#FreshTag.cz


San Francisco zakázalo na svém území prodej produktů ze zvířecí kožešiny

zdroj foto: pixbay.com

22.3.2018Štěpán Sochor

Pravá zvířecí srst jako součást oblečení vždy znamenala, že její vlastník nemá hluboko do kapsy. V poslední době však společnost zavádí kroky, které by mohly v budoucnu vést k ukončení, nebo alespoň zredukování chovu a usmrcování zvířat pro jejich srst. Nyní se přidáva i americké San Francisco. Dočkáme se konce trendu zvířecích kožešin?

Face Tweet Seznam

Dozorčí rada města rozhodla jednotným hlasováním zakázat prodej výrobků ze zvířecí kožešiny. San Francisco se tím stalo prvním velkým městem ve Spojených státech, které tak učinilo. Zákaz se vztahuje na oblečení, doplňky i suvenýry, nevztahuje se naopak na second hand obchody a charity.

„Odhaduje se, že je celosvětově zabíjeno 50 milionů zvířat příšerným způsobem jen proto, abychom mohli nosit jejich srst a vypadat módně,“ řekla Katy Tang, jež je členkou dozorčí rady. „Doufám, že to vyšle silnou zprávu zbytku světa,“ dodala.

Jedním ze zvířat, která jsou využívána k výrobě oblečení, je liškaJedním ze zvířat, která jsou využívána k výrobě oblečení, je liška (zdroj: pxhere.com)

Zatímco milovníci zvířat a organizace zabývající se jejich ochranou jásají, pro prodejce to rozhodně není dobrou zprávou. Obchod se zbožím ze zvířecí srstí v San Franciscu vynáší ročně zhruba čtyřicet milionů dolarů. Union Square je tamější nákupní středisko, ve kterém lze nalézt takových obchodů alespoň padesát a prodejci rozhodně nejsou spokojeni.

Města West Hollywood a Berkeley již podobný zákaz prosadila, ani jedno však není tak silně spojováno s módou a kožešinou jako právě San Francisco.

Lidé, kteří nosí kožešinu, pravděpodobně nepřemýšlí nad tím, že jejich oblečení stojí zvíře životLidé, kteří nosí kožešinu, pravděpodobně nepřemýšlí nad tím, že jejich oblečení stojí zvíře život (zdroj: pxhere.com)

Rozhodnutí San Francisca, které se snaží omezit chov zvířat pro jejich srst, rozhodně není jediné, s kterým jsme se mohli za poslední rok setkat. V loňském roce oznámila celosvětově známá módní značka Gucci, že přestane vyrábět oblečení ze zvířecí kožešiny. Ve stejném roce pak prošel českým parlamentem i senátem zákon o zrušení kožešinových farem. Její vlastníci mají čas do ledna 2019. Od státu dostanou jako náhradu finanční kompenzaci.

San Francisco provedlo odvážný krok. Kam ho dovede?San Francisco provedlo odvážný krok. Kam ho dovede? (zdroj: pxhere.com)

Mezi zvířata, která jsou nejčastěji využívány k výrobě oblečení a módních doplňků, patří například bobři, činčily, lišky, norci, tuleni či medvědi. Společnost PETA, jež usilovně bojuje za práva zvířat, však odhalila také obchodování s psí a kočičí kožešinou v Číně. Tyto kožešiny jsou údajně označeny jako srst jiných zvířat a exportovány do celého světa, aniž by zákazníci něco tušili.

Pokud opatření v boji proti obchodu se zvířecí srstí učiní módní gigant, jako je Gucci, nebo velkoměsto, jako je San Francisco, přece jen takový akt vyšle do světa jistou zprávu. Zprávu, která by mohla inspirovat ostatní.

Přidej se k nám, ať ti nic kloudného neuteče. :)

Komentáře

Podobné čtení


aa