#FreshTag.cz


Nová robotická ryba má odhalit tajemství podmořského života

zdroj foto: pixabay.com

26.3.2018Iva Mališová

SoFi není jako ostatní ryby, ale podle posledních tesů vědců z MIT to však nevypadá, že ji pravé ryby odhalí. Rybka je navržena a naprogramována tak, aby ostatní podmořské organismy nerozpoznaly, že mezi ně nepatří. Vědci se nyní chtějí „ponořit“ do světa na dně oceánů a zkoumat přirozené chování ryb.

Face Tweet Seznam
Video: Ryba SoFi, kterou sestrojili vědci z aktuálně nejlepší vysoké školy světa MIT

„Se SoFi, která neovlivňuje mořský život, nevyvolává strach a nepředstavuje hrozbu pro jiné ryby, je daleko snazší  zachytit úžasné momenty života na dně oceánu,“ řekla pro CNN vedoucí projektu Daniela Rus. Bezdrátový robot může pomocí svého fotoaparátu zaznamenávat chování jakéhokoli druhu od žraloků a velryb až po drobné organismy.

Ryba má za sebou již první zkoušku, kdy se u Duhového útesu na Fidži potopila do 15 metrů a v této hloubce plavala 40 minut. Pohyby robota řídil potápěč s Nintendo ovladačem ze vzdálenosti deseti metrů.

SoFi pomůže prozkoumat život na dně oceánuSoFi pomůže prozkoumat život na dně oceánu (zdroj: pixabay.com)

Doposud se zdá, že SoFi nenarušuje pohyby jiných ryb. Podle vědeckého týmu se robot pohybuje ladně a s lehkostí. „Její pohyby jsou plynulé, nic co očekáváte od běžného robota,“ doplnila Rus. 

Vnější strana robota je konstruována kombinací silikonové pryže, ohebného plastu a součástek vytištěných 3D tiskárnou. Ryba vydává i zvuk, má tichý motorový ocas, který věrohodně napodobuje rychle se měnící vzory plavání pohyby skutečných ryb. Kromě toho vyzařuje senzory, které pomáhají  se vyhnout nárazům nebo poškození vlivem mořského prostředí, jako jsou například jemné útesy.

Robota zatím řídí potápěč, do budoucna by se však mohla ovládat samaRobota zatím řídí potápěč, do budoucna by se však mohla ovládat sama (zdroj: pxhere.com)

Podle týmu bylo při stavění robota velmi obtížné skloubit design ryby a ovládání vztlakové síly, která rybě umožňuje plynulé pohyby nahoru a dolů.

Vývojáři robota však stále přemýšlí, jak rybu ještě zdokonalit. Chtějí, aby SoFi činila své vlastní rozhodnutí nezávisle na pokynech ovladače. Celý projekt poté předají biologům, kteří se s robotem chtějí zaměřit na proměny života v oceánu vlivem změny klimatu.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa