#FreshTag.cz


Ovlivňuje osobnost člověka jeho hudební vkus?

zdroj foto: flickr.com

16.4.2018Iva Mališová

Mohou vaše playlisty odhalit informace i o vaší osobnosti? Výzkum od psychologů Jason Rentfrowa a Sama Goslinga naznačuje, že hudební preference souvisí s osobností člověka. Zmínění vědci například zjistili, že vaše nejoblíbenější písničky odhalují míru extroverze, kreativity nebo liberálnost.  

Face Tweet Seznam

Extroverti mají tendenci hledat písně s těžkými basovými liniemi, zatímco ti kreativnější z nás si rádi poslechnou jazz nebo klasickou hudbu. Výzkumníci se podrobně zaměřili na nejposlouchanější hudební žánry a z toho popsali chování jejich posluchačů. U účastníků projektu byl kladen důraz na jejich hudební různorodost i odlišnou kulturu. Osobnostní rysy, které se mnohokrát spojovaly s určitými hudebními styly, vědci charakterizovali takto:

Příznivci rocku jsou většinou citliví lidéPříznivci rocku jsou většinou citliví lidé (zdroj: flickr.com)

Pop music: Pokud dáváte přednost populární hudbě a nejnovějším skladbám v rádiích, je velmi pravděpodobné, že jste extroverti. Tito posluchači jsou také čestní, drží se konvencí, jsou sebevědomí, ale mají tendence být méně kreativní a často impulsivní.

Hip Hop/Rap: Jsou vašimi oblíbenci spíše Snoop Dogg nebo 50 Cent? Vědci nepotvrdili vazbu mezi agresivitou a posloucháním rapu, nicméně fanoušci hip hopu trpí často úzkostmi a jsou neklidní, povětšinou se jednalo o introverty.

Posluchači jazzu jsou sebevědomí a extrovertníPosluchači jazzu jsou sebevědomí a extrovertní (zdroj: flickr.com)

Rock/ Heavy metal: Navzdory agresivnímu obrazu rockové a heavymetalové hudby jsou její příznivci citliví, mírní, často se jedná o kreativní jedince, kteří jsou spíše introvertní se sklony k nižšímu sebevědomí.

Taneční hudba: Lidé poslouchající líbivé taneční rytmy jsou často otevření svému okolí, snadno se adaptují na novou společnost a jsou výřeční.

Vyznavači rapu mají podle analýzy sklony k úzkostemVyznavači rapu mají podle analýzy sklony k úzkostem (zdroj: flickr.com)

Jazz, blues a soul: K překvapivému zjištění byli lidé s těmito poklidnými žánry shledáni jako extrovertní s vyšším sebevědomím, výzkumný tým je označil za požitkáře s kreativní duší.

Klasická hudba: Pokud vašim uším libě zní vážná hudba Mozarta nebo Bacha, pak jste pravděpodobně sebevědomí pohodáři. Ve společnosti se posluchači klasické hudby spíše neprojevují, zpravidla netouží po pozornosti.

„Lidé se prostřednictvím hudby skutečně vymezují. Pro mnoho lidí je velice obtížné mluvit o své osobnosti, problémech a pocitech. Psychologové by tak klidně mohli začít své klienty posuzovat neverbálně podle toho, jaký mají playlist v telefonu,“ uvedl Rentfrow pro CNN.

Sedí výsledky tohoto výzkumu i na vás, nebo jste spíše výjimkou potvrzující pravidlo?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa