#FreshTag.cz


Pizza je v UNESCO. Italové z ní udělali světové kulturní dědictví

zdroj foto: upload.wikimedia.org

7.12.2017Jan Marek

Neapolskému svazu pekařů pizz se povedl vskutku vypečený kousek. Taje a nároky přípravy a pečení jejich oblíbené pochoutky se jim zdály tak důležité, že sehnali dva miliony petičních podpisů a dokázali si před Organizací OSN pro vzdělání, vědu a kultury obhájit to, aby je zařadila na seznam světového dědictví. Mňam! 

Face Tweet Seznam

„Vittoria!“ neboli „Vítězství!“ rezonuje stovkami a tisíci twitterů italských gurmánů, a především pak také přímo na účtu jejich ministra zemědělství Maurizia Martina. Tři roky totiž vedl svaz neapolských pekařů kampaň za zařazení jejich pizzy na seznam světového nehmotného kulturního dědictví. To nyní obstaralo jednání výboru UNESCA v Jižní Koreji, kde tedy nejspíš uznali, že dva milionů podpisů na petici již opravdu stačí. 

Italský temperament a národní hrdost neznají mezí a hranic. Ze své historie a dějin pak tito vlastenci vědí právě i to, kdy třeba začali s přesně vymezenou tradicí přípravy a pečení pizzy v Neapoli. Bylo to již v 16. století – těsto se od té doby začalo péci v cihlové troubě vytápěné dřevem, jeho tenká kůrka byla pro pekaře naprostý základ. Asociace neapolské pizzy v roce 1986 přesněji vymezila i další aspekty přípravy jako třeba to, že těsto musí být hněteno rukou a stejně tak i vytaženo do výměry, která nesmí přesáhnout průměr 32 centimetrů. 

Video: Takhle si s přípravou dokáží poradit italští profíci z Naples Pizza

Určitě znáte takovou Margheritu z rajčaty, mozzarellou, olejem a bazalkou. Tak až si jí příště dáte, vězte, že se ládujete světovým kulturním dědictvím. 

No a řekněte nám, že se vám nesbíhají sliny. Nám teda joNo a řekněte nám, že se vám nesbíhají sliny. Nám teda jo (zdroj: maxpixel.freegreatpicture.com)

Tímto vítězstvím se tak Italové vyhnuli nebezpečí, které vnímali ze strany Bruselu a jeho regulí. Co bylo jejich, jejich i zůstane, a pizza se nám tak zařadila mezi další takové specialitky jako třeba španělské flamenko nebo indonéskou batiku. Kompletní seznam vytvářený od roku 2003 čítá momentálně na 365 položek. Schválně, co přijde příště. 

Jaká je vaše oblíbená pizza a co říkáte na zařezení italské národní pochoutky na seznam světového dědictví UNESCO? 

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa