#FreshTag.cz


Nové virální video rozšiřuje povědomí o Downově syndromu

zdroj foto: www.youtube.com

27.3.2018Káťa Kočí

"Představujeme 50 obyčejných matek a 50 obyčejných čtyřletých dětí, které spojuje jediná drobnost. Chromozom navíc," píše se na začátku videa, které vzniklo při příležitosti Světového dne Downova syndromu, který proběhl minulou středu 21. března. Ve videu maminky se svými dětmi sedí v autech a zpívají na známou píseň A Thousand Years od Christiny Perri, společně s dětmi k tomu navíc využívají jazyka makaton.

Face Tweet Seznam
Video: Video už má na youtube přes 3 miliony zhlédnutí

Proč video vzniklo? Rodiče, jejichž děti se narodily v letech 2013-2014 s tímto genetickým onemocněním, se sdružují ve facebookové skupině Designer Genes, v níž poprvé vznikl nápad na natočení tohoto videa. Cílem je zvýšit povědomí o Světovém dni Downova syndromu. Pod hashtagem #wouldntchangeathing dávají světu najevo, že nic měnit nechtějí, své děti milují a za nic na světě by je nevyměnili. Christina Perri nejen že dala k použití své písně svolení, sama projekt podporuje a video sdílela na svém twitteru.

Makaton, pomocí něhož ve videu matky a děti "znakují" text písně, je jazykem, který byl vytvořen právě pro lidi s poruchami komunikace, kterého se v rodinách, v nichž se Downův syndrom vyskytuje, hojně používá. Downův syndrom je genetickým onemocněním (z důvodu výše zmíněného chromozomu navíc), jehož přítomnost u dětí většina matek zjistí už během těhotenství. Rodiče pak často mají strach a narychlo se rozhodují, zda si dítě nechat, zda budou schopni se o něj postarat a dát mu, co potřebuje atd., toto video se je však snaží nabádat, aby se nebáli. Ukazuje že děti s Downovým syndromem jsou svými rodiči považovány za "obyčejné" a "nic by neměnili".

Do dnešního dne video nasbíralo na youtube téměř 3 a půl milionu zhlédnutí a rychle se rozšiřuje dál. Ukazuje totiž upřímnou lásku mezi matkami a jejich výjimečnými dětmi.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa