#FreshTag.cz


Oblečení z H&M jako alternativní palivo švédské elektrárny. Nakupujte, dokud je!

zdroj foto: www.commons.wikimedia.org

28.11.2017Jan Marek

Samozřejmě to myslíme s nadsázkou. Zpráva britského deníku Independent je však v jádru pravdivá. Poslední dodávka uhlí do švédské palírny a elektrárny severozápadně od Stockholmu dorazila minulé úterý. Nyní má toto neekologické palivo nahradit fosilní za malé pomoci oděvního řetězce Hennes & Mauritz. Jak k tomu došlo?

Face Tweet Seznam

Kombinovaná palírna i elektrárna ve švédském Vasterasu se rozhodla, že přejde od spalování uhlí a kapalných ropných paliv  k šetření těchto neobnovitelných zdrojů, a začne využívat paliva jako dřevo a odpad. Její ústředí v Malarenergi tak minulé úterý zastavilo klasické dodávky a začalo domlouvat kontrakce s okolními městy a jejich odpadními sítěmi. Mezi jedno z nich patří také Eskilstuna, v jejímž odpadu se hromadí i tuny nevyužitého oblečení z centrálního skladiště tamních poboček obchodu H&M.

I toto hezké oblečení může plát v palírnách, pokud se prokáže jeho závadnostI toto hezké oblečení může plát v palírnách, pokud se prokáže jeho závadnost (zdroj: www.commons.wikimedia.org)

„Pro nás je to hořlavý materiál,“ vyjádřil se k objevu Švédské státní televize právě z minulého úterý Jens Neren, vedoucí palivových zásob v Malarenergi. Palírna a elektrárna ve Vasterasu se chce do roku 2020 stát poskytovatelem energie výhradně z nefosilních paliv. „Našim cílem je používat pouze obnovitelná a recyklovaná paliva,“ dodává Neren.

„Obchodní řetězec Hennes & Mauritz nespaluje žádné oblečení, které je stále bezpečné nosit,“ napsala v reakci na podíl spalovaného oblečení v odpadu Johana Dahl, vedoucí oddělení komunikace pro H&M ve Švédsku. „Nicméně je naší povinností zajistit, aby byly oděvy obsahující plísně nebo chemikálie nevyhovující naším přísným restrikcím zničeny.“ V celkovém objemu 400 tisíc tun odpadu za tento rok udělalo toto vyřazené oblečení zatím nějakých 15 tun.

Tepelným elektrárnám jedoucím na fosilní paliva bude snad aspoň na Severu brzy konecTepelným elektrárnám jedoucím na fosilní paliva bude snad aspoň na Severu brzy konec (zdroj: www.commons.wikimedia.org)

Zařízení, které severozápadně od Švédska zásobuje energií téměř 150 tisíc domácností, spálilo v jeho vrcholných chvilkách roku 1996 i okolo 650 tisíc tun uhlí. Zatímco se tak Švédsko pyšní téměř celostátně aplikovanou formou ekologických elektráren z obnovitelných zdrojů jako jaderných, vodních a větrných – celkově bez emisí, stále existuje pár případů elektráren, které v chladných, zimních dnech vyhřívají domácnosti uhlím a ropnými palivy.

Jejich převodem na biopaliva a odpad se chce severská ekonomika v nadcházející dekádě zbavit posledních zbytků závislosti na zásobách fosilních paliv úplně. Vasteras a jeho 150 tisíc domácností má již přechod na dřevo a odpad za sebou, další snad budou následovat.

My jim držíme palce, co to jde. Jaký na to máte názor vy?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa