#FreshTag.cz


Radioaktivní uranové sklo světélkuje, ale neškodí. Sběratelský trend či cool bytový doplněk?

zdroj foto: www.flickr.com

23.2.2018Jan Marek

Skleněné kamínky, vázy, sklenky na víno nebo dokonce popelníky obohacené při procesu výroby o příměs uranu vypadají jako každá jiná obyčejná sklářská práce. Olivový odstín není nijak výjimečný, i pivní lahve jistých značek vypadají “jedovatěji”. Uranové, nebo také vazelínové sklo však intenzivně reaguje na dlouhovlnné ultrafialové záření. Výsledek může někoho až vystrašit.

Face Tweet Seznam

“Sbírejte uranové sklo pro jeho uklidňující záři,” píše zpravodajská agentura Reuters v titulku svého článku o této sběratelské raritě. Většina lidí ale spíše než s nadšením zareaguje s nedůvěrou, a to především kvůli nebezpečnému radioaktivnímu záření, se kterým si známý chemický prvek asi nejčastěji spojují.

Není nebezpečné... nyní již ne 

Uranové sklo, nazývané také vazelínové, přitom nevyzařuje natolik velkou dávku radioaktivity, aby zdraví svých majitelů jakkoliv ohrozilo. Poměr uranu v něm se obvykle pohybuje kolem 2%. Určitě by se ale dalo narazit i na kousky s větším zastoupením příměsí a tudíž i vyšší dávkou záření.

Podívaná je to opravdu hezkáPodívaná je to opravdu hezká (zdroj: pixabay.com)

V minulosti obsahovalo sklo více uranu, navíc byl čistší

První exempláře totiž skláři spolu s vědci začali vyrábět již v 18. století, kdy o uran nebyl ještě takový zájem, jaký o něj začal být v období druhé světové války a počátcích výroby jaderných zbraní. Od té doby se z izotopu uranu-235, tedy čistší formy tohoto prvku, stalo nedostatkové zboží a pro sklářský průmysl zbyl pouze ochuzený zbytek uranové rudy.

Sytě zeleně září příměs uranu spolu s mědí nebo chromemSytě zeleně září příměs uranu spolu s mědí nebo chromem (zdroj: www.flickr.com)

E-Bay a dosimetry

Tak tedy alespoň podle “data výroby” můžou zájemci rozeznat to, že jim nějaká váza nebo popelník z uranového skla neuspíší vlastní expiraci. Samozřejmě vůbec nejjistější je takovéto výrobky, které můžete kde jinde než na E-Bay dražit již od nějakých 200 Kč, posléze změřit nějakým dosimetrem. Podle měření prodejců i kupců se však ani nejcitlivější z těchto měřičů radioaktivního záření, Geiger, zatím nenechal vyvést z míry, takže se podle všeho opravdu není čeho bát.

Jak jsme již psali, fluorescenci příměsi uranu ve skle, který se přidává před procesem opětovného tavení před barvením, spouští dlouhovlnné ultrafialové záření, které by mělo být  o optimální délce 360 nm. Jedná se o zářivky typu UV-A, na které můžete narazit i při vystoupeních tzv. “černého divadla”. Nejčastější z výsledných barev bývá sytě zelená podle příměsí dalších prvků, převážně kovů jako mědi nebo chromu. Samotný uran se více blíží žluté.

V nejrůznějších tvarech i barvách - opět podle příměsíV nejrůznějších tvarech i barvách - opět podle příměsí (zdroj: commons.wikimedia.org)

Pořídili byste si třeba takovou "cool" uranovou lampu?

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa