#FreshTag.cz


Přímým letem z Evropy do Austrálie! Dnes už bez problému, jak tomu však bylo dříve?

zdroj foto: pxhere.com

28.3.2018Iva Mališová

Létání na druhý konec světa bylo vždy velkým dobrodružstvím. V březnu 2018 se poprvé otevřela přímá linka mezi britským Londýnem a australským Perthem, což znamenalo velký zlom v cestování. Austrálie byla pro nás Evropany vždy něčím vzdáleným, o čem nemáme ani dostatečné zprávy -  není se čemu divit, komplikovaná přeprava do Austrálie se v minulých letech protáhla až na 10 dní. 

Face Tweet Seznam
První přímá linka společnosti Qantas, která spojila Evropu s AustráliíPrvní přímá linka společnosti Qantas, která spojila Evropu s Austrálií (zdroj: pixabay.com)

Trend je jasný − aerolinky chtějí létat dál a rychleji. Když se před sedmdesáti lety začala letecká linka z Velké Británie do Austrálie obsluhovat, cesta trvala čtyři dny. Doplnit palivo bylo třeba v Římě, v Tripolisu, Káhiře, Karáčí, Kalkatě a Singapuru. Právě Singapur se při letech ze starého kontinentu k protinožcům stal v poslední době nejčastěji využívaným přestupovým místem, byť stále populárnější se stává třeba Čína.

Americká letecká společnost Qantas spoustila linku mezi Perthem a Londýnem bez mezipřistání. Urazit vzdálenost 14 498 kilometrů trvá 16 hodin a 45 minut z Londýna do Perthu, opačný směr je vypočítán na 17 hodin a 20 minut.

Přímý let propojil Londýn s PerthemPřímý let propojil Londýn s Perthem (zdroj: pixabay.com)

„Na tak dlouhém letu musejí mít cestující patřičný komfort, kabina je speciálně upravena, například je zásobena vyšším tlakem vzduchu, než je běžné u jiných letů,“ říká šéf Qantasu Alan Joyce. Cena zpáteční letenky se na spodní hranici pohybuje kolem 1000 liber, v přepočtu 30 tisíc Kč. 

Nynějšímu boomu dlouhých letů jednoznačně pomáhá momentálně levná ropa a výhled na to, že ceny pohonných hmot by růst neměly. 

Perth je největší město na australském východním pobřežíPerth je největší město na australském východním pobřeží (zdroj: pixabay.com)

Cesta dlouhá téměř 14 500 kilometrů není ovšem aktuálně nejdelší provozovanou trasou dopravním letounem. Primát od loňska drží a těsně si jej udrží (o 37 kilometrů) Qatar Airways na cestě z Dauhá do novozélandského Aucklandu.

V posledních 80 letech se toho opravdu velmi změnilo. „Boeing aerolinky Quantas patří k těm nejvýkonnějším letounům. Na začátku technologického vývoje v roce 1938 trvala stejná cesta 10 dní s 37 zastávkami,“ řekl pro CNN Geoffrey Thomas, šéfredaktor Airline ratings.

Létající člun u SydneyLétající člun u Sydney (zdroj: flickr.com)

Ve 30. letech byly Evropy do Austrálie a zpět vypravovány létající čluny, které přepravovaly pasažéry ze Sydney až do anglického Southamptonu. Cesta trvala deset dní,přičemž noci strávili cestující v hotelích. V padesátých letech minulého století byly létající čluny vyměněny za letadla společnosti Lockheed Constellations, jednalo se o mílový krok kupředu, cesta k protinožcům sice byla stále s přestupy, ale zkrátila se na pouhé 4 dny. Poslední zkrácení doby letu došlo v 80. letech, kdy se při cestě k protinožcům přestupovalo už pouze jednou a doba letu ze zkrátila o polovinu. 

Od 10 dnů k 17 hodinám. Svět je malý...

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa