#FreshTag.cz


Nebezpečné smartphony ničí planetu rychleji, než kdokoliv předpokládal, tvrdí studie

zdroj foto: pexels.com

14.4.2018Iva Mališová

Vědci varují před bezmyšlenkovitým nakupováním chytrých mobilů. Celý proces vzniku nového zařízení totiž zanechá stejnou uhlíkovou stopu jako provozování vašeho dosavadního telefonu po dalších deset let, vyplynulo z analýzy amerického časopisu Fast Company, který se zaměřuje na nové technologie. 

Face Tweet Seznam

Možná byste si místo nového iPhonu měli koupit jen novou baterku do toho starého. Ušetříte tak peníze, ale navíc pomůžete zachránit planetu.

Studii nedávno uveřejnili badatelé z McMasterovy univerzity v kanadském Hamiltonu. Analyzovala uhlíkový dopad informačního a komunikačního průmyslu za roky 2010 až 2020 včetně počítačů, notebooků, monitorů, chytrých mobilů a serverů.

Přemýšlení nad zbytečnými nákupy telefonů by mohlo zlepšit stav životního prostředíPřemýšlení nad zbytečnými nákupy telefonů by mohlo zlepšit stav životního prostředí (zdroj: pexels.com)

Autoři zprávy došli ke znepokojujícím závěrům. I když svět přešel od velkých stolních počítačů k malým a energeticky úsporným mobilům, celkový environmentální dopad je mnohem horší. Zatímco v roce 2007 představoval informační a komunikační průmysl jediné procento uhlíkové stopy, teď už to je třikrát tolik a do roku 2040 by to mělo být 14 procent. To už bude polovina současného uhlíkového dopadu veškeré světové dopravy.

Chytré mobily jsou vzhledem k průměrně dvouletému životnímu cyklu v podstatě na jedno použití. Problém je, že 85 % až 95 % všech emisí oxidu uhličitého za první dva roky používání zařízení působí sama výroba nového mobilu, zvláště těžba vzácných prvků, které každý smartphone obsahuje. Koupě nového telefonu se svou energetickou náročností rovná tomu, jako kdybyste starý mobil nabíjeli a používali desetiletí.

Pro některé z nás je telefon prodlouženou rukouPro některé z nás je telefon prodlouženou rukou (zdroj: flickr.com)

Z analýzy nevyplývá, jak tento problém vyřešit, nicméně lze omezit podíl uhlíkové stopy v přírodě tím, že si lidé začnou kupovat telefony po minimálně třech letech místo dvou a méně. „Pro nás jako spotřebitele by to měl být další důvod, abychom zaváhali předtím, než si pořídíme další lesklou technickou hračku. Měli bychom myslet hlavně na to, že pro dobro celé planety potřebujeme méně nakupovat a více se zajímat o životní prostředí,“ apeluje americký magazín Fast Company.

Jak jste na tom vy? Zvládli byste přežít třeba pět let s tím samým telefonem? Podělte se v komentářích.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa