#FreshTag.cz


19.1.2018Iva Mališová

Desky Beatles a Eda Sheerana šly v nárůstu prodeje vinylů ruku v ruce. Gramofonové desky jsou žádanější víc než kdy dřív. Táhnou hlavně retro alba, na své si přijdou ale i fanoušci moderní hudby a muzikáloví nadšenci.

Face Tweet Seznam

Někteří kritici byli ještě před nedávnem velmi skeptičtí, pokud šlo o to, zdali si hudební fanoušci budou v dnešní době pořizovat vinyly se stejným nadšením a zájmem, jak tomu bylo v předchozích letech. Zdá se ale, že jejich skepticismus byl vcelku zbytečný. Právě loni totiž vinylové desky nakupovali víc než kdy dřív! 

O vinyly je stále zájem, fandové přebírají regály O vinyly je stále zájem, fandové přebírají regály (zdroj: maxpixel.freegreatpicture.com)

Podle výroční zprávy British Phonographic Idustry narostl meziroční prodej desek o 28,6 %. Takový zájem nebyl zaznamenán od dob Nirvany a jejich legendární desky z devadesátek Nevermind. 

Retro vzhled desek je koneckonců dost přitažlivý a navíc, kdo by nechtěl fyzicky vlastnit desku?Retro vzhled desek je koneckonců dost přitažlivý a navíc, kdo by nechtěl fyzicky vlastnit desku? (zdroj: www.flickr.com)

A které vinyly to byly?

Na prvních dvou místech se drží Beatles, což je obdivuhodné, protože se kapela již dávno rozpadla. Za úspěchem první Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band pravděpodobně stojí její loňská remasterovaná verze, která desku vyšvihla až na samotný vrchol. Druhé místo obsadila rovněž velmi známá „Abbey road”.

I když se Brouci rozpadli, své fanoušky stále drží pohromadě I když se Brouci rozpadli, své fanoušky stále drží pohromadě (zdroj: www.flickr.com)

Jediným albem, které původně vyšlo v roce 2017, zároveň dostalo i retro rozměr v podobě vinylové desky a k tomu se ještě uchytilo v TOP 3, bylo Divide“ od Eda Sheerana, jehož písničky vévodily většině světových rádií.

Ed Sheeran zvládl s albem Divide narušit řetězec retro hitů, které vinyl ovládají Ed Sheeran zvládl s albem Divide narušit řetězec retro hitů, které vinyl ovládají (zdroj: www.flickr.com)

O třetí místo se spolu s Sheeranem dělí soundtrack ze Strážců galaxie, který také vydali na desce a v žebříčku interpretů se dostal hodně vysoko. Toto album nabízí i takové hity jako My sweet Lord” od George Harissona nebo písničku „Southern nights” od Glena Campbella. 

Soundtrack ze Strážců galaxie složený z nestárnoucích klasik nemohl třetí příčku Sheeranovi nechat Soundtrack ze Strážců galaxie složený z nestárnoucích klasik nemohl třetí příčku Sheeranovi nechat (zdroj: www.flickr.com)

Obě tyto skladby patří mezi to nejlepší z old school hitovek, proto Edu Sheeranovi určitě patří uznání, že se dokázal zařadit po boku tak velkých hvězd navzdory tomu, že na hudebním poli ještě nepůsobí tak dlouhou dobu.

Novodovou hudbu taktéž zastupuje další soundtrack z muzikálu „La La Land”, který byl v loňském velmi úspěšným snímkem a písničky na něm vyzhvihly celou podstatu dění. 

Žebříček nejprodávanějších desek podle magazínu Forbes:

  • 1. The Beatles, Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band - 72,000
  • 2. The Beatles, Abbey Road - 66,000
  • 3. Soundtrack, Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1 - 62,000
  • 4. Ed Sheeran, Divide - 62,000
  • 5. Amy Winehouse, Back to Black - 58,000
  • 6. Prince, Purple Rain (Soundtrack) - 58,000
  • 7. Bob Marley and the Wailers, Legend: The Best of... - 56,000
  • 8. Pink Floyd, The Dark Side of the Moon - 54,000
  • 9. Soundtrack, La La Land - 49,000
  • 10. Michael Jackson, Thriller - 49,000
Král popu má stále co mluvit do prodeje nejenom vinylových desekKrál popu má stále co mluvit do prodeje nejenom vinylových desek (zdroj: www.flickr.com)

Některá alba se v TOP 10 drží po desetiletí. Jsou to například Pink Floyd, Prince, Bob Marley nebo Michael Jackson.

Beatles a jejich nestárnoucí hity jsou na špici.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa