#FreshTag.cz


Nejklíčovějším členem kapely je basák, potvrdil nový vědecký výzkum

zdroj foto: pixabay.com

19.3.2018Káťa Kočí

Když máme vyjmenovat členy nějaké kapely, ve většině případů je nejjednodušší si vzpomenout na hlavního zpěváka. Pokud jste nadšenci do hudebního průmyslu či trochu větší fanoušci skupiny, nejspíš vytáhnete z paměti i jméno kytaristy, v lepším případě ještě bubeníka. Jen opravdoví srdcaři znají i basáka - ačkoliv, jak potvrdil nový výzkum vedený psychologem Laurelem Trainorem z McMaster University v Kanadě, jde o snad nejklíčovějšího člena kapely.

Face Tweet Seznam
Podobné články

Basáci nechávají všechnu parádu kolem pro nástroje vydávající vyšší zvuk a sami často stojí v pozadí a starají se o základní rytmus songu - bylo totiž prokázáno, že hlubší tóny jsou tím, čeho posluchačovo ucho nejlépe chytne a co jeho mozek nejlépe dekóduje jako vodící linku, které se může držet.

Výzkum probíhal mimo jiné pomocí EEG, na čemž vědci zjišťovali, jakým způsobem reaguje lidský mozek na různé tóny. Účastníci průzkumu poslouchali současně vždy dva tóny - vysoký a hluboký - s tím, že jeden čas od času zahráli o zlomek vteřiny dříve. Tehdy bylo prokázáno, že u hlubšího tónu si těchto chyb všímaly testované osoby o poznání častěji. Také bylo prokázáno, že mají-li si účastníci průzkumu poklepávat prsty do předem neznámého rytmu, mnohem snáze své klepání přizpůsobují hlubším tónům. 

Nenápadný, často podceňovaný člen kapely - baskytaristaNenápadný, často podceňovaný člen kapely - baskytarista (zdroj: pixabay.com)

Proč se vědci rozhodli zaměřit právě na basovou kytaru? A proč na ni posluchači reagují tak, jak výzkum ukázal? Dle jednoho z autorů studie, Dennise Hsu, je to proto, že psychologicky máme basový zvuk (a to i třeba mužský hlas) spojený s dominancí. Hluboké tóny vyvolávají pocit moci a síly, a podvědomě tak i hudbu, která hluboké tóny hodně využívá, popisujeme. Basák také rozhoduje o tom, jak zní výsledná harmonie všech hudebních nástrojů. Jak řekl Sting v rozhovoru pro Singing Bassist: "Víte, klavírista může zahrát C, ale celkově bude znít jako C, jen když já ho zahraju i na basovou kytaru. Úplně jiný akord z toho vyjde, když zahraju něco jiného. Z klavíristova C se klidně ve výsledku může stát třeba A. Kontrolujete tu harmonii."

Basák rozhoduje o rytmu, harmonii a o tom, jak bude song znítBasák rozhoduje o rytmu, harmonii a o tom, jak bude song znít (zdroj: pixabay.com)

Nejde však jen o harmonii všech tónů, ale celkově pocit, náladu a rytmus dané písně. Zvuk basy je jako provázek, po kterém se jako popínavá rostlina vine melodie ostatních nástrojů. Kdyby tam provázek nebyl, vznikl by chaos, ve kterém bychom se jako posluchači moc jednoduše neorientovali. 

I když je hudební výstup každé kapely závislý na všech účinkujících umělcích a jejich příspěvku do výsledné harmonie, možná bychom skutečně měli basákům připisovat větší zásluhy než doposud. Přece jen, věda je věda, a ta nás k tomu tímto výzkumem vyloženě nabádá.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa