#FreshTag.cz


6 tipů, které posunou vaše novoroční předsevzetí na vyšší level

zdroj foto: picjumbo.com

19.12.2017Káťa Kočí

Přelom prosince a ledna znamená pro většinu lidí kromě bříšek plných bramborového salátu a cukroví i dobité baterky a spoustu odhodlání udělat blížící se nový rok tím, na který budeme dlouho vzpomínat - rok, kdy jsme změnili svůj život k lepšímu. Novoroční předsevzetí jsou k tomu lákavým nástrojem, jejich úspěšnost však bývá žalostná.

Face Tweet Seznam

Jak na to, abychom se už v půlce ledna nechytali za hlavu, že “letos to neklaplo, tak třeba za rok”? Máme tu pro vás 6 praktických tipů, které vám mohou pomoci, myslíte-li to letos s tím předsevzetím opravdu vážně.

1) Nestanovujte si jich milion

Protože jak se jí slon? Po kouskách. Zavést do života nový návyk či se starého zlozvyku zbavit, to je výzva sama o sobě. Abyste své předsevzetí dodrželi, je třeba tomu nejprve opravdu věřit, proto je lepší to brát krok po kroku. Málokdo má dost silnou vůli, aby ze dne na den otočil svůj život o 180 stupňů, a tak je lepší měnit své návyky postupně, jeden po druhém.

2) Buďte konkrétní

Sotva něčeho dosáhnete, když nevíte, o co se to vlastně snažíte. To je prostě fakt. Například jedna věc je “šetřit”, druhá “našetřit si na to a to - konkrétní částka - do tehdy a tehdy - konkrétní datum”. Předsevzetí “šetřit” splníte už tím, že vezmete zavařovačku a hodíte do ní pětikorunu. Kvůli tak velkolepému činu ale nemá smysl stanovovat si předsevzetí, že?

Co takhle číst si každý den aspoň 20 minut? Dostatečně konkrétní?Co takhle číst si každý den aspoň 20 minut? Dostatečně konkrétní? (zdroj: picjumbo.com)

3) Vzpomeňte si na svá předsevzetí i jindy než první týden v lednu

Všichni známe lidi, co si 1. ledna dají předsevzetí, o 14 dní později už o nich neví, a na Silvestra se skleničkou v ruce v okruhu přátel odhodlaně vypráví, jak “loni nebyly ty správné podmínky, letos je všechno jinak, letos to určitě dám”. A my nechceme být takoví. Může k tomu pomoci třeba lísteček v diáři na začátku dalšího měsíce či upomínka v telefonu - čistě jenom jako připomenutí, co že jsme si to na Nový rok slíbili.

Jak ještě zvýšit šanci na úspěch?

4) Zapište si je a neměňte je

Seznam několika jednoduchých a konkrétních cílů na celý rok není sice něco, co by většina lidí neudržela v hlavě - přesto je prokázáno, že když si svá předsevzetí napíšete na papír (nejlépe někam, kde je budete mít na očích), mají větší váhu a vy větší šanci, že uspějete. A i když to třeba může vypadat, že věci, co jste si slíbili, už nesplníte, rozhodně svá předsevzetí neměňte! Jak se říká - cíle tesáme do skály, deadline píšeme do písku. Vždy je lepší dosáhnout toho, co chceme, později, než vůbec.

5) Nebuďte na to sami

Hecovat se ze srandy s kámoši nad svařákem, to umíme všichni. Dát si s druhým člověkem ale upřímný slib, že se vzájemně pohlídáte, abyste oba dodrželi, co jste si předsevzali, to je něco jiného. A je fuk, jestli každé ráno vyrazíte do posilky spolu s drahou polovičkou nebo jestli se domluvíte s mamkou, že jí párkrát do měsíce napíšete potvrzovací smsku, že svá předsevzetí dodržujete. Většina z nás je chodící továrnou na výmluvy, porušit slib druhému člověku je ale o dost těžší.

Je vaším předsevzetím dostat se do formy? A máte jasno v tom PROČ?Je vaším předsevzetím dostat se do formy? A máte jasno v tom PROČ? (zdroj: picjumbo.com)

6) Why power

Ujasněte si, proč si dané předsevzetí stanovujete - málokdy jen pro předsevzetí samotné, spíše kvůli tomu, co to způsobí ve vašem životě za důsledky. To totiž udělá největší rozdíl, až přijde krize, a ta přijde téměř určitě. Cesta ze zóny pohodlí je málokdy krátká, přímá, dlážděná zlatem a provoněná maršmelouny. Vy chcete být připravení i na překážky, a právě “why power” neboli “síla důvodu proč” vás může zachránit před selháním.

Všichni jsme už asi zažili pocit, kdy si třetí rok po sobě stanovujeme to samé předsevzetí a pomalu přestáváme věřit, že ho někdy vůbec splníme. Ale my to nevzdáváme a všem, kteří mají dost odhodlání a optimismu na to, aby si nějaké ty cíle na rok 2018 dali, fandíme a držíme palce!

Máte nějaké další tipy, které vám pomohly dodržet předsevzetí? Nebo máte taky třeba jedno zákeřné, co vás pronásleduje už více let a letos ho chcete konečně zdolat?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa