#FreshTag.cz


Pomáhá nám kofein vystřízlivět?

zdroj foto: pixabay.com

10.7.2018Štěpán Sochor

Spousta z nás jednou za čas zrelaxuje nad pár sklenkami vína s přáteli. Občas se těchto pár skleniček vína promění v několik drinků a z prvotního plánu jít po dvojce bílého domů se stane protancovaná noc a ranní návrat. V takovém případě nemine kocovina i ty nejzdatnější. Pár naspaných hodin a zbytek alkoholu v krvi nám ubírá na funkčnosti, proto může znít šálek kávy jako výborný nápad. Má ale nějaký opravdový účinek v cestě za střízlivostí?

Face Tweet Seznam

Vysokoškolský učitel z London South Bank University, Tony Moss, tvrdí, že káva žádný reálný efekt na vystřízlivění nemá. Člověk sice možná do jisté míry zažene alespoň na chvíli únavu a cítí se být více čilý, avšak snížené motorické funkce, jež jsou pro alkohol v lidském těle typické, se nijak nezlepší.

Svá tvrzení Moss podpořil vlastním experimentem, ve kterém testoval motorické schopnosti lidí pod vlivem alkoholu před a po konzumaci kávy. Každý z účastníků vypil přesně vypočítaný objem alkoholu pro jejich tělesné proporce, jenž je dostal do stavu opilosti. Následně měli provést test, který zkoumal jejich motorické funkce. Tento test nesplnil nikdo ze zúčastněných jak před, tak po konzumaci kávy. Účastníci byli sice bdělejší, v testu jim to ale nijak nepomohlo a výsledek byl stejný.

Víkendová posezení s přáteli se konají často za doprovodu osvěžujících drinkůVíkendová posezení s přáteli se konají často za doprovodu osvěžujících drinků (zdroj: pixabay.com)

Nejenže účastníci neprošli testem motorických schopností, ale po změření měli všichni v krvi stejnou úroveň alkoholu jako před požitím kofeinu. Moss řekl, že jediným spolehlivým způsobem, jak vystřízlivět, je jednoduše počkat. Alkohol se z našeho těla dostane časem a ranní káva tento proces rozhodně nijak neurychlí. 

Moss zmínil, že pití kávy funguje jako stimulant, který zvrátí účinky lehké únavy, kterou vylučování alkoholu z těla způsobuje. „Jediná věc, která vám pomůže vystřízlivět, je čas,“ dodává. Kofein nás tedy může nabudit, stále se ale jedná o prostředek v boji s únavou, nikoli se zbytkovým alkoholem.

Den v kocovině = den v posteli s horkým nápojem po bokuDen v kocovině = den v posteli s horkým nápojem po boku (zdroj: pixabay.com)

Tato tvrzení potvrzuje také studie z roku 2009, která se zabývala účinkem kombinace alkoholu a kofeinu. Součástí studie byly pokusy na myších, kterým byl podán alkohol a následně ekvivalent toho, co by pro člověka znamenalo osm hrnků kávy. Zvířata byla sice bdělejší, ale stejně jako v pokusech profesora Mosse jim to nijak nepomohlo zvládat činnosti zapojující motorické funkce.

Pokud tedy potřebujete být následující den ve formě, rozhodně to s pitím nepřežeňte, protože vás s největší pravděpodobností alkoholu nezbaví ani studená sprcha, ani silná káva. Jediným zaručeným lékem je přečkat ranní muka a důvěřovat svému tělu, že se alkoholu zbaví samo bez vaší pomoci.


Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa