#FreshTag.cz


Nože maskované jako rtěnky. Instagram čelí kritice

zdroj foto: pixabay.com

23.1.2018Jan Marek

Rodinná vánoční idylka v Británii: Matka dvou dětí, Michelle Berwick je vděčná svému muži, když pod stromečkem rozbaluje vystřelovací nůž maskovaný za mořskou pannu. Ba co víc, smrtící nástroj má i jméno, které mu žena dala - říká noži “Baby”... I takovou situaci umožnila aplikace Instagram dříve sloužící jako sociální služba, dnes mimo jiné i místo pro překupníky nelegálních zbraní. Alespoň ve Spojeném království je totiž dovoz a prodej kamuflovaných nožů přísně zakázaný.  

Face Tweet Seznam

Rtěnka, pro kterou stojí za to zemřít. Kupte si jeden z našich diskrétních nožů na AlienOutfitters.com,” stálo ještě donedávna v popisku jedné ze starších fotek sdílených na účtu amerického prodejce.

Instagram některé fotky odstranil, spoléhá i na obezřetnost uživatelů a jejich reporty

Mluvčí správy aplikace Instagram uvedl, že po upozornění britského deníku The Daily Telegraph začali účet @alienoutfitters ihned kontrolovat. Několik příspěvků tohoto typu, kde prodejci v popisku uváděli i přímou cestu na své obchodní stránky, tak rovnou odstranili. “Kdokoliv navíc může ohlásit cokoliv, o čem by si myslel, že je to v rozporu s běžným chováním uživatelů v této komunitě.”

Jedna z odstraněných fotek, na které obchod nabítí "rtěnky" a v popisku přímo odkazuje na své stránkyJedna z odstraněných fotek, na které obchod nabítí "rtěnky" a v popisku přímo odkazuje na své stránky (zdroj: www.instagram.com)

Má to ale háček

Stále se však můžete dostat k fotkám nožů maskovaných jako hřebeny, rtěnky nebo duhoví, mořští koníci, v jejichž popiscích prodejci z Alien Outfitters navádí uživatele k odkazu uvedenému v informacích o jejich účtu. S tím už správci aplikace nic udělat nemohou, jelikož tam je odkaz povolený a fotky nožů k tomu bohužel ani neodpovídají “násilnému obsahu”. Alespoň tedy omezili jejich dostupnost  britským uživatelům, v jejichž zemi je dovoz, prodej a vlastnění takových nožů nezákonné.

Vstřícný krok vzhledem k okolnostem zákazu

“Nezákonné aktivity nejsou na Instagramu povolené. Naše směrnice jasně říkají, že uživatelé musí jednat v souladu se zákonem, pokud něco prodávají nebo kupují,” dodává dále mluvčí. Krok společnosti, která vlastní mimo jiné i Facebook, můžeme proto hodnotit jako nadmíru vstřícný, jelikož zákaz importu, prodeje, nákupu a vlastnictví kamuflovaných nožů se vztahuje výhradně na Spojené království Velké Británie a Severního Irska - jeho občany, firmy a obchodní společnosti.

Nože kamuflované jako hřebeny v nabídce na Instagramu stále jsou, popisek je totiž "v pořádku" Nože kamuflované jako hřebeny v nabídce na Instagramu stále jsou, popisek je totiž "v pořádku" (zdroj: www.instagram.com)

Propagování trestné není, ale...

Přesto se můžeme dočíst mnohých názorů a vyjádření odsuzující Instagram za to, že vůbec umožňuje propagaci těchto produktů amerického obchodu Alien Outfitters. “Je to nepřijatelné,” říká Patrick Green, který stojí v čele fondu Bena Kinsella - charity založené na památku šestnáctiletého chlapce ubodaného v Británii před deseti lety. “Předvádějí ty nože jako módní doplňky. Je to fórum, kde mladí lidé podporují sebe navzájem v porušování zákona nakupováním takových vystřelovacích a kamuflovaných nožů, které jsou ilegální pro kteroukoliv věkovou skupinu.”

Alien Outfitters rovněž nejednají nezákonně, ale jsou neetičtí a nemorální

Ceny rozhodně nejsou nekřesťanské. Nože stojí od 250 do 350 korun. Stránky k tomu při prvním otevření vybízí k potvrzení věku nad 18 let, až poté nechají uživatele prohlížet svůj sortiment. Problematickým se zdá být to, jak nože prezentují svým zákazníkům a na koho cílí.

Dotazování se věku je v pořádku, kliknout ale jednak umí i malé dítě a co čeká na stránkách potom...Dotazování se věku je v pořádku, kliknout ale jednak umí i malé dítě a co čeká na stránkách potom... (zdroj: alienoutfitters.com)

“Příjemné barvy, design a jména jednotlivých modelů jako mořská panna nebo pestrá duha jasně inklinují k tomu, že marketingová strategie obchodu cílí na mladé ženy. Nože vypadají jako hračky, přitom ale hračky opravdu nejsou,” vybízí k zamyšlení pan Green.

“Jsou to zbraně, které ničí životy stovek rodin každý rok. Prodejci operují na velké vzdálenosti po malých počtech, aby se od této odpovědnosti vyhnuli, což jasně naznačuje, že nebezpečí spojenému s prodejem kamuflovaných nožů moc dobře rozumí,” dodává.

#girlpower de facto nabádá k násilí, a co teprve ta videa

K tomuto názoru se přikláníme, připojené hashtagy jako #girlpower a #likeagirl jenom podtrhují to, jak neeticky a nemorálně mohou mást mladé ženy a vesměs je tak i vybízet k pasivně násilnému chování. Ty se v sortimentu mohou dohledat i “roztomilých” boxerů nebo podvojných čepelí ve tvaru růžových, kočičích oušek, které si také mohou navléct na ruce a vážně jimi někoho zranit. Nehledě na znepokojivá průvodní videa, která mají na svém kanálu na Youtube, který žádné kritice a negativním ohlasům nečelí.

Co byste k tomu řekli vy? Na čí straně je chyba, pokud vůbec? 

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa