#FreshTag.cz


23.7.2018Káťa Kočí

V dnešní době je zcela běžné třídit odpad, přemýšlet ekologicky o tom, co a jak nakupujeme, a celkově se chovat alespoň trochu rozumně s ohledem na planetu, na níž žijeme. Každý dělá alespoň nějaké ty základy - pokud ne, tenhle článek je tu pro vás… napadlo ale někoho, co se děje s použitými žvýkačkami?

Face Tweet Seznam

Není to úplně běžná věc, nad kterou se zamýšlíme - nevidíme fotky hromad žvýkaček vyplavených na plážích světa a žvýkačkový kontejner nestojí vedle kontejneru na papír či sklo... “žvejky” jsou tak maličké, že se každý druhý ani neobtěžuje ji hodit do normálního koše, třídit vyžvýkané Orbitky je asi to poslední, co se nám honí hlavou, ačkoli spousta lidí má zvyk žvýkat téměř nepřetržitě - reklamy a jejich “vyrovnávání pH v ústech po každém jídle” tomuto trendu také pomáhají. Jenže ať jsou malinké, jak chtějí, díky velké spotřebě vznikne žvýkačkového odpadu několik tisíc tun ročně.

Úžasné tenisky z recyklovaných žvýkaček už se vyrábí i v černéÚžasné tenisky z recyklovaných žvýkaček už se vyrábí i v černé (zdroj: www.explicitwear.com)

Žvýkačky jsou po cigaretách druhou nejčastější věcí, co lidé odhazují na ulicích. Přitom jim trvá 20 až 25 let, než se zcela rozloží. Tento problém začala řešit mladá britská designérka Anna Bullus, která objevila zajímavý způsob, jak se žvýkačkami naložit. Recykluje je a mění je na další různé věci - cestovní hrnky či obědové krabičky, pravítka, tužky, frisbee, trsátka, boty či další odpadkové koše na žvýkačky.

Každý výrobek z gum-tecu obsahuje minimálně 20 % zrecyklovaných žvýkačekKaždý výrobek z gum-tecu obsahuje minimálně 20 % zrecyklovaných žvýkaček (zdroj: gumdropltd.com)

Materiál, z něhož se tyto užitečné recyklované věci vyrábí, se jmenuje gum-tec, a Anna strávila mnoho let jeho vyvíjením a zdokonalováním. Gum-tec obsahuje kromě žvýkaček i další recyklované plasty. Jak ale přimět lidi, aby přestali žvýkačky pohazovat po ulicích nebo je “kontaminovali” balením do papírků a házením do košů? Anna k tomuto účelu vytvořila výrazné růžové “bubliny”, speciální koše nazvané Gumdrop Bin, kam se žvýkačky odhazují. Ty pak může používat k dalšímu výzkumu a zpracování materiálu.

Odpadkové koše svým designem přímo lákají k tomu, abyste tam žvýkačku hodiliOdpadkové koše svým designem přímo lákají k tomu, abyste tam žvýkačku hodili (zdroj: ventura.designmuseum.org)

Jako první se nápadu chytla University of Winchester, která rozmístila Gumdrop Bins po svém kampusu a Anna věnovala některým studentům hrnek z gum-tecu, aby věděli, co se s jejich žvýkačkami děje. Když si lidé začali na žvýkačkové koše zvykat, začaly se rozšiřovat i do dalších oblastí, vlakových nádraží a i rušných ulic. Další, kdo růžové koše na žvýkačky vyzkoušel, bylo letiště Heathrow, které si vzalo 3 měsíce na zkoušku a na konci experimentu vydali zprávu, že Gumdrop Bins dělají opravdu velký rozdíl a za tu dobu jim ušetřily 6 tisíc liber za úklid.

Co myslíte, je to nápad, který stojí za to, aby se rozšířil i k nám do Česka? Podle nás určitě!

Web a e-shop gum-tec výrobků

Mohlo by vás také zajímat
Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa