#FreshTag.cz


Kouříte "jen" jednu cigaretu denně? Výsledky nové studie vás možná překvapí

zdroj foto: pixbay.com

26.1.2018Štěpán Sochor

S Novým rokem přichází spousta předsevzetí, která se mohou týkat právě kouření. Ideální je samozřejmě dát cigaretám sbohem nadobro, avšak někteří kuřáci se nechtějí svého potěšení zbavit a rozhodnou se pouze snížit příjem nikotinu. Nová studie však ukazuje, že ani jedna cigareta za den nezabrání nijak razantně srdečním chorobám.

Face Tweet Seznam

Radějí přestat než omezit

Jedna cigareta mě přece nezabije. I tak může znít věta z úst lehkého kuřáka. Nemusí to být ale stoprocentní pravda, naopak se může stát skutečností přesný opak. Vědci vypracovali analýzu 141 studií o kouření a přišli se závěry, které překvapily i je samotné.

Ve spojení s kouřením se velice často mluví o rakovině plic či jazyka. Málokdo ale ví, že 48 % úmrtí spojených s kouřením se týká kardiovaskulárních onemocnění. Kuřáci, kteří si dopřejí jednu cigaretu denně, mají téměř o 50 % větší šanci srdečního onemocnění a o 30 % vyšší šanci prodělat mozkovou mrtvici než nekuřáci. U žen jsou tato čísla navíc ještě o něco vyšší. Experti také ale tvrdí, že omezení může ve výsledku vést ke skončení s kouřením nadobro.

Ministerstvo zdravotnictví bojuje proti cigaretám například protikuřáckým zákonemMinisterstvo zdravotnictví bojuje proti cigaretám například protikuřáckým zákonem (zdroj: pixbay.com)

Lehké kouření je na vzestupu

Podle výzkumu ubývá ve Velké Británii počet dospělých kuřáků, ale zvyšuje se počet lidí, kteří kouří jednu až pět cigaret za den, tedy lehčích kuřáků. Z analýzy vyplývá, že kouření jedné krabičky denně může způsobit v sedmi případech ze sta infarkt či mrtvici. V případě jedné cigarety denně jsou to tři infarkty ze sta případů. Vědci tvrdí, že šance srdečního onemocnění u mužů kouřících jednu cigaretu denně je pouze o polovinu nižší než těch, co si dopřejí krabičku denně. U mozkové mrtvice je to poté o necelých 60 % méně.  U žen je riziko nižší o necelých 70 % v obou případech. To znamená, že risk onemocnění je, obzvláště u mužů, stále velký i při jedné cigaretě za den.

„V několika zemích je nyní trendem, že kuřáci omezují kouření cigaret a myslí si, že je to v pořádku,“ řekl profesor Allan Hackshaw pro BBC, „pro tato dvě běžná onemocnění to ale neplatí. Je třeba přestat úplně,“ dodává profesor Hackshaw.

Nejčastější příčinou smrti spojené s kouřením je srdeční onemocněníNejčastější příčinou smrti spojené s kouřením je srdeční onemocnění (zdroj: pixbay.com)

Vyplatí se omezit kouření?

Podle nejnovější studie nesnižuje omezení přísunu cigaret úměrně riziko srdečních komplikací. Šance na zdravotní komplikace jsou sice o něco nižší, přesto není risk ani zdaleka zanedbatelný. Omezení může však vést k úplnému odříznutí od nikotinu, což ve výsledku napomáhá znatelně snížit zdravotní rizika. Pro vyhnutí se zdravotním problémům, které kouření způsobuje, je samozřejmě nejlepší variantou přestat kouřit úplně. 

Co si o tom myslíte vy? Slíbili jste si, že letos přestanete kouřit? Napište nám do komentářů.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa