud v relativním klidu (zdroj: upload.wikimedia.org)

Proto také nyní tato organizace, ale také řada států sama za sebe ostře kritizuje prohlášení Jeruzaléma za hlavní město Izraele, které americký prezident učinil. Vystoupily proti němu například země jako Egypt, Írán, Jordánsko, Francie nebo Turecko. To rovnou pohrozilo přerušením diplomatických vztahů s Izraelem. 

Video: Dokud se do toho nevmísil tento jediný člověk

Nutno podotknout, že Jeruzalém je sice největším městem „v Izraeli“, většina států však uznává jako hlavní město Tel Aviv. Proto se také Nazaret, izraelské město s největším zastoupením Palestinců v populaci, ale přesto významné poutní místo křesťanů, rozhodl protestovat proti tomuto Trumpovu okázalému, svrchovanému kroku. 

Video: Takhle to o letošních Vánocích v Nazarethu rozhodně vypadat nebude

„Rozhodli jsme se kvůli rozhořčení z toho, co prohlásil Trump o Jeruzalému, zrušit tradiční vánoční zpěvy a tance,“ prohlásil mluvčí města Salem Sharara. Provoz trhů a kostelů zůstane nenarušen, nicméně atmosféra bude poněkud prázdná. Vzhledem k tomu, že se jedná o místo, kde údajně vyrůstal Ježíš Kristus, je takový tah od Palestinců vcelku výrazný. 

Betlémské světlo - zrovna v Betlémě na okamžik zhasnuloBetlémské světlo - zrovna v Betlémě na okamžik zhasnulo (zdroj: upload.wikimedia.org)

Také Betlém, který je z drtivé většiny obydlený muslimy, v době ohlášení protestoval proti prohlášení amerického prezidenta. Ve městě na okamžik zhasnuli veškeré vánoční osvětlení. Přitom zrovna v tomto případě se jedná o místo, kde se Ježíš Kristus přímo narodil. O dalších krocích ale zatím nepadlo jediné slovo. 

Vánoce mají bý svátky klidu a míruVánoce mají bý svátky klidu a míru (zdroj: pixabay.com)

Rovněž samotný Jeruzalém se v posledním dni zmítá protesty, ale i boji s obětmi. Otázkou tedy zůstává, zdali Donaldu Trumpovi další z ukázek jeho síly a moci, kterou nyní již opravdu nadsazuje, skutečně stojí za ten rozruch – a zrovna o Vánocích. 

Jaký postoj k tomuto okázalému kroku zastáváte vy?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa